DR. Alban (доктор Албан) се ражда като Албан Узома Нвапа през 1957 година в град Огута, на източния бряг на езерото Огута, щата Имо, Нигерия. Той е едно от десет деца в семейството, което за тази страна е нормално. Нигерийката ражда средно по шест пъти в живота си. Процентът е по-нисък само сред по-образованите жени, които и сега са малцинство там. Така всяка година населението се увеличава с малко над 2%. Иначе казано, с около четири милиона души. За две години там раждат повече, отколкото е цялото българско население, родено за над 70 години. И всичко това продължава, независимо от големия брой хора, мигрирали в чужбина, високата смъртност от заразни болести и от глада в някои райони, както и от междуетническите конфликти, взимащи много жертви.

Семейството на Албан е от етническата група игбо. Тя се среща на много места в Нигерия. Големи общности от етноса живеят и в Камерун, Габон, Екваториална Гвинея и дори извън Африка. Спорно е къде е първата родина на игбо, но се знае, че повечето от живеещите извън Нигерия представители на етноса са емигрирали оттам. Почти век страната е била протекторат на Британската империя. В началото на 60-те, малко след като се ражда и Албан, там има етнически напрежения, породени от скорошното обявяване на страната за независима през 1960 година. Вътре в Нигерия има над 250 етноса, говорещи над петдесет езика с над петстотин диалекта, и изповядващи различни религии.

Етносите са обединени в по-големи групи. Само групата игбо, която е трета по големина и съставлява около 18% от населението, има поне двадесет подгрупи в Нигерия, всяка характерна със свой език. В родния град на Албан живеят само около 20 000 души, но те са от над десет различни подгрупи на игбо. Езиците им са близки, но си имат и свои особености. Освен това, едни райони са по-бедни, а други – по-богати. Многото разделителни линии в обществото предизвикват големи междуособици, продължили цяло десетилетие. Даже за известен период жителите в районите в източната част на страната, населени предимно с игбо, искат да имат самостоятелна държава на име Биафра. Това предизвиква гражданска война, продължила няколко години и довела до над милион жертви, най-вече умрели от глад. Накрая бунтът на игбо е потушен. През следващите десетилетия напреженията продължават и властта в страната често се сменя.

В такова размирно време младият Албан отива в Европа, независимо, че баща му е твърдо против. Младежът знае достатъчно за нашия континент. В Огута работят и живеят и немалко европейци. Градчето е богато както на залежи от нефт и газ, така и на други природни ресурси, което е оценено още от британците, и там работят доста международни компании. Но инфраструктурата дълго е неподдържана, няма стабилно управление, има висока безработица и много хора емигрират. Едни избират съседни райони, други се преселват в различни африкански страни, а трети напускат континента и заживяват в САЩ, Канада и т.н. Африканци прииждат и в Швеция.

През 1990 година техният брой според статистиката е 27 343 души. Известен музикант с африкански корени в Швеция е Neneh Cherry (Нене Чери), чийто биологичен баща е от Сиера Леоне в Западна Африка. По-големият процент от африканците идват от Сомалия, Еритрея, Етиопия и Мароко, но има и нигерийци. Албан идва в Стокхолм, за да учи стоматология. Няма да спекулираме дали това е само формалния повод, или наистина го е вълнувала тази наука. Но нигериецът е твърдо решен да учи, независимо, че няма пари. Той се възползва от заминаването на негов чичо в Швеция, където е поканен да работи като дипломатически представител на Нигерия в страната. За да се издържа, още по време на обучението си Албан работи като диджей в различни стокхолмски клубове, най-известен сред които е „Alphabet Street“.

Вниманието му на музикален фен е разделено между нигериеца Fela Kuti (Фела Кути) и американеца James Brown (Джеймс Браун). Известно време Албан практикува стоматологията, но бързо забравя за нея, когато му провървява с музиката. Албан става известен с това, че докато пуска музика в клуба, пее върху нея. През 1990 година той се запознава с колегата си DJ Denniz PoP (Денис Поп) и двамата откриват звукозаписно студио. Докторската степен в сценичното му име се оказва умен ход. Още първият му албум прави едномилионен тираж. А заглавната песен, „Hello Afrika“, която е и първи негов запис, става хит.

„It’s My Life“ е песен от неговия втори албум, „One Love” от 1992 година. Този албум прави вече над милион и половина продажби в Европа и в много страни се класира в първата десетка с най-предпочитаните албуми. Сингълът с „It’s My Life“ е пуснат през февруари 1992 година от шведската компания „Swemix“ и е най-продаваният сингъл в кариерата на доктор Албан, реализирайки над два милиона копия в света. Само в Германия се продават 500 000 копия. Освен в шведската класация, „It’s My Life“ е номер едно и в Италия, Германия, Австрия, Белгия, Нидерландия и дори Израел. Тя става втора в Гърция, Ирландия, Швейцария и Великобритания, трета е в Дания и е в първите десет в още няколко държави. В Америка и Австралия също я пускат, но там не печели толкова почитатели. Във видеоклипа доктор Албан и включените танцьори създават бунтарска атмосфера. Не е известно кой е режисьор на видеото.

„It’s My Life“ се ражда като експеримент. Макар да е писана съвместно, музиката е основно на Денис, а текстовете изцяло са на Албан. И двамата са съпродуценти. Те изпробват различни електронни звуци. Както по-късно разказват, цялата песен е записана за пет часа, в това число и женските беквокали. Записът е направен в „Polar Studios“ в Стокхолм, а женските беквокали са записани в „Swemix Studio“, отново в шведската столица. Основният женски глас сред тях е на местната поп певица Marie Bergman (Мари Бергман), а останалите са на Paola Toro (Паола Торо), Annelie Berg (Анели Берг), Björn Ström (Бьорн Стрьом), Gladys Del Pilar (Гладис Дел Пилар) и Ricco (Рико).

Аранжиментът за беквокалите е на Anders Halsson (Андерш Халсон). Подозира се, че текстът е силно автобиографичен за Албан. В него героят се обръща към баща си и му казва, че животът си е негов: „I got my own life, you got your own life. Live your own life and set me free.“ („Аз имам мой собствен живот, ти имаш свой собствен живот. Живей си живота и ме пусни на свобода.“) И по-нататък: „Stop bugging me, stop bothering me, Stop bugging me, stop forcing me, Stop fighting me, stop yelling me, It's my life.“ („Спри да ме безпокоиш, спри да ме тормозиш, спри да ме насилваш, спри да се бориш с мен, спри да ми крещиш.

Това е моят живот.“ Във втория куплет героят на доктор Албан казва на баща си, че не желае да се меси в решенията му. Обвинява го, че не познава живота и няма представа колко самостоятелни решения взима неговият син ежедневно. Съветва го да попътува малко на изток и на запад, за да разбере колко малко познава света и че това ограничено познание е опасно. Дава му да разбере, че и той е научил нещо от живота и има право да го живее, както си иска. Според Албан песента става хит заради текста, не заради мелодията. Първоначално родителите му не са доволни от него, но после харесват това, което прави заради успехите му.

Много от текстовете на музиканта разглеждат различни политически и обществени проблеми и говорят за свобода, равенство, единство, мир и любов между всички и без граници. Това важи още от първото парче „Hello Afrika“ от 1990 година, с което той пробива. Вторият му сингъл „No Coke“ също е с ангажиращ текст и се ползва в кампания за борба с наркотиците в Швеция. Това е и първата му песен, стигнала първо място в местния чарт. В „U & Mi“ от 1990 година Албан говори, че е време хората да се отърсят от расизма и че цветът на кожата няма значение. В „Mata Oh A Eh“ той пее, че силните властници създават войни и насаждат омраза сред хората и така любовта, която е благословия и идва свише, е погребана дълбоко под земята. В „Hard To Choose“ от 1993 година Албан набляга и на младите хора, които, останали без работа и губейки перспектива, стават хулигани и престъпници, защото нямат нужната подкрепа от възрастните и са поставени пред трудния избор как да оцеляват.

А в текста на „Rich Man, Poor Man“ той пренасочва темата към африканските лидери и ги призовава да променят системите там така, че да няма потисничество на бедните. Говорейки за неискреността към хората от шоубизнеса, в „Plastic Smile“ от 1994 година Албан казва: „Не ме наричайте доктора, наричайте ме с името ми. / Не защото съм човекът, който написа „It’s My Life“, / Просто бъдете себе си и аз ще бъда себе си. / Не си играйте никакви игри с мен“. Не липсват и обработки на „It’s My Life“. Известна е пародийната версия на турския състав „Grup Vitamin“ – „İsmail“. Парчето има и преиздания – във Великобритания през 1993 година и в Австралия през 1994 година, във връзка с актуални ротации в реклами и в подкрепа на следващия сингъл на Албан „Sing Hallelujah“.

до 1997 година всичките четиринайсет сингъла на DR. Alban са в класациите в Швеция. През 1993 година, докато обикаля Южна Африка, д-р Албан забелязва, че 99% от публиката е бяла, затова решава да проведе концерт по улиците на Йоханесбург. Огромна тълпа от цветнокожи се събира, но бялата полиция разбира и спира шоуто. Когато научава новината, Нелсън Мандела, вероятно най-големият борец срещу расизма в света, кани д-р Албан и групата му в кабинета си. Това позволява на музиканта да се срещне с идола си, който възпява и в своя дебютен сингъл три години по-рано.

Срещата подтиква д-р Албан да разбере въздействието на музиката си и възможностите, дадени му от кариерата, не само за него, но и за другите. През същата година, връщайки се в Стокхолм, д-р Албан открива своя звукозаписна компания– „Dr. Records“, помогнала на много изгряващи артисти да издадат първи сингли. След 1994 година Доктор Албан работи с продуценти и артисти, някои от които са негови идоли от Нигерия в тийнейджърските години. За разлика от много други звезди, той се държи като истински доктор към себе си. Не пие, не пуши и води здравословен живот. Той учредява организацията „DR. Alban Awareness Foundation“, чиято цел е африканците да са по-информирани и по-активни в изборите за върховна власт в своите страни.

Днес доктор Албан продължава с концерти, главно за Централна и Източна Европа, както и в скандинавските страни. Често е канен на фестивали с музиката от 90-те по целия свят и нито един концерт не минава без „It’s My Life”.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм