При хората с диабет е повишен рискът от фрактури, което често не се диагностицира и оказва влияние върху тяхната мобилност, както и върху смъртността, пише "EndocrineNews". Необходим е нов набор от лечения и оценки, нови терапевтици, сенолитици, преработени протоколи за предписване и други, за по-добро концентриране върху диабетното заболяване на костите.

Появяващо се усложнение, както при диабет тип 1, така и при диабет тип 2 обърква медиците и подтиква към нови изследвания на неговата патофизиология, както и на превенцията и лечението му: повишен риск от фрактури в резултат на чупливост на костите. При по-възрастните хора този риск се усложнява от риска от падания и фрактури, присъщи на тяхната възраст.

Как калта укрепва имунната ни система?

Предложеният механизъм, който стои в основата на този повишен риск при диабет тип 1, е относително ясен, тъй като диабет тип 1 обикновено се проявява в детството или юношеството, преди индивидът да е достигнал пикова костна маса, а инсулиновият дефицит, свързан с диабет тип 1, намалява анаболното костно образуване, по-ниска обща костна маса, което предразполага травми и счупвания. Повишеният риск от диабет тип 2 при индивиди с нормална костна маса/нормална костна минерална плътност (BMD) представлява привиден парадокс (въпреки че рискът от хипогликемия с инсулин или сулфонилурейни продукти наистина увеличава риска от падания).

101 години от първото прилагане на инсулин за лечение на диабет

Независимо от това, хората с двата вида диабет получават 32% повече фрактури от тези без, особено на бедрото. Тази стойност скача до пет пъти по-висок риск само при диабет тип 1. Други разлики включват това, че атипичните фрактури на бедрената кост, наблюдавани при антирезорбтивна терапия за остеопороза, са два пъти по-чести при диабет тип 1, а при диабет тип 2 мъжете са изложени на по-голям риск от фрактури на всички места, отколкото жените. Последната констатация все още не е отчетена, но може да произтича от негативно пристрастие към пола, като мъжете търсят медицинска помощ по-рядко или по-късно и имат по-лоши навици на живот и по-често срещани сърдечно-съдови заболявания.

Какви са симптомите на диабета?

Допълнително обърквайки ситуацията, златният стандарт за измерване на КМП, рентгенова абсорбциометрия с двойна енергия (DEXA), не предвижда адекватно риска от фрактури в тези популации, въпреки неговата ефикасност при прогнозиране на риска от фрактури в условията на постменопаузална и мъжка остеопороза.

Греяното вино - ключ към дълголетието

Обобщение:

• Хората с диабет имат значително повишен риск от фрактури, находка, която обикновено не се разпознава и не се диагностицира, с важни последици за тяхната мобилност и смъртност.

• На клетъчно и молекулярно ниво диабетът се характеризира с инкорпориране на AGEs в костния матрикс, микроваскуларно увреждане и провъзпалително състояние, което води до повишена чупливост на костите.

• Необходими са нови оценки и лечения за справяне с диабетното костно заболяване, включително подобрени техники за 3D изображения като периферна количествена компютърна томография с висока разделителна способност, коригирани FRAX резултати, нови терапевтични средства като сенолитици и евентуално нови подходи за предписване, включително анаболно-антирезорбтивно лечение.

Недостиг на седем лекарства на българския пазар има към този момент

За да стигнат до дъното на някои от тези главоблъсканици, професор Лоренц С. Хофбауер, MD, от Universitätsklinikum an der Technischen Universität Dresden, Германия, и екипът му, прегледаха съществуващите проучвания на отделни аспекти на здравето на костите при диабет, за да обобщят констатациите и да предложат по-ясна обща картина в „Чупливостта на костите при диабет: нови концепции и клинични последици“, публикувана през януари в The Lancet Diabetes & Endocrinology. 

В този преглед всички автори, които са били членове на европейския изследователски консорциум FIDELIO, направиха цялостен поглед. Това включва огромния напредък на клетъчната и молекулярната биология, свързваща скелета и диабета, най-новите техники за изобразяване, нови биомаркери и скорошни клинични изпитвания“, каза Хофбауер. FIDELIO означава „Мрежа за обучение за изследване на костната чупливост при диабет в Европа към персонализиран медицински подход“.

Какво трябва да знаем за диабета по време на бременност?

Патогенеза на костните заболявания при диабет

Дори преди да предприемат своето изследване, Хофбауер и екипът знаеха, че ареалното 2D-измерване на DEXA не предоставя точна информация за действителната здравина на костите и потърсиха по-специализиран подход за оценка и запазване на здравето на костите при тези индивиди.

