Ислямисткото движение "Хамас" предприе на 7 октомври своята най-голяма атака срещу Израел от самото си създаване през 1987 г. - в началото на Първата палестинска интифада. Конфликтът тепърва се разгаряше, когато израелският премиер Бенямин Нетаняху се закани да унищожи радикалната групировка, която взе властта в ивицата Газа през 2007 г.

Хиляди убити израелци, палестински бойци, сеещи смърт в израелски градове, кадри на горящи танкове и еврейски заложници, отведени в крайбрежния анклав. Всичко това изглеждаше немислимо допреди дни.

На 7 октомври сутринта, след като хиляди ракети полетяха и стотици палестински бойци проникнаха в Израел от ивицата Газа, движението "Хамас" обяви, че е започнало "военна операция" срещу еврейската държава, за да сложи край на поругаването на ислямски светини и на посегателствата срещу палестинците от страна на Израел и еврейските заселници в окупираните територии. Впрочем движението, обявено от Съединените щати и Европейския съюз за терористична организация, не признава правото на съществуване на Израел.

Още преди нападението ситуацията в Близкия изток отново се изостри, особено на Западния бряг на река Йордан, отбелязва ДПА. Дни преди това четирима палестинци бяха убити от израелската армия на окупираната територия.

При все това такова голямо нападение от ивицата Газа, от която Израел се изтегли през 2005 г. и оттогава държи под блокада, е огромна изненада. И докато сраженията още продължават, един въпрос вече неминуемо стои на дневен ред: Как израелското разузнаване, което има легендарна репутация и е смятано едва ли не за най-доброто в света, не успя да предотврати, или поне да узнае нещо, за операция от толкова голям мащаб.

"Нямаме представа как е могло да се случи това", казаха представители на израелските власти в отговор на въпрос на Би Би Си как, с всичките си огромни ресурси, израелското разузнаване не е установило, че се готви подобна атака.

Представители на правителството на американския президент Джо Байдън от своя страна заявиха, че не са били предупредени за възможно нападение от никой от близкоизточните си партньори.

Учудващо е, че комбинираните сили на службата за вътрешна сигурност Шин Бет, външното разузнаване Мосад и армията не са предугадили какво се готви. Или, ако все пак са го направили, не са се задействали, отбелязва Би Би Си.

Израел има може би най-големите и добре финансирани разузнавателни служби в Близкия изток. Той разполага с информатори и агенти както в палестинските групировки, така и в Ливан, Сирия и други държави, посочва Би Би Си.

И това не е всичко: Израелските служби са се доказали с прецизни операции, убивайки на различни места по света врагове на Израел след внимателно проследяване. Такива покушения са били извършвани с дронове, с поставяне на проследяващо устройство на автомобила на съответния човек и дори с експлодиращи мобилни телефони.

Нещо повече, по протежение на оградата на границата между ивицата Газа и Израел, където ситуацията традиционно е напрегната, има камери и сензори за движение на земята, а военни патрулират редовно. Оградата с бодлива тел е била замислена като "умно препятствие" за предотвратяване именно на нападения като вчерашното, отбелязва Би Би Си.

И все пак бойците на "Хамас" просто си проправиха път в Израел, било то изрязвайки дупки в оградата, от морето или дори с парапланер.

Подготовката и осъществяването на такава координирана, сложна атака, включително набавянето и изстрелването на хиляди ракети, точно под носа на израелците, са изисквали извънредно равнище на оперативна сигурност в редиците на радикалното движение, коментира Би Би Си.

Агенция Блумбърг пише, че изненадващото нападение на "Хамас" е довело до обвинения в израелската разузнавателна общност. Анализатори вече определиха атаката като най-големия провал на израелското разузнаване от Войната от Йом Кипур точно преди половин век.

Какви са пропуските в израелското разузнаване и армията

Малко преди бойците да нахлуят от ивицата Газа в Израел рано сутринта в събота, израелското разузнаване отчита засилване на активността във военните мрежи в палестинската територия, които наблюдава. Осъзнавайки, че се случва нещо необичайно, то е изпратило сигнал на израелските войници на границата с Газа, заявиха двама високопоставени представители на израелските служби за сигурност.

