“Проблемът е, че в България се пуши много. Не си даваме сметка какъв чисто социален аспект се засяга по този начин. Пациентите се разболяват, защото не внимават за здравето си. Ако обърнем малко повече внимание на тези рискови фактори, които са потенциално предотвратими, рискът автоматично намалява. Здравето е и въпрос на личен избор”.
Това каза в ефира на Дарик доц. д-р Наталия Чилингирова, началник на Клиника по медицинска онкология, МБАЛ Сърце и Мозък, Плевен. Тя, заедно с д-р Анастас Чапкънов, началник на Клиниката по гръдна хирургия, УМБАЛ „Каспела" - Пловдив, коментираха лечението на рака на белия дроб. Специалистите обясниха, че основният рисков фактор за заболяването е тютюнопушенето. Но утчониха - няма гаранция, че ако не пушиш няма да се разболееш. Относно генетичната предразположеност за болестта д-р Чапкънов обясни, че това е по-малкият процент от случаите. Д-р Чилингирова допълни, че генетиката има отношение до около 10% от онкологичните заболявания.
“Идеята е да обърнем внимание на това какво могат да направят хората. Най-важното е вашето лично решение - спрете да пушите. Това е вашето решение, то не зависи от това дали ще има правителство или не, и какъв е въздухът в София, Пловдив и т.н.”, каза д-р Чапкънов.
Д-р Чилингирова отбеляза, че идеята на лечението вече е чрез мултидисциплинарен подход - всички специалисти в екипа да вземат общо решение как един пациент трябва да бъде лекуван.
“Мястото на хирургията в лечението на рака на белия дроб е от самото начало до самия край. Участваме в целия процес - диагностика, лечение на заболяването, усложненията. Важен е комбинираният подход. Има безкрайно много научни доказателства за това, че най-добрият резултат се получава при лечение от екип от специалисти и обсъждането на болните в този екип”, обясниха специалистите.
Чуйте и вижте целия разговор в прикачения видео файл.