Два горещи периоди имаме този юли, първият бе в първите 15 дни на месеца, а вторият започна на 20 юли и ще продължи до 27 - 28 юли. Това не необичайно за страната, но не всяка година се случва. Горещи вълни отчитаме, когато имаме серия от последователни дни с температури над 32 градуса. Колкото са по-високи температурите, толкова по-кратко е времето, което наричаме гореща вълна. 

През юли 2006 година, в района на София не е имало и един ден с температура над 31 градуса, а през 2007 година, максималната температура е достигнала 41 градуса.



През вече далечната 2000 година, през юли сме имали два дни, в които термометрите в района на София са показвали 41 и 40 градуса. Това са примери от сравнително близкото минало, които показват, че от година на година нещата не са еднакви, но в последните две десетилетия нарастват дните с температури над 32 - 33 градуса и нарастват периодите, в които те се измерват в последователни дни и се наричат горещи вълни. 

Много се пише за това, че горещото време предизвикава и много смъртни случаи, но фактите и изследванията говорят точно обратното. Студеното време убива до 10 - 15 пъти повече хора, отколкото горещото време, независимо какво пишат медиите по въпроса. Разбира се, с увеличаването на честотата на горещото време в последните години, се увеличава и относително броя на смъртните случаи свързани с него, но все още студът е значително по-сериозния проблем.


До неделя времето остава горещо, особено в събота, когато на места ще измерим температури и над 41 градуса. Но към края на неделния ден над западните райони ще има повече облаци и е възможно там да превали и прегърми.

Истинското влошаване на времето ще дойде в понеделник срещу вторник и във вторник, когато от северозапад през страната ще премине студен атмосферен фронт. Температурите бързо ще се понижат с повече от 10 градуса, първо на запад, после на изток и по фронта на студения въздух ще се създадат условия за развитие на мощни гръмотевични бури. Във вторник са възможни локални проливни валежи и локални градушки, усилване на вятъра и проблеми. 

Студеният фронт ще понижи температурите с повече от 10 градуса и вече в сряда и нататък максималните температури ще са между 27 и 32 - 33 градуса. Значително по-ниски от температурите в момента.

И до края на следващата седмица те ще останат в този интервал, като обаче постепенно ще започнат да се повишават и към понеделник, вторник - 4, 5 август вероятно отново ще достигнат високи стойности, но ще е за кратко, поне така прогнозират синоптичните модели. След това отново ще има относително захлаждане.

Разваляне на времето около вторник - 29 юли, после отново стабилизация. Но с доста по-поносими максимални температури.

Над Западна Европа е сравнително прохладно, най-горещите места в Европа са Балканите и Иберийския полуостров, но това си е обичайно за този период на годината.

По-необичайно е затишието в Атлантика, където сме в разгара на сезона на ураганите, но никакъв ураган, дори тропическа буря не се наблюдава. Странно. Но това ще се промени в следващите дни и седмици и ще наблюдаваме ураганна активност, която продължава до около 30 ноември. Колко големи урагани и дали те ще достигат да обитаеми брегове - това не е възможно да се прогнозира.

В края отново напомняме - не палете огън на открито, пестете водата, пазете се от силното слънце, прости правила, но те спасяват човешки живот.