В този епизод ще говорим за култовата песен „The Best“ на Tina Turner от 1989 година.
Една от основните героини в историята е американската певица Bonnie Tyler (Бони Тайлър). През 1983 година тя е на върха с „Total Eclipse Of The Heart“, а през следващата година - с „Holding Out For A Hero“. В опит да задържи популярността си, тя записва не само нова музика, но и кавъри. Разглеждайки нейния албум „Faster Than The Speed Of Night“ от 1983 година, попадаме на „Have You Ever Seen The Rain?“, в оригинал от „Creedence Clearwater Revival“ („Крийдънс Клиъруотър Ривайвъл“), „Getting So Excited“ на Lee Kosmin (Лий Козмин), „Goin' through the Motions“ на „Blue Öyster Cult“ („Блу Ойстер Кълт“), „Straight from the Heart“ на Ian Lloyd (Йън Лойд) и „Tears“ на Frankie Miller (Франки Милър).
Прехвърляйки се на следващия албум на Бони, „Secret Dreams and Forbidden Fire“ от 1986 година, намираме „Band of Gold“ на Freda Payne (Фред Пейн) и „No Way to Treat a Lady“ на Lisa Bade (Лиза Бейд). Минаваме на „Hide Your Heart“ от 1988 година, където имаме „To Love Somebody“ на „The Bee Gees“ („Би Джийс“) и „Turtle Blues“ на „Big Brother and The Holding Company“ („Биг брадър енд холдинг къмпани“). И ако ви се струва, че това е много, то не е нищо в сравнение с онова, което прави друга поп икона в същия период.
Говорим за Tina Turner (Тина Търнър). Всяка трета нейна песен в този период е кавър. През 1983 година прави „I Wrote a Letter“ на „Inga Rumpf“ (Инга Румф) и „Let's Stay Together“ на Al Green (Ал Грийн). През 1984 година записва осем кавъра, най-популярни сред които са „Better Be Good to Me“ на Spider (Спайдър), „I Can't Stand the Rain“ на Ann Peebles (Ан Пебълс), „Tonight“ на „Iggy Pop“ („Иги Поп“) и „When I Was Young“ на „Eric Burdon and The Animals“ („Ерик Бърдън енд Енимълс“). През 1985 година прави още три кавъра, най-известен от които е „Let's Pretend We're Married“ на Prince (Принс).
През 1987 година Тина прави версията си на „Take Me to the River“ отново на Al Green. А през 1988 година записва още шест кавъра, най-популярни сред които са „In the Midnight Hour“ на Wilson Pickett (Уилсън Пикет), „A Change Is Gonna Come“ на Sam Cooke (Сам Кук) и „Addicted to Love“ на Robert Palmer (Робърт Палмър). През 1989 година на Тина предлагат да запише поредния кавър, а оригиналният изпълнител на песента е Бони Тайлър. Самата Бони записва през 1988 година кавър на „Don't Turn Around“ на Тина. Песента, която предлагат на Тина, е писана за Бони от Holy Knight (Холи Найт) и Mike Chapman (Майк Чапман) и се казва „The Best“.
Майк и Холи са хора с история в музикалната сфера. Найт пише хитове като „Obsession“ на „Animotion“ („Анимоушън“) и „Love Is A Battlefield“ на Pat Benatar (Пат Бенатар). Чапман е музикален продуцент и автор на песни с голямо влияние върху британската поп сцена от 70-те години. Той прави песни за Suzi Quatro (Сузи Куатро), „The Sweet“ („Суит“) и други. Първоначално „The Best“ е предложена на певеца Paul Young (Пол Йънг). Но той я отказва и тя е дадена на Бони Тайлър. Известната певица от Уелс я записва през 1988 година с култовия продуцент Desmond Child (Дезмънт Чайлд). „The Best“ няма почти никакъв успех, освен този, че стига до първата десетка на норвежката класация, до номер 25 във Финландия и едва успява да се добере до номер 95 в британския чарт за сингли.
В класацията на едно италианско радио достига до осма позиция. От Б страна на сингъла е „The Fire Below“. Когато предлагат „The Best“ на Тина, тя много харесва песента, но по нейна молба е добавен бриджа преди солото на саксофона. Бридж в английската терминология казват на кратък преход, мост между припев и друг куплет, или между припев и интродукция, както е в този случай. Тина включва парчето в седмия си студиен албум „Foreign Affair“ от 1989 година. Тя пуска песента като сингъл на 21 август 1989 година чрез „Capitol Records“ и съпродуцент Dan Hartman (Дан Хартман), който също така свири на синтезатор и на акустична китара в парчето.
Останалите в състава са Phil Ashley (Фил Ашли), Elliot Lewis (Елиът Луис) и Philippe Saisse (Филип Сейс) – клавишни, китаристите Gene Black (Джийн Блек), James Ralston (Джеймс Ролстън) и Pat Thrall (Пат Трол), басиста T. M. Stevens (Т. М. Стивънс) и барабаниста Art Wood (Арт Ууд). С беквокали, освен Дан Хартман, се включват още Lance Ellington (Ланс Елингтън) и Tessa Niles (Теса Найлс). Песента продава над два милиона сингъла само във Великобритания. От тяхната Б страна е „Bold and Reckless“. Версията от сингъла е с почти минута и половина по-къса (4.08 мин.) от тази за албума (5.30 мин.).
Емблематичното соло на саксофона е на Edgar Winter (Едгар Уинтър). Първоначално песента е озаглавена „The Best“, но публиката по цял свят я нарича „Simply The Best“, което кара Тина да възприеме и това заглавие в някои по-късни преиздания за компилации. Хапливите журналисти намират Бони Тайлър и я питат какво мисли за този кавър, който многократно надхвърля успеха на оригинала. „Записах „The Best“ две години преди Тина, а тя я направи световен хит.“ – казва Тайлър. „Но тя само ми върна увереността в избора на песни. И трябва да бъда честна, Тина я направи много по-добре от мен.“ - допълва Тайлър. „Парчето може да бъде толкова много неща и затова то поема по свой път, живее собствен живот.“ - казва Холи Найт. „То може да е любовно парче, а може и да е любов към всичко.
Но също е и много лесно продаваемо и има различни траектории според това кой и защо го пее. Парчето описва момента, когато намериш нещо, независимо дали е човек, или нещо друго, когато най-накрая откриеш най-доброто нещо. Част от мен го пишеше като любовна песен, защото имах човек в ума си, за когото пишех. Но нямахме представа, че ще бъде парче с такова силно влияние, каквото имаше. „Simply The Best“ е един от тези редки скъпоценни камъни, които са позитивни, но не и блудкави. Трудната част е да напишеш нещо в позитивен план, което е истински честно. Това е трудна за изпълнение задача.“ - завършва Найт.
„Тина е ярък артист, понеже има уникален дрезгав глас, който не е най-типичния технически издържан глас.“ - разказва Майк Чапман. „Тя има много силно присъствие и характер, така че е забавно да пишеш за нея. Ето я една голяма част от това да си автор на песни. Когато пишеш парчето, то принадлежи на теб, то е твое бебе. Ти го отглеждаш, храниш, обгрижваш и го даваш за осиновяване, чакайки да го вземат и надявайки се, че няма да го прецакат. Много често съм давал на някого парче, което съм мислел, че ще бъде хит, а той го превръща в част от албума си и му отнема всички страхотни неща. Може тези неща, които дават разликата, да са просто незначителни, но е тънка границата между това едно парче да бъде впечатляващо и да е хит.“ – казва още Чапман.
Във видеоклипа е направена една доста свободна интерпретация на текста и любовният интерес на героинята е изобразен чрез кон. Тази интерпретация подсказва за нещо, към което човек може да изпитва голяма страст.
През 1990 година песента е ползвана за промоционалната кампания на лигата по ръгби на Нов Южен Уелс (NSWRL). Тина се включва в реклами на лигата, а на нейния финал изнася концерт. Кампанията, включваща Тина, е смятана за една от най-добрите в спортния маркетинг, тъй като благоприятства за превръщането на ръгбито в спорт, който може да е забавление за цялото семейство. През 2020 година „The Best“ отново е включена в рекламната кампания на ръгби лигата.
За да се популяризира тя в Австралия, Тина записва версия на „The Best“, заедно с певеца Jimmy Barnes (Джими Барнс). Песента е използвана и в друга мащабна реклама на „Pepsi“, в която Тина също участва. Компанията спонсорира и нейното турне „Foreign Affair: The Farewell Tour“, а рекламата с нейно участие служи и като популяризираща концертната й обиколка. „The Best“ е използвана от редица спортисти с цел вдъхновение преди състезание, като измежду тях са бразилския автомобилен състезател Ayrton Senna (Айртон Сена) и американския боксьор Chris Eubank (Крис Юбанк).
„The Best“ става и неофициален химн на шотландския футболен отбор „Гласгоу Рейнджърс“. Името „Simply The Best“ става заглавие и на трибют шоу в почит на Тина, в което артисти претворяват живота на певицата и пеят нейната музика. „The Best“ подготвя почвата за следващия сингъл на Тина, „I Don’t Wanna Lose You“, който излиза само няколко месеца след него. В края на този епизод е достатъчно да кажем, че „The Best“ носи успеха дори в самото си име и продължава да бъде сред най-предпочитаните хитове на Тина Търнър.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts