
Изкуственият интелект навлиза все повече в живота и вече е намерен начин помага и на медицината. Турски учени създадоха приложение с AI, което да открива рак на белите дробове в ранен стадий чрез анализ на гласа, съобщи БТА като се позова на Анадолската агенция.
Проектът, ръководен от д-р Хайдар Анкишан от Института за стволови клетки към Университета в Анкара и с участието на учени от различни области, е насочен към ранната диагностика на рака на белия дроб, който често се установява едва в напреднал стадий.

В разговор с репортери Анкишан заяви, че в проучването учените са разгледали "структурата на гласа, анатомичната структура на белите дробове и кръвоносната система и предложихме гласът да предостави информация за рака на белия дроб.“
„След близо година и половина работа постигнахме обещаващи резултати“, каза той.
Екипът от учени е установил, че ракът на белия дроб може да бъде диагностициран в ранен стадий с точност над 90 процента.

Д-р Бюлент Мустафа Йенигун, който преподава в Медицинския факултет на Анкарския университет и е част от изследователския екип, подчерта, че най-критичният фактор при лечението на рака на белия дроб е ранното откриване.
„Направихме нашето проучване с група, състояща се от 50 пациенти и 50 здрави лица“, каза той и допълни: „За всеки пациент беше подготвен двуминутен сценарий за гласов анализ и гласовете им бяха записани“.
Д-р Йенигул подчерта, че всички записи са направени и анализирани при идентични условия и приложението открива промени в гласа и издава предупреждение, че може да има рак на белия дроб.
Още по темата
- Томас Арана: Изкуственият интелект никога няма да замени човека
- От детската градина до гимназията: ОАЕ въвеждат изкуствен интелект в учебните програми
- 230 000 българи у нас страдат от астма, 3.7% от тях са с тежка форма на заболяването
- Протести, бедност и сив сектор – синдикатите с аларма към държавата