Над 360 милиона души в света страдат от диабет, сочи статистиката. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а  един човек умира от това заболяване.  СЗО предвижда към 2030 г. над 500 милиона души да бъдат засегнати от диабет тип. В България според последните официални данни от това заболяване страдат около 500 000 души. 40% от хората обаче не знаят, че имат диабет.

Съществуват два основни типа захарен диабет – тип 1 и тип 2. При децата по-типичен е първия тип, а при възрастните се развива основно втория тип диабет, обясни в ефира на Дарик радио микробиологът д-р Розина Мирчева, управител и собственик на лаборатория “Здраве”.  

Основните  рискови фактори за развитие на захарен диабет са наднорменото тегло, както и наличието на първостепенни родственици, страдащи от захарен диабет. Определящо значение има също начинът на живот – хранене, намалена физическа активност, стресът в ежедневието. При повече хора с диабет тип 2 обаче липсват признаци на заболяването и то се открива случайно при провеждане на изследвания по друг повод.

Усложненията от диабета могат да бъдат много тежки. Основен проблем са развиващите се късни усложнения на болестта, които могат да доведат до слепота, хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализа, ампутации на крайници, съдови усложнения – исхемична болест на сърцето, миокарден инфаркт, мозъчно-съдова болест, мозъчен инсулт.  

Редовният самоконтрол намалява усложненията от диабета с 35%, казват специалистите. От важно значение е редовното измерване на нивото на кръвната захар – с глюкомер или в лаборатория. Освен това е необходимо изследване и на нивото на липидите.

Промяната в начина на живот снижава значително риска от захарен диабет.

Цялото интервю с д-р Розина Мирчева чуйте в прикачения звуков файл: