Днес ще ви срещнем с творчеството на една от най-известните поп-групи на 70-те години - „Abba“. Ще говорим за техния вечен хит „Thank You For The Music“ от 1977 година.
През 1976 година шведската група „Abba“ („Абба“) се готви за нов албум и ново международно турне. Техни песни вече са превзели европейските класации и популярността на групата расте. Новото им турне за пръв път ще излезе от европейския континент и ще стигне до Австралия. Тогава двамата мъже в четворката, композиторите и продуценти Björn Ulvaeus (Бьорн Улвеус) и Benny Andersson (Бени Андершон, или Андерсон - в зависимост от произношението) създават мини мюзикъл със заглавие „The Girl With The Golden Hair“ („Момичето със златна коса“). Преди да се спрем на него, трябва да кажем, че най-известният днес мюзикъл на „Абба“, „Mamma Mia“ от 1999 година, който има огромен успех по света и две по-късни филмови адаптации, е създаден по тяхна музика, но от други автори.
Водещото при него е, че историята свързва в едно цяло вече популярни хитове, вместо песните да се измислят като част от вече написан сценарий. Подобен опит е мюзикълът „We Will Rock You“, създаден по популярни хитове на „Queen“, за когото сме споменавали в предишен епизод. И така, първият опит на двамата автори в жанра е именно „Момичето със златна коса“, чиято обща продължителност е 22 минути. Двете вокалистки, Anni-Frid Lyngstad (Ани-Фрид Лингстад) и Agnetha Fältskog (Агнета Фелтскуг), си поделят ролята на главната героиня, като носят еднакви руси перуки и сходни костюми.
Сюжетът разказва за шведско момиче, което много иска да стане певица. Начинаещата певица напуска родния си град, за да превземе голямата сцена. Но когато това най-сетне се случва, тя осъзнава, че блясъкът и славата са само онова, което другите виждат, но то е нищо в сравнение с жертвите в името на шоубизнеса. Момичето се чувства като марионетка в ръцете на своите мениджъри. Младата певица иска да предупреди другите, бленуващи за сцени, да знаят, че да си попзвезда не е само пари и слава, както си го представят в мечтите си. Тази тема е доста стара, но от „Абба“ я възраждат наново и тя ще присъства в разширен вариант и в други по-късни мюзикъли.
След 1977 година Бьорн и Бени пишат и още мюзикъли, но тогава „Абба“ не е в оригиналния си състав. Няма защо да се учудваме на завоя към мюзикъли. Това е ера, в която те добиват голяма популярност в киното. Само през същата 1977 година излиза „Saturday Night Fever“ („Треска в събота вечер“). На следващата година се появява и „Grease“ („Брилянтин“), а малко след това, през 1979 година, излиза и „Hair“ („Коса“). Музиката и от трите филма се продава в милиони копия и надминава по печалби всички други албуми. Но за тях друг път. И така, мини мюзикълът на „Абба“ започва тъкмо с песента „Thank You For The Music“. В нея момичето пее „Благодаря за музиката и за всичко, което тя ми даде“.
По-нататък тя добавя реторично: „Какво би бил животът без музика!“ Това е най-популярната песен в новата история, с която се отдава почит на музиката и начинът, по който тя прави хората щастливи. След нея в мини мюзикъла следват песните „I Wonder“, известна още и като „Departure“ и „I'm a Marionette“. Последната песен в него е „Get On The Carousel“. Групата изпълнява целия мини мюзикъл на всички концерти от турнето си през пролетта на 1977 година, като там представя „Thank You For The Music“ като финал за бисовете. Първото изпълнение наживо е от двамата композитори Бьорн и Бени в инструментална версия за вечерната новинарска емисия „Rapport“ на шведския телевизионен канал „SVT“ на 25 декември 1976 година.
Първото запазено студийно изпълнение, вече и с певицата Агнета Фелтскуг, е от демо запис. В него стилът е доста близък до кабаретния и дори е определен като наподобяващ този на американската джаз певица и актриса Doris Day (Дорис Дей). Записът е от втори юни 1976 година и е направен в „Marcus Music Studio“ в Стокхолм, Швеция. Той достига до нас благодарение на компилация от 1994 година, където е включен в компактдиск с неиздаван студиен материал. Бени и Бьорн обаче се отказват от този първоначален вариант и правят нов аранжимент на песента в по-близък за групата стил. Завършват записа на 21 юли в „Glen Studio“. Това е студиото на шведския продуцент и аранжор Bruno Glenmark (Бруно Гленмарк), което тогава се помещава в дома му в Стокхолм.
Основен вокал е Агнета, другата дама - Ани-Фрид Лингстад пее беквокали. Бьорн и Бени допълват беквокалите, като Бьорн свири на акустична китара и мандолина, а Бени - на клавишни. Съставът се допълва от Roger Palm (Роджър Палм) - барабани, Rutger Gunnarsson (Рютгер Гунарсон) - бас и Lasse Wellander (Ласе Веландер) - акустична соло китара. Някои източници посочват като втори барабанист Ola Brunkert (Ола Брюнкерт). Не се знае откъде е идеята за заглавието, но е известно, че през 1976 година „Crystal Grass“ („Кристъл Грас“) пускат диско хита „I Wanna Thank You For The Music“, който може да е подсказал това име. Но връзката между двете не е доказана.
„Thank You For The Music“ е включена в петия студиен албум на групата „Abba: The Album“ от 1977 година. В същия албум влизат и втората, и третата песен от мини мюзикъла. Трите песни са включени като Б страни в издадени от групата сингли. Четвъртата композиция, „Get On The Carousel“, която първоначално е предвидена като бонус песен, впоследствие не е издадена, тъй като групата не я харесва. Тя може да се чуе в много съкратена форма само във филма „Abba: The Movie“ от 1977 година. Части от нея са вградени в песента „Hole in Your Soul“ от същия албум. В този албум се намира и популярната песен „Take A Chance On Me“, за която ще разкажем повече в друг епизод. „Abba: The Album“ е преиздаван многократно както на винил, така и на CD. Още при своето излизане, той става третият най-продаван албум във Великобритания за 1978 година (след тези с музиката от „Брилянтин“ и „Треска в събота вечер“), а и в САЩ достига върха в класациите за албуми за известно време.
В Източния блок продажбите също са впечатляващи, като само в Полша са купени един милион копия и се изчерпва запасът, предвиден за преразпределяне и в други близки до нея страни. В Русия също има наплив за закупуването му и там се принуждават да разрешат само до двеста хиляди копия. Колкото до филма „Abba - The Movie“, той е с цел популяризиране на групата по света и в него са запечатани кадри от нейното турне в Австралия. Сюжетът разказва за младия журналист Ашли, който има предаване за кънтри музика по радиото. По изключение шефът му го изпраща в Австралия, за да вземе интервю с „Абба“ и то да се излъчи в деня на тяхното напускане на страната. Но злощастният Ашли си забравя журналистическата карта и е принуден да пътува след групата през различни градове в Австралия, купувайки си билети за концертите им. Там често се сблъсква с техния бодигард, а същевременно директорът на радиостанцията настоява вече да се връща с готово интервю, защото срокът изтича. Ашли случайно се среща с мениджъра на групата в хотела, където се е настанил екипа им, и той му урежда интервюто.
Но Ашли проспива часа на концерта и срещата им отново се проваля. Накрая той хваща случайно групата в асансьора и там ги интервюира. Ашли прави финалните редакции върху материала си в таксито за летището, докато от „Абба“ тръгват обратно за Европа. „Thank You For The Music“ завършва филма, като ознаменува момента, в който журналистът се е отпуснал на бюрото си в радиото, след като в последния възможен миг е пуснал в ефир касетата с интервюто. Премиерата на „Abba - The Movie“ е на Коледа през 1977 година. По време на финалната песен се виждат също кадри от студийни и концертни изпълнения на състава. Издаването на музикалния албум „Abba: The Album“ е съчетано с промотирането на филма. Пускат го на 12 декември за скандинавските страни.
Планирано е да излезе и във Великобритания, но това става чак през януари следващата година, тъй като предварителните му поръчки надвишават произведените копия и се налага да се изчака по технически причини, за да смогнат британските заводи за грамофонни плочи. Издател е компанията „Polar“, като в Англия го издават „Epic“, а за американския пазар - „Atlantic“. Всички записи са правени между май и ноември 1977 година в общо четири звукозаписни студия.
„Thank You For The Music“ излиза официално като сингъл на 18 май 1978 година в ограничен тираж за няколко страни в Европа и за Австралия. Тя е поставена на Б страна, като водещият сингъл на страна А е „Eagle“. През август същата година „Thank You For The Music“ достига второ място в класацията на Южна Африка. Заснет е и промоционален видеоклип, в който групата пее песента с голям брой деца. „Абба“ правят и испаноезична версия на „Thank You For The Music“, издадена по-късно и озаглавена „Gracias por la Música“. Нейните текстове са написани от Buddy & Mary McCluskey (Бъди и Мери Маклъски) и тя има сериозен успех както в Испания, така и в Аржентина, където стига до четвърто място в местната класация. Във Великобритания е пусната чак през 1983 година и някои подозират, че това е прощална песен, с която групата се разделя със своите почитатели. Много години по-късно песента е включена и във вече споменатия мюзикъл „Mamma Mia“. Заради фразата „Аз съм момичето със златна коса“, главната героиня Софи обикновено е русокоса. В мюзикъла тя пее песента, заедно с Хари, като всеки влага различен смисъл в своите текстове.
Тази песен става заглавна за много от компилациите на „Абба“. Тя дава име и на множество документални и други филми, посветени на тяхното творчество. Когато Robert Scott (Робърт Скот) написва книга за историята на „Абба“, той я озаглавява „Abba: Thank You for the Music: The Stories Behind Every Song“ („Абба: Благодаря за музиката: Историята зад всяка песен“). С „Thank You For The Music“ са закривани доста музикални канали през годините. Съвсем очаквано песента има и доста кавърверсии. Много от тях са правени за цели албуми, посвещавани на „Абба“. Други пък са правени от групи, изпълняващи само музика на „Абба“, а няколко такива съществуват по целия свят. Едни са постоянни, а други се сформират покрай някое голямо събитие в чест на легендарната четворка. И така, Бени и Бьорн и техните съпруги дават много на световната музика и тепърва ще разказваме за него. Засега можем само да им благодарим за музиката.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts