Как хората ще запомнят отминаващата 2022 година? На този въпрос търси отговори политологът и редактор в darik.bg заедно с репортерите Мариела Чепелова и Тодор Пантилеев в специалното издание на Дарик „Среден блок“.
„Абсолютно резонно е хората като политически акцент да извадят войната в Украйна, а за вътрешната политика - редицата от избори. В крайна сметка от 2020 година сме в своебразна политическа криза на вътрешната сцена и няма как на хората да не им прави впечатление това след серията от избори, която преживяхме през последните 2 години“, коментира Антони Герасимов.
“Загуба на легитимност на властта”: Каква беше турбулентната вътрешна политика през 2022?
Той направи и обзор на това, което видяхме от парламентарните партии през тази година.
„Нека започнем с партиите, които са по-устойчиви и вече имат изградени структури - партиите на статуквото. ГЕРБ преживяха от 2020 година тежки катаклизми от гледна точка на новопоявилите се опозиционни партии, сформира се един Анти-ГЕРБ блок. В крайна сметка съумяха да задържат това, което са изградили през последните 12 години, имат добре структуриран адмистративен вот.“
За ДПС Герасимов заяви, че няма какво ново да добави, което да не сме виждали. „Имат си специфичен електорат, те знаят как да си влияят върху него и си имат стабилни резултати. ДПС вътрешнополитически трусове не ги касаят толкова, а ето че успяват и да капитализират външнополитическите, като се заявяват първи като евроатлантическа партия.“
2022 година: Прелюдия към новия световен ред
Относно третата партия на статуквото, политологът коментира, че през 2022 година са успели да довършат започнатата по наклонената плоскост. „Ако до 2020 година сравнително успешно успяваха да играят опозиция на ГЕРБ като партията, която не е властта, но критикува, след влизането си във властта те загубиха голяма част от иделологическата обосновка, на която стъпваха до тогава.“
Според него БСП са имали силно проруски възгледи, които продължили да ги поддържат, но стъпвайки в четворната коалиция, на сцената партия като „Възраждане“ като опозиция, много по-лесно издърпала електорат от тях.
Каква е тежестта на речта на Владимир Зеленски пред Конгреса на САЩ?
„БСП е може би най-губещата от всички, защото накрая опитвайки се да минимизира щетите, направиха най-голямата ерест, да гласуват нещо, което в крайна сметка беше гласувано преди това против тях - Изборния кодекс и връщането на хартиената бюлетина“, допълни още Антони Герасимов.
Относно международните събития, той заяви, че събития като войната в Украйна са отправни точки за преформатирането на структурата на международните отношения.
„Такива събития са падането на Берлинската стена, края на Втората Световна война, Наполеоновите войни. Исторически погледнато, след подобни събития, когато се седне на масата, се предоговарят условията, по които функционира света. Ние достигнахме един период, в който отмря доминацията на САЩ, която беше осезаема и хегемонистична през 90-те години, но те не са загубили мощ. Вече стъпваме в многополюсен свят, в който върви към баланс на силите.“
Нинова за новото ляво обединение: Събраха се, поговориха си, охулиха БСП
“Събитието в Украйна е отключващ процес за по-нататъшни действия за предоговаряне на световния ред. Дали вече Русия ще успее да постигне целите си, лично моята теза е, че не. Явно разчиташе на по-разклатен Запад, по-фрагментиран. В крайна сметка това, което целеше да се направи, е да се тества структурата на НАТО. По-консолидиран Запад през последните 30 години не сме виждали.“
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм