„Израело-палестинският конфликт се крие в историята - още от края на Османската империя, през създаването на израелската държава през 1948 г. след това през войните, които водят израелците с арабските държави, които не признаваха в началото съществуването на израелската държава, през войната от 1947-1948 г., после през 1967 г., после през 1973 г., след това двете интифади на палестинското население, нахлуването на Израел в Южен Ливан през 80-те години на миналия век. Това, че арабските държави част от тях признават Израел, друга част – не... Този конфликт е преплетен в историята и с тези войни, които водиха Израел и арабските държави, всъщност се стигна до ситуация, която за момента няма решение на палестинския въпрос – създаването на палестинска държава”.
Това коментира за darik.bg Людмил Кърджилов – директор „новини и актуални предавания” в Дарик радио.
Той обясни още, че има автономия на палестинците на западния бряг и автономия в ивицата Газа, където обаче от 2007-2008 г. управлява „Хамас”, което е движение, което всъщност е радикално, непризнаващо Израел, искащо да унищожи израелската държава. „След избори „Хамас” спечели управлението на ивицата Газа. Това е една територия от 360 кв. км, в която има над два милиона палестинци, които живеят там”, допълни Кърджилов.
„Хамас” се стреми да навреди на Израел колкото е възможно повече, без да се съобразява с жертвите от страна на палестинците. Тази последна атака, която извърши в началото на месец октоври, всъщност ще доведе най-вероятно до унищожаването на радикалното движение на „Хамас” и до много сериозни проблеми на палестинците, които живеят в ивицата Газа, защото след терористичните атаки на „Хамас” ивицата е блокирана и на практика палестинците, които живеят вътре, нямат ток, нямат вода, храната е съвсем малко. Тази ситуация ще се усложни, тъй като израелската армия се готви за сухопътна операция в Газа за освобождаване на заложниците и за унищожаването на военното крило на „Хамас”, коментира още Людмил Кърджилов.
Той припомни, че през 2007 г. палестинците се биха помежу си - движението „Фатах”, което управлява западния бряг на река Йордан, и „Хамас” дадоха жертви, и оттогава всъщност „Хамас” управлява ивицата Газа.
Людмил Кърджилов обясни, че „Хамас” се финансира по тайни канали, от много места, някои са известни, други - вероятно не. „Вероятно се финансира и от държави, които искат унищожаването на Израел като цяло. На най-преден план това е Иран, но разбира се тесните връзки на „Хамас” с Русия също водят до извода, че е възможно и от там да получава подкрепа”, каза той.
По думите му израелската държава, израелското военно ръководство в момента трябва да реши въпроса с бъдещето на „Хамас”, тъй като Израел води няколко операции срещу „Хамас”, откакто това движение управлява ивицата Газа - още през 2007 г. и през 2014 г. Израел нахлу в ивицата газа и със сухопътни сили. „Сега през 2023 г. това е най-сериозният конфликт, който вероятно ще доведе до промяна на ситуацията в целия Близък изток. Дали обаче от това ще успеят да спечелят палестинците, не е много ясно”, посочи Кърджилов.
„В последната една година се заговори за доста сериозно разведряване на отношенията между Израел и някои от арабските държави, които не признаваха държавата Израел. На преден план това е Саудитска Арабия. Сега този конфликт може да повлияе и да попречи на подобряването на отношенията на Израел с арабските държави, което би могло да реши и палестинския въпрос на по-късен етап и създаването на палестинска държава, което всъщност искат всички палестинци. Ситуацията е много сложна, много объркана”, коментира още той.
Людмил Кърджилов е на мнение, че всъщност палестинският въпрос се заплита, вместо да се разплита. По думите му никой не е в състояние да каже как точно ще се развият нещата оттук нататък, но това, което се вижда на преден план, е че ще има сухопътна военна операция в ивицата Газа.
„Израелското правителство си е поставило задача да унищожи „Хамас”, след което обаче Израел ще трябва да се изтегли от Газа и да видим кой ще управлява тази палестинска територия, след като приключи този горещ етап от конфликта – дали това ще бъде палестинската автономия на западния бряг, или нещо друго. Но предстои да разберем какво точно ще се случи там”, каза още Кърджилов.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Александър Танев: Бюджетът на Русия за отбрана за 2025 г. е 4 пъти повече в сравнение с довоенния период
- Мирослав Зафиров: България няма външна политика
- Мохамед Халаф: Не съм сигурен, че ще се стигне до третата фаза на споразумението между Израел и Хамас
- Израел освободи 90 палестински затворници в първия ден от примирието (СНИМКИ)