В днешния празничен 1 ноември - Деня на народните будители,  творци и работещи в културни институти в цялата страна излязоха на протест срещу ниските заплати в сферата. Работещите в библиотеките, музеите, галериите, музикалните и театрални институти, Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" получават възнаграждения, сравними с минималната работна заплата, посочиха организаторите от Национална федерация "Култура" към КТ "Подкрепа". Те настояват за увеличение на работните заплати в сектора и за изравняване на възнагражденията с тези на работещите в бранш „Образование“. Друго тяхно искане е да бъде увеличен бюджетът за култура на 1% от БВП. Протестът в София се проведе пред Столичната библиотека.

Хората, заети в сферата на културата са днешните будители, затова за протеста е избран именно празничният 1 ноември, разказа председателят на Национална федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“ Кирил Бинев. По думите му целта е да отдадат почит на творците от миналото, но наред с това да насочат вниманието и към съвременниците, които живеят в оскъдица.

Столичната библиотека съхранява и дигитализира голяма част от книжовното наследство на будителите, а това изисква сериозни средства, заяви директорът й Юлия Цинзова. Те очакват и сградата да бъде ремонтирана, към момента тя не е функционална, защото не е създадена за библиотека.

Елена Петкова, завеждащ сектор „Изкуство” към Столичната библиотека също настоява за увеличаване на възнагражденията, но не само за работещите в библиотеките, а и за всички заети в сферата на културата. Ниското заплащане в момента води до огромно текучество на служители.

Тук съм заради системното недофинансиране в системата на държавните архиви, имам колеги, които от 1 януари ще бъдат на минимална работна заплата, сподели Йордан Симов от държавна агенция „Архиви”

Румен Михайлов е млад актьор, завършил НАТФИЗ през 2019 година. Бил е част от трупата на драматичен театър „Невена Коканова” в Ямбол. Отношението не само към актьорите, но и към културата като цяло е принизено до 0,4 заяви той, визирайки това, че средствата в държавния бюджет за култура за тази година са 0,4% от Брутния вътрешен продукт, което отблъсква младите хора.

Методиката за финансиране на сценичните изкуства кара хората да работят до преумора, затова от федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“настояват парите за култура в бюджета за догодина да са 1% от БВП, допълни Кирил Бинев.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм