В този епизод ще разкажем за популярната балада на „Roxette“ „It Must Have Been Love“ от 1987 година.

Песента е написана от съоснователя на „Roxette“  („Роксет“) Per Gessle (Пер Гесле). Първоначалното заглавие е „It Must Have Been Love (Christmas For The Broken Hearted). От германския клон на компанията „EMI“ поръчват на шведското дуо да създаде коледен сингъл. А песента отдавна е готова. Гесле я пише в родния си град Халмстат в южната част на Швеция още през пролетта на 1987 година, свирейки на пиано. Ето как той разказва процеса на писане: „Композирам повечето от баладите си на пианото. Направо сядам, пиша ги и правя много прости демо записи с тях. Разбира се, винаги са написани така, че Мари да ги изпее.

Тя е просто най-добрата, когато става дума за изпълнение на такива песни. Винаги се опитвам да постигна еднаква температура на текста и музиката. Тази музика беше наистина красива и се нуждаеше от свое отражение в текстовете, така че просто беше нещо, което се усещаше добре по онова време. Не става дума за конкретно събитие или човек. Това бе настроение, което исках да предам. Първо беше музиката и след това текстът. При най-добрите песни започвате да пишете музиката и след това създавате текста, след това продължавате с музиката, после пак продължавате с текста… Вървят ръка за ръка.

Мисля, че това е, защото искам да ги „накарам“ да изразят едно и също нещо. Когато записвам демо версии, ги правя доста опростени. Просто свиря на пиано и пея върху него. Тогава, разбира се, най-важното нещо беше да вкарам Мари в песента. Когато тя започне да я пее, сменяш тоналността и продължаваш по-нататък. Освен това има страхотна начална реплика, една от най-добрите ми: „Lay a whisper on my pillow“ („Положи шепот на възглавницата ми“).

Когато я чуете, Тази реплика просто открехва много неща в съзнанието ви. Мисля, че е наистина важно веднага да уловите правилното настроение. при поп музиката трябва да изострите вниманието на хората или с текст, или със силен момент, от който да им стане интересно. (Гесле не казва „силен момент“, а „hook“, буквално „кукичка“, което е със значение кулминационен момент в песента, увличащ слушателя.) Мога да чуя много неща в този конкретен текст, които не бих написал днес. Мисля, че ако човек не е англичанин, или не говори английски, е склонен да гледа на този език по различен начин.“ – допълва Пер Гесле.

Сингълът е издаден на втори декември 1987 година от „EMI“ и е продуциран от Clarence Öfwerman (Кларънс Еферман).  От страна Б на сингъла е „Turn To Me“. В германския клон на „EMI“ не харесват песента и не я пускат на немския пазар, не я разпространяват и в международен план. Тя излиза само в Швеция, където стига до четвърто място в местния чарт. Тази първа версия на „It Must Have Been Love“ не се издава в албум чак до 1997 година, когато групата я включва в преизданието на своя първи албум „Pearls Of Passion“ от 1986 година. Видеото към тази версия включва кадри от тяхно изпълнение за шведска телевизионна музикална класация. Двамата съоснователи на „Roxette“, Пер Гесле и Marie Fredriksson (Мари Фредриксон) са седнали на диван на сцената и пеят.

През 1990 година, във връзка със саундтрака на филма „Pretty Woman“ („Хубава жена“), с лейбъла на „Roxette“ се свързват от филмовата компания „Touchstone Pictures“, за да ги питат дали могат да им предложат музика. Тогава групата предлага „It Must Have Been Love“, защото няма време да пише нова песен за филма. Продуцентите първоначално я отказват, но след това се съгласяват. От „Roxette“ правят обновена версия на баладата, като редактират коледните препратки в текста и музиката. Например, „Christmas Day“ (коледен ден) от първия вариант става „Winter’s Day“ (Зимен ден) във втория. Също е изрязано звънливото начало, препращащо към коледна атмосфера. Те добавят още китари, пипват леко и беквокалите. Това става една от най-известните в съвременната музика обработки, направена от оригиналните изпълнители на песента.

Това е и една от първите песни, които дуетът записва с новите цифрови технологии. Дотогава те записват аналогово в студиото на „EMI“ в Стокхолм. „It Must Have Been Love“ е записана в студио „Audio Sweden“, което частично е собственост на известния шведски тенисист Björn Borg (Бьорн Борг). Там записите звучат различно от всичко, което са правили дотогава. След като я презаписват, те я пращат в Лос Анджелис за финална обработка. Там тя попада в ръцете на звукоинженера Humberto Gatica (Умберто Гатика). Той прилага към песента един ефект върху барабаните, наречен от него „Lucky Sner“ (късметлийски снеър).

Снеър е звукът, издаван от малкия барабан в комплекта. В записа, освен двамата основни музиканти Пер Гесле - китара и беквокали и Мари Фредриксон – вокали и пиано, участват още барабаниста Per Alsing (Пер Алсинг), китариста Jonas Isacsson (Йонас Исаксон) и вече споменатият продуцент на дуото Кларънс Еферман на клавишните. Ако се вярва на Гесле, режисьорът на филма Garry Marshall (Гари Маршъл) толкова харесва „It Must Have Been Love“, че умишлено монтира филма така, че тя да бъде включена в сцена без диалог. Все пак от песента се чува само около минута във финалната му версия, което е малко разочароващо за Гесле, който мисли, че всичко ще се върти около нея.

Но пък успехът на филма идва неочаквано за него и спомага хитът да получи голямо признание. Благодарение на бъдещата си популярност, той става част от много други филми след това. Сцената, за която е избран в „Хубава жена“, е моментът, в който проститутката Вивиан Уорд, изиграна от Julia Roberts (Джулия Робъртс), е прогонена от бизнесмена Едуард Луис, чиято роля е поверена на Richard Gere (Ричард Гиър). След седмица на страстна любов, двамата остават с разбити сърца и песента отразява раздялата им. Говорейки колко преходно нещо е успехът в музиката, Гесле коментира: „Това показва как работи музикалният бизнес. Не е достатъчно да имаш правилната песен, трябва да е и в точния момент. Имахме късмет да участваме във филма, но без предишния успех на всички песни от „Look Sharp!“ (предходния албум на групата от 1988 година), нямаше да ни поканят да участваме.

Така че това е ефектът на доминото. Но, разбира се, ние вече знаехме, че това е силна песен, защото преди да направи международен пробив, тя беше голям хит тук, в Швеция. Така че знаехме, че е нещо специално. Дори и до днес това е една от най-добрите ми балади. Много е проста, но е и доста интелигентна. Последователността в припева винаги се променя и е красива.“

„It Must Have Been Love“ е издадена вече за международния пазар на 19 март 1990 година, след като влиза и в саундтрак албума. В САЩ този албум продава над три милиона копия, а цифрата продажби за целия свят надхвърля девет милиона. Това спомага още за превръщането на песента в световен хит. Тя става първа в класациите на Австралия, Канада, Зимбабве, Испания, Швейцария, Полша, Норвегия и Дания, а на много други места е в първата десетка. В Норвегия става такъв хит, че дванайсет поредни седмици е на първо място в местния чарт за сингли. Друг рекорд е деветмесечния престой на парчето в германската класация, независимо, че не успява да я оглави. В британския чарт се движи до трето място - най-доброто класиране за песен на „Roxette“ в страната.

Към песента са заснети още два видеоклипа, единият от които включва и кадри от „Хубава жена“. Видеата са режисирани от Doug Freel (Дъг Фреел) и са заснети в склад. Гесле свири на китара, а Фредриксон – на пиано. Тъй като Фреел иска всички движения във видеото да са на забавен каданс, музикантите трябва по време на снимките да пеят и свирят двойно по-бързо, отколкото в оригинала, а монтажът да се забави до нормалното темпо. „Това е първият ми урок как да пея емоционална балада в стил Мики Маус.“ - казва Мари Фредриксон по-късно и допълва, че за нея това е сюрреалистично преживяване.

Текстът описва разочарованието от любовта, след която жената остава наранена и съжалява, че не се е борила да запази връзката жива. „Това трябва да е било любов, но сега свърши“ - пее тя. За филма е записана и испаноезична версия- „No Sé Si Es Amor“, издадена чак през 1996 година в сборния албум на групата „Baladas en Español“. Испанският текст на Luis Escolar (Луис Есколар) не превежда оригиналния, а е чисто нов. Но това не се забелязва, тъй като тази версия е пусната само за страни с основен испански или португалски език.

Когато пуска „It Must Have Been Love“ през 1990 година, шведското дуо е в пика на своята популярност. Малко преди този сингъл е излязла „Listen To Your Heart“, която е вече втори хит на групата, достигнал челно място в „Billboard Hot 100“ след „The Look“. Успехът се потретва от „It Must Have Been Love“, оглавила чарта за две седмици през юни 1990 година. В края на годината песента става вторият най-успешен сингъл след „Hold On“ на Wilson Phillips (Уилсън Филипс). Със своите общо 17 седмици в първите 40 на „Billboard“, тя става най-успешният сингъл на шведите. За да съвпадне с британската телевизионна премиера на филма, той е преиздаден и през септември 1993 година и отново има добри класирания в Европа. През 1992 година групата издава албума „The Tourism“.

Там е включено и изпълнение на „It Must Have Been Love“, записано в „Ocean Studios“ в Лос Анджелис през 1991 година в кънтри стил. Записът комбинира в себе си и концертна част от тяхното турне „Join The Joyride! World Tour“. Има и още един известен концертен запис. Той е от 2009 година и е включен в албума им „Travelling“ от 2012 година. Сред кавърите на песента са по-известни три. Първият е на Shirley Bassey (Шърли Беси) за нейния албум „Shirley Bassey Sings The Movies“ от 1995 година. През 2019 година песента е претворена от британската звезда от местния вариант на телевизионния формат „X Factor“ Megan McKenna (Мегън Маккена). Само три месеца по-късно, през февруари 2020 година, друга британска знаменитост, Karen Harding (Карън Хардинг) издава и свой вариант.

Кавъри са записвани и в Бразилия, Уганда и на други места по света. Песента е наградена три пъти от „BMI“ за големия брой излъчвания в радиостанциите в САЩ. Последната награда от 2021 година е за шест милиона излъчвания. По непотвърдени изчисления „It Must Have Been Love“ носи на „Roxette“ приходи от над 500 милиона долара. Ако се вярва на Пер Гесле, групата свири песента на всеки свой концерт без изключение, така че представянията й пред публика са многобройни.

„It Must Have Been Love“ е една от най-обичаните поп-рок балади и в България, където „Roxette“ е любима група на хора с разнородни музикални вкусове.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм