За да разберете как може да помогнете на пострадалите след земетресенията в Турция и Сирия, влезте тук: КАК ДА ПОМОГНЕМ

В първата част на рубриката разговаряме с младия театрален режисьор Николай Йорданов, за новата му премиера по пиесата на Деян Дуковски „ММЕ Кой пръв започна?“ в Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора.

Чакащи артисти: От хаос в хармония

Защо Дуковски и защо според теб текстът е актуален днес и с какво?

Николай Йорданов: Аз избрах този текст малко практически. Имаше шест млади артиста в театъра в Стара Загора, с които аз исках да работя и трябваше да избера нещо. Сетих се за този текст и го прочетох няколко пъти, така започнах да се ориентирам в една структура, която не се издава сама, тъй като текстът така прочетен не ти казва нищо за себе си. Съотнесен към културния контекст, към политическия – Северна Македония през 1996 – започваш да разбираш, че въпросът „Кой пръв започна“ през всичките 7 кръга, на база, на които е построена пиесата, се занимават с млади мъже и жени, които не могат да се съберат и постоянно се разделят и разпадат, или постоянно говорят, че са в крайно полярни пространства. Всичко започва да се насочва към едно настроение на неспособност за създаване на нов свят, репродуциране, създаване на нов живот – генетично. Като човек присъстващ в 21 в., вече 2023 година, ме развълнува идеята да създадем такъв свят на сцената, който да отразява неспособността в нашия контекст, вече прехвърлено от Северна Македония към България, да отрази тази стагнация. Като млади хора ние имаме усещане за това, то е колективно сътресение, опит, който непрестанно ни говори как не можем да създаваме.

Чакащи артисти: Да облечеш духа в материя

Чуйте целия разговор тук или в Spotify в подкаста на „Чакащи артисти“

Може да гледате „ММЕ Кой пръв започна“ на 16.02.2023 г. в Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора.

Във втората част на рубриката разговаряме с актрисите Жаклин Даскалова и Славена Зайкова, създатели и участници в благотворителното събитие „Ден на отворените гардероби“. Този път тяхната кауза е да съберат средства за „Дом на ветераните на културата и изкуствата“ в град София. Освен това събитието има за цел да обърне внимание за вредите от „бързата мода“ и да подкрепи популяризирането на ръчно изработени аксесоари, дрехи, свещи и предмети.

Каква е каузата, зад която този път „Ден на отворените гардероби“ застава?

Жаклин Даскалова: След създаването на събитието, решихме, че част от събраните средства можем да ги даряваме за различни каузи. Преди събирахме средства за „Шаро подай лапа“, сега сме за „Дом за ветераните на културата и изкуствата.“ Благодаря на Майя Виткова – Косев и на нейната фондацията, защото каузите, които създава имат смисъл и решихме да застанем зад една от тях. В дома имат нужда от матрични чаршафи, лекарства, хранителни продукти.

Чакащи артисти: Show must go on

Славена Зайкова: Аз мисля, че каузата е страхотна, но и самото събитие е страхотно. Първо заради вредите от бързата мода, второ, защото идват много хора, които ръчно изработват нещата си и всъщност ще дам пример с бащата на баба ми, той преди да заспи всяка вечер си е задавал въпроса „какво добро направих днес“ и ако успее да избори три добри дела успявал да заспи спокойно. И ако дойдете на събитието (12.02) ще успеете да направите три добри дела: да подкрепите дома, както и да подкрепите творците, които изработват ръчно своите продукти и ще успеете да купите нещо за своята половинка за празника 14.02.

  • Може да посетите събитието „Ден на отворените гардероби“ на 12.02 от 16:00 часа в БарПетък.

  • Ако искате да помогнете да „Дом за ветераните на изкуствата и културата“ ви съветваме да се свържете с екипа на дома. Повече информация ще намерите на сайта им: https://dvki-sofia.com/

  • Ако искате да подкрепите някоя от каузите на Майя Виткова – Косев, може да го направите като се свържете с нея в страницата й във Facebook.

  • Последвайте „Отворени гардероби“ в Instagram

Чуйте целия разговор тук или в Spotify в подкаста „Чакащи артисти“.

В третата част на рубриката, разговаряме с Виолина Доцева, която представя дебютната си песен „Научи ме“.

Чакащи артисти: Крикор Азарян – Цават арнем

Какво е „Научи ме“, това не е само твоята дебютна песен, какво още е?

Това е, може би, една крачка, която сама ме намери. Не съм мислила, че това ще бъде моята първа песен. Написах 6 идеи за песни и се чудех коя да бъде първа. Започнахме да работим две песни, но някак тази сама си поиска да бъде първата ми песен. „Научи ме“ е една молитва и молба към мен самата, каквото и е посланието на песента: да не искам много, да вярвам в това, че ни трябва мъничко, за да бъдем щастливи, да оценяваме тези моменти, да не искаме все повече и повече, когато можем да бъдем щастливи и с малко.

Кой друг участва в създаването на песента?

Аранжиментът на песента е на Петър Йотов, аранжимент на вокали – Волен Милчев. Това са двете момчета, които работеха неуморно с мен по създаването на песента, защото аз им изпратих вариант, в който свиря на китара и пея, и им казах „Това е!“. Дадох им като референции стилове и изпълнители, които ме вдъхновяват. Петър Йотов тотално уцели вариантът на песента, който сега слушахте. Това е и първият вариант на песента.

Чакащи артисти: Каква е целта на изкуството и в какви условия то се създава

Разговорът може да чуете тук или в Spotify в подкаста на „Чакащи артисти“.

Песента на Виолина Доцева може да чуете тук: НАУЧИ МЕ

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм