Ако войната в Израел продължи дълго, има голям риск за икономиката на България – това мнение чуваме все по-често в послендите дни. Как войната в Израел ще се отрази на България? Темата коментира в предаването "Кой говори?" Илиян Василев, енергиен експерт и геополитически анализатор. 

Какво се случва в Израел?

"Това е поредният изблик на криза в един конфликт, който винаги ще си остане да тлее, там просто решенията не са толкова налични. Тежестта на ситуацията е, че в момента има и друга война, тоест има взаимно усилване на геополитическите рискове, които касаят една поредица от кризи. Това разстрои световната икономика, търговските потоци, пренареди съотношението между сигурност и развитие. Това е голям проблем, защото като че ли все още правителствата не разбират, че извънредността на ситуацията ще наложи мерки, към които ние започнахме след войната в Украйна да се адаптираме, но кризата е по-дълбока и тази поредност от кризи, заедно с това, че самата система на международни отношения се пренастройва. Когато има една система, в която антропията или неизвестността и хаоса достигат такива високи нива, несигурността просто се превръща в постоянен параметър на развитие", обясни експертът.

"От гледна точка на военните аспекти, очевидно ще има сухопътна операция, тоест ще имаме една още по-гореща фаза. Това пък ще предизвика конфронтация - дипломатическа и политическа. Едни ще подкрепят Палестина, други – Израел. И в тези пропасти ще се настанят много недържавни фактори, които като че ли започнаха да добиват прекалено голямо влияние – групировки като "Вагнер", "Хизбула". Те започнаха да определят по недопустим начин дневния ред и поставят правителствата в невъзможни ситуации", коментира още Илиян Василев.

По думите му тези групировки позволяват на правителството да действа в зона, в която официално държавата не може да действа, без да предизвиква последствия – например Русия не може да нападне когото и да е, но може да изпрати "Вагнер" да свърши "мръсната работа".

Защо точно сега?

Според анализатора факторите са много. Подготовката за тази операция е вървяла с месеци и с години, посочи той. "Това е закономерен акт на натрупване на някаква стратегическа целесъобразност", коментира Илиян Василев.

"Всички конфликти в Близкия изток се движат от нефт и пари. И тъй като цената на нефта означава развитие, благоденствие за едни, особен фактор е сближаването между Саудитска Арабия и Израел", на мнение е експертът.

"Очевидно голяма изгода от този конфликт има и Русия, тъй като тя премести вниманието на света от Украйна към Ивицата. Заедно с това поставя на изключително изпитание възможностите на САЩ и западните съюзници да оказват помощ на Украйна. Кремъл има изгода от тази атака. Това дали стои зад нея ще се разбере, когато започне да излиза информация. Но абсолютно безспорно е, че има пряк интерес", заяви Илиян Василев.

Какви са реалните заплахи за България?

"Огромни са. Първо има заплахи за глобалния мир и сигурност, които като че ли ние тук не ги оценяваме много. Никога не е късно паниката да завладее човек, но това е най-безполезният тип поведение. Институциите са тези, които внушават доверие", посочи анализаторът.

"Застрашават ни много неща. Първо ни застрашава рецидив на онези негативни явления, които имаше след войната в Украйна и Ковид кризата - ръст на инфлацията, ръст на енергийните суровни - неща, върху които ЕС не само че не може да влияе, но заради една абсолютно недалновидна политика, ЕС някак си много наивно сметна, че като си сложи една много достойна цел - декарбонизацията - това е идеална цел и може да си самовъзложи мисията да води света в тази насока, може да зареже тотално битовите потребности от това, че трябва утре да има горива, достатъчно ток, който да може да бъде платен", коментира още Илиян Василев.

Ако има несигурност, хорта започват да я превръщат в спекулация, посочи още той. "Получава се така, че ние и без това влязохме режим на абсолютно анормални равнища на инфлацията. А тя иззема доходи, отнема благосъстояние. Това е голмият проблем, че ние тъкмо си мислехме, че ще овладеем последствията от войната в Украйна, и сега идва новата вълна. Прогнозите са много неутешителни, не само в Близкия аспект", обясни експертът.

"САЩ са най-големият производител на нефт, на газ, те могат да си позволят всякакъв преход, защото те не зависят толкова от вноса. Китай също дръпнаха напред, защото те, макар да не са най-големите поризводители на нефт и газ, станаха най-големите вносители. Европа какво направи - от 2014 г. тя тотално заряза, дори с елементи на забрана, проучванията на нефт и газ, и сега разчитаме на внос - каквото стане на световните пазари - това става". Обаче Китай направи дългосрочните договори, а ЕК, понеже имат политика на декарбонизация, която обезсърчава дългосрочните договори за доставка на газ, в резултат на което катарци казват "окей, обаче на нас ни трябват 30-годишни договори". Обаче Германия се опита да сключи договор и какво стана - китайците взеха по-голяма част от тези количества, а онзи ден TotalEnergies сключи 27-годишен договор с Катар", коментира още Василев. 

"Разбирате ли какво става – тази несъвместимост между амбицията да спасиш света от климатични промени и тоталното пренебрежение към проблема на упралвение на уязвимостта ти от външни шокове. И си остава така, че най-големите проблеми си остават в Европа", посочи Илиян Василев.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм