Утре (23 октомври) ще има среща на парламентарните групи за „Лукойл”. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в Добрич.
Борисов изтъкна, че България е на газовата карта и в момента всички зависят от нас – турци, сърби, словаци, унгарци, румънци, гърци, македонци.
„Прокрадва се тенденция, че дерогацията може да повлияе на цената на горивата. Задавам следния въпрос - вече години откакто имаме дерогация, поевтиняха ли ви нафтата, бензинът, или растат непрекъснато? С какво ни плашат? Сега има страшен страх, че ние ще предложим след седмица да няма дерогация. Към газа всички сме единни, слагаме такси. Прави ли впечатление как месеци наред нашето правителство не прави нищо срещу „Лукойл”. Петролът същият, цените на горивата пак в небесата. От газа българите ще печелят по 3 млрд. лева, а от "Лукойл" досега от джобове ни са излезли 3 млрд. долара. С какво ни плашат? Днес сме с дерогажия бензинът и нафтата са над 3 лв., какво ви плаши, какви са тези ангажименти с „Лукойл”, попита Борисов.
Припомняме, че преди ден от ГЕРБ обявиха, че ще предложат дерогацията за руски петрол да отпадне. В момента тя важи до октомври 2024 г.
От ДПС заявиха, че ще подкрепят предложението на ГЕРБ, "защото това е въпрос от стратегическо значение за България и българските граждани". Това се казва в прессъобщение на ДПС от името на съпредседателя на парламентарната им група Делян Пеевски.
Според формацията гласуването на това решение в Народното събрание ще очертае много ясно на чия страна са парламентарните партии и коалиции – на страната на гражданите и евроатлантизма или на страната на „Лукойл”, Русия и финансирането на войната срещу Украйна.
Малко по-късно пред журналисти депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев заяви, че решението за удължаване на дерогацията на „Лукойл” до октомври 2024 г. е било взето под натиск от кабинета. Той уточни, че премиерът Николай Денков е заплашил, че ще подаде оставка.
Финансовият министър Асен Василев коментира, че по този въпрос вече има взето решение, но ако има ново предложение, то ще бъде обсъдено от правителството. Василев припомни, че предишното решение е било взето на базата на доста обстойни доклади за това какво е възможно да се случи като скорост на прехода.
Финансовият министър коментира още, че дали рафинерията в Бургас ще бъде продадена зависи от „Лукойл”. Василев уточни, че не разбира критиките на президента Румен Радев и лидера на Бойко Борисов по темата. По думите му е най-нормално е, ако ще се продава такъв стратегически актив правителството да следи сравнително отблизо процеса.
В отговор на въпрос дали има разминавания между коалиционните партньори, Василев каза, че "разминавания винаги има между двама човека - независимо дали са в една и съща партия, или в различни партии. Но като видим реални текстове, реалните предложения, ще може да се коментира нещо реално".
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- ГЕРБ и ИТН видяха “тревожно” финансово състояние в държавата
- Председателят на СОС: Столичната ОИК прилага двоен стандарт при отстраняване на кметове
- Томислав Дончев от ГЕРБ ще ръководи изготвянето на управленската програма
- Ивайло Иванов се оттегля като шеф на политическия кабинет на вътрешния министър