Някои по-нови техники с висока разделителна способност, като периферна количествена компютърна томография с висока разделителна способност (HRpQCT), изобразяват по-добре структурното увреждане в кортикалните и трабекуларните костни отделения, предизвикано от диабет тип 2 и качеството на костите аспекти като цяло", казва Хофбауер.

Около половин милион души в България страдат от диабет

Хистоморфометрията при диабетна костна болест разкрива разнообразие от клетъчни и молекулярни промени, добавя д-р Мартина Раунер, базиран в Дрезден костен биолог и старши автор. Още:

• Натрупване в костната матрица на напреднали крайни продукти на гликиране (AGEs), които правят костта по-малко устойчива на фрактури;

 • Повишено производство на склеростин и Dickkopf-1, които инхибират Wnt сигнализирането и като следствие образуването на кост;

• Потисната функция на остеобластите, нарушаваща способността им да се диференцират;

• Повишени провъзпалителни адипоцити в костите вместо остеобласти;

• Нарушено механично усещане на остеоцитите и по този начин възстановителните механизми, което води до натрупване на микроувреждания;

• Стареене на остеоцитите, което води до намален костен обмен;

• Кортикална порьозност, свързана с микроваскуларно увреждане, което води до чупливост на костите; 

• Инхибиране на ефероцитозата, което води до натрупване на апоптотични клетки и провъзпалителен профил.

10 знаменитости, за които не подозирате, че имат диабет

Някои от тези вредни промени предоставят възможности за терапевтични интервенции. Други не се откриват със стандартни техники, като по този начин се подчертава необходимостта от нови подходи за откриване. Понастоящем BMD е приетият корелат за здравината на костите; диабетът обаче представлява изключение, при което нормалната КМП не разкрива подлежаща костна чупливост. Тук качеството на костите е по-добър предиктор, включващ допълнителни фактори като характеристики на колаген и механични свойства на костната тъкан, но са необходими по-добри инструменти за снимки и биомаркери.

Как да избегнем спортните травми?

Профилактика и лечение

По отношение на управлението диетата и физическата активност са ключови, както във всеки план за управление на диабета. Физическата активност в тази среда обаче има допълнителните предимства за предотвратяване на саркопения и слабост. Освен това комбинираните тренировки за устойчивост и издръжливост могат да намалят концентрациите на склеростин и да подобрят контрола на глюкозата, здравето на мускулите и предотвратяването на падания.

В Котел ще извършват безплатни прегледи за диабет тип 2

Някои по-нови техники с висока разделителна способност, като периферна количествена компютърна томография с висока разделителна способност, изобразяват по-добре структурните увреждания в кортикалните и трабекуларните костни отделения, причинени от диабет тип 2 и аспектите на качеството на костите като цяло.
Лоренц К. Хофбауер, Universitätsklinikum an der Technischen Universität Dresden, Дрезден, Германия

Кои са рисковете за поява на диабет и как да се предпазим?

Хората с диабет със серумни нива на витамин D под 20 ng/mL трябва да приемат добавки с витамин D, за да предотвратят крехкостта на костите; добавянето на калций също може да бъде полезно. Ефикасността на типичните антиостеопорозни средства е неизвестна в тази специфична популация, но екипът откри доказателства, че анаболната терапия като терипаратид, абалопаратид или ромозозумаб може да бъде от полза. В допълнение, проследяването с антирезорбтивна терапия може да има синергични и устойчиви ефекти върху BMD, но това все още не е доказано при индивиди с диабет.

Безплатни кръвни изследвания за диабет е поредното дарение на Лайънс клуб „Сексагинта приста“

Дума за сенолитиците

Като се има предвид, че дългогодишният диабет тип 1 и тип 2 се характеризира с нарушена активност на костните клетки и възстановяване на костите, водени отчасти от повишено стареене на остеоцити, както демонстрира Sundeep Khosla, екип от Mayo Clinic, някои изследователи оприличиха диабета на ускорено стареене. Въведете сенолитиците, нов клас лекарства, които са насочени към стареещите клетки.

14 ноември е Световен ден за борба с диабета

Стареещите клетки могат да бъдат открити при метаболитни, невродегенеративни и прототипни заболявания, свързани с възрастта, и са предклинично свързани с няколко метаболитни костни заболявания, по-специално костни заболявания, дължащи се на диабет, радиация и пародонтит. Като се има предвид тяхното участие в много заболявания, свързани с възрастта, те са обещаващи и клиничното развитие продължава“, казва Хофбауер.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм