Ракът на белия дроб е голям социален проблем за всяко общество”. Така д-р Красимир Койнов, началник отделение по медицинска онкология в болница “Сердика” описа в предаването “Кой говори” по Дарик радио мащабите на карцинома на белия дроб в световен план. 

Той подчерта, че има над 100 разновидности на злокачествените онкологични заболявания, но най-смъртоносният е ракът на белия дроб, който е и най-често срещан сред пациентите с онкологични заболявания.

Д-р Красимир Койнов: Ракът на белия дроб е голям социален проблем

Заедно с проф. д-р Галина Кирова, началник клиника по образна диагностика по Аджибадем Сити Клиник - Болница Токуда коментираха какви са стадиите на заболяването и методите за терапевтично му лечение. 

“Образната диагностика е изключително важна за нас, медицинските онколози. Без нея ние не можем. След хистологичната верификация на заболяването и определянето на съответния подвид на рака на белите дробове, следва един много важен етап за нас, това е стадиране на заболяването  - стадият отразява разпространението в човешкия организъм. Въз основа на стадия ние определяме нашето терапевтично лечение, което се осъществява в мултидисциплинарен екип”, обясни д-р Койнов.

Стадиите се определят чрез образната диагностика.

Проф. д-р Галина Кирова, която специалист именно по образна диагностика заяви, че съвременният подход при рака на белия дроб е комплексната оценка на пациента и възможността да се използват всички методи, с които медицината разполага по адекватен начин.

Отговорът на клиничния въпрос

Т.е., когато имаме определен клиничен въпрос да знаем кой от нашите методи да прилагаме - дали с ядрено-магнитен резонанс, дали с компютърна томография, дали с позитронно-емисионната томография можем да отговорим на този въпрос”, каза тя.

Проф. Кирова уточни, че няма най-добър метод за образна диагностика, а има лекари, които знаят кога кой метод да приложат.

От своя страна д-р Койнов подчерта, че когато пациентите са в ранните - първи, втори, трети А стадий, може радикално да се отстрани туморът. Тогава те се насочват към гръдния хирург, който да осъществи тази интервенция. Той посочи, че в последните години са излезли проучвания, които са доказали, че провеждането на комплексна комбинирана терапия при пациенти със заболяване в тези ранни стадии води до значително подобряване на лечебните резултати.

“При пациенти с трети В, четвърти С стадий - това са пациенти, при които гръдният хирург казва, че не може да извърши радикална оперативна интервенция. В тези случаи стандартното терапевтично лечение включва лъчетерапия и химиотерапия, като се препоръчва това да се провежда едновременно, тъй като резултатите са много по-добри. В четвъртият стадий на разпространение на болестта лекарственият метод е най-разпространен", обясни д-р Койнов.

Слушайте и гледайте цялото интервю в прикачения видео файл.