Въпреки това никой не е реагирал на предупреждението, тъй като войниците или не са го получили, или не са го прочели. В продължение на часове най-силната армия в Близкия изток е безсилна да се противопостави на далеч по-слаб враг, оставяйки селищата беззащитни срещу отряди, които убиват хиляди израелци, отвличат най-малко 199 души и превземат поне четири военни бази.

Четиримата израелски служители заявиха, че според първоначалната им оценка успехът на атаката се дължи на редица пропуски в израелското разузнаване и армията, като например:

  • Служителите не са проследявали ключови комуникационни канали, използвани от палестинците;
  • Прекалената зависимост от граничното оборудване за наблюдение, което е лесно унищожено от нападателите;
  • Групирането на командирите в една гранична база, която е превзета в началната фаза на нахлуването, което пречи на комуникацията с останалите въоръжени сили;
  • Готовността да се приемат за чиста монета твърденията на военните лидери на Газа, че не се готвят за битка, направени по частни канали, за които палестинците са знаели, че са наблюдавани от Израел.

"Похарчихме милиарди и милиарди за събиране на разузнавателна информация за "Хамас", каза бивш високопоставен служител на израелския Национален съвет за сигурност. "А после за секунда всичко се разпадна като домино", допълни той.

Първата грешка била в преценката на заплахата. Когато миналата седмица служители на израелското разузнаване информирали висшите ръководители на службите за сигурност за най-големите заплахи за отбраната на страната, те се съсредоточили върху опасностите, които представляват ливанските бойци по северната граница на Израел. Предизвикателството "Хамас" почти не било споменато.

Следващата грешка е оперативна.

Двама от служителите заявиха, че израелската система за наблюдение на границата почти изцяло разчита на камери и сензори, които се управляват дистанционно. Израелските служители са били прекалено уверени в непробиваемостта на системата и след въвеждането ѝ броят на войниците, разположени на място, намалява, каза пенсиониран генерал от израелската армия.

"Хамас" се възползва и изпраща дронове, за да атакуват кулите, които предават сигналите към и от системата за наблюдение, заявиха официални лица, както и сочи информацията на кадри от безпилотни самолети, разпространени от "Хамас" в събота и анализирани от "Ню Йорк таймс". Без тези сигнали системата е била безполезна. Войниците, разположени в контролните пунктове зад фронтовата линия, не са получили сигнали, че оградата, разделяща Газа и Израел, е пробита, и не са можели да гледат видеоклипове, показващи им къде нападателите на "Хамас" разрушават барикадите.

Втората оперативна грешка е съсредоточаването на израелските военни командири в района на ивицата Газа на едно място по границата. След като базата била превзета, повечето от висшите офицери са убити, ранени или взети за заложници, заявиха двама от израелските служители.

Всичко това означава, че е трудно, особено в ранните етапи, да се съобщи на висшето военно командване в Тел Авив за сериозността на ситуацията. В резултат на това никой там не разбира за непосредствената нужда от масирана и бърза въздушна отбрана, дори когато в социалните медии се появяват съобщения за нападения. Според двама от израелските служители и оцелели от нападенията, на ВВС са били необходими часове, за да пристигнат в голяма част от района, въпреки че разполагат с бази само на няколко минути полет.

Последиците за сигурността на Израел са катастрофални и може да навредят на репутацията му в региона като надежден военен партньор, отбелязва "Ню Йорк таймс".  Израелските служби за сигурност не оспорват мащаба на първоначалния си провал, но казват, че той може да бъде разследван само след края на войната.

По ирония на съдбата, или може би по замисъл на ръководството на "Хамас", операцията бе предприета точно 50 години след като коалиция от арабски държави напада изненадващо Израел на един от най-големите еврейски празници - Деня на изкуплението. През октомври 1973 г. Израел, имащ самочувствието на победител в Шестдневната война през юни 1967 г., е хванат неподготвен. И макар все пак да успява да се стабилизира и да отблъсне нападателите, еврейската държава дава над 2600 жертви. За сравнение, загубите на Египет възлизат на 15 хиляди души, а Сирия губи 3500 войници. Израел обаче не е давал толкова много жертви в никоя друга война от своето създаване преди 75 години, отбелязва Ройтерс.

Не е изненадващо, че израелските медии вече задават въпроси на военните и политическите ръководители на страната как е възможно историята да се повтаря. Вече е започнало голямо разследване, казаха пред Би Би Си представители на израелските власти и прогнозираха, че въпросите "ще продължат с години".

Един фактор за успеха на атаката безспорно е изненадата. Израелците чисто и просто не са можели да си представят, че такова нападение е възможно.

Но колкото и изненадваща да бе атаката, една стара максима гласи, че армиите винаги са готови за предишната война. До голяма степен това важи и за разузнавателните служби: Колкото и добре да си вършат работата и с каквито и технологии да разполагат, врагът също се приспособява и винаги може да измисли нещо ново. След което те си научават урока и запълват пропуските. Преди врагът пак да измисли нещо ново...

И докато търси отговори в дългосрочен план, Израел има няколко краткосрочни задачи: Да неутрализира палестинските бойци, проникнали на негова територия, да освободи всички заложници, да ликвидира военния потенциал на "Хамас" и да не позволи насилието да обхване окупирания Западен бряг на река Йордан и съседен Ливан.

Какво е Мосад

Мосад е националната разузнавателна агенция на Израел. Тя отговаря за широк набор от дейности, свързани с разузнаването, борбата с тероризма и тайните операции за защита на сигурността и интересите на държавата Израел. Мосад е създадена през 1949 г., малко след създаването на Израел, и работи с висока степен на автономия под прякото ръководство на израелския министър-председател.

Мосад провежда събиране на разузнавателна информация, шпионаж, усилия за борба с тероризма и различни тайни мисии както в рамките на, така и извън Израел. Тя има репутация на една от най-ефективните и потайни разузнавателни агенции в света.

Известни операции на Мосад

  • Аудиозаписът на Никита Хрушчов със секретна реч. Записът е предаден по-късно на ЦРУ;
  • Намирането и похищението (отвличането) на нацисткия военен престъпник Адолф Айхман;
  • Съдействието в „операция Мойсей“, имиграцията на етиопски евреи в Израел;
  • Ликвидирането на причинителите на мюнхенското клане от олимпийските игри през 1972 година;
  • Отвличането на Мордехай Вануну в Италия;
  • Осигуряването на изключително важна информация за иракски ядрен реактор, унищожен при въздушна атака през 1981 година.

Какво е Шин Бет

Според всеобщото мнение Шин Бет е сред най-ефективните специални служби в целия свят. Агенцията, официално известна като Израелска служба за вътрешна сигурност, е друга важна израелска разузнавателна агенция, различна от Мосад. Докато Мосад се занимава предимно със събиране на разузнавателна информация, тайни операции и усилия за борба с тероризма в чужбина, Шин Бет се фокусира върху вътрешната сигурност и разузнаването в самия Израел.

Основните отговорности на Шин Бет включват:

  • Борба с тероризма: Шин Бет е отговорна основно за идентифицирането и противодействието на терористичните заплахи и дейности в Израел, включително тези от палестински и еврейски екстремистки групи.
  • Контраразузнаване: Агенцията работи за защита на израелските държавни институции, военни съоръжения и критична инфраструктура от шпионаж и кибер заплахи.
  • Гранична сигурност: Шин Бет играе роля в поддържането на сигурността на границите и контролно-пропускателните пунктове на Израел, с акцент върху предотвратяването на незаконни дейности, като контрабанда на оръжие.
  • Контрашпионаж: Шин Бет разследва и се противопоставя на чужди шпионски дейности в Израел, целяйки да защити чувствителната информация и технологии на нацията.

Шин Бет работи под ръководството на Министерството на обществената сигурност на Израел и се ръководи от директор, който докладва директно на израелския министър-председател. Това е съществен компонент от апарата за национална сигурност на Израел, който работи съвместно с Мосад и други служби за сигурност и отбрана, за да защити държавата и нейните граждани.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм