В историята менопаузата не е създавала проблеми на много жени, тъй като повечето от тях не са живели достатъчно дълго, за да я изпитат. Средната възраст на менопаузата в западния свят е 51 години, а експертите са уверени, че обичайното настъпване на менопаузата е останало същото в продължение на векове. Ако наближавате възрастта на менопаузата, може би можете да намерите кураж във факта, че поне получавате възможност да изживеете нов етап в живота си.

А ето и още една положителна новина за менопаузата: Тя не е болест, нито пък трябва да представлява промени, които променят живота. Много жени преминават през менопаузата с минимални симптоми, а много от симптомите, които жените изпитват, често могат да бъдат контролирани по естествен начин. Лекарите обикновено определят менопаузата като липса на менструация в продължение на 1 година без други очевидни причини. 

Симптомите на менопаузата варират значително при различните жени. При някои жени те може да са малко, а други да бъдат връхлетени като бурен вятър. С напредването на възрастта нивата на естроген в организма на жените намаляват, което предизвиква менопауза и също така увеличава риска от сърдечносъдови заболявания и остеопороза. Най-често срещаните симптоми са увеличаване на теглото, вагинални промени (включително сухота и загуба на еластичност на тъканите), нарушения на съня, емоционални промени и горещи вълни. Но това не означава, че трябва да имате тези симптоми. Хранете се правилно, правете физически упражнения и говорете с лекаря си за възможността за хормонозаместителна терапия (ХЗТ), други лекарства или билкови средства. Всички те могат да помогнат за плавното преминаване, като ви позволят да се насладите на предимствата на менопаузата: без повече менструация, без повече ПМС и без повече притеснения за бременност.

Премахване на цигарите

По време на менопаузата шансовете ви за развитие на сърдечни заболявания и остеопороза нарастват. Тютюнопушенето увеличава тези шансове още повече. Това не е единствената причина да се откажете от пушенето. "Пушачите имат менопауза средно с 2 години по-рано от непушачите", казва д-р Мери Джейн Минкин. Отказването от тютюнопушенето в ранна възраст е от решаващо значение както за репродуктивното ви здраве, така и за здравословния преход към менопаузата. Разбира се, ако откажете цигарите на 48 години, това няма да спре ранната менопауза, но ако сте на 22 или 23 години, може да ви помогне, казва тя. Ето още една добра причина да откажете цигарите: Когато има дим, вероятността от горещи вълни е по-голяма. Изследвания са установили, че 50% от пушачките имат притеснителни горещи вълни, в сравнение с 33% от жените, които никога не са пушили.

Въздържайте се от прекомерна консумация на алкохол

Прекалено многото алкохол е още едно "не" за здравето на костите и сърцето при навлизането в менопаузата. "Пиенето на чаша вино на ден е нормално", казва Минкин. Но пиенето на бутилка на ден определено не е полезно нито за сърцето, нито за костите ви. Според Националното дружество по остеопороза прекомерното пиене на алкохол възпрепятства формирането на костите, а това е периодът от живота ви, когато крехките кости стават по-голям проблем за здравето. А алкохолът предизвиква горещи вълни - един от най-големите неудобства на менопаузата.

Набавете си калций

Можете да си набавите здравословна дневна доза калций от млечните продукти. "Истината обаче е, че повечето жени не пият много мляко и не ядат много сирене, защото се притесняват от наситените мазнини и калориите", казва Минкин. За да се осигури достатъчен прием на калций, Минкин препоръчва да се приемат 1000 милиграма допълнителен калций дневно. 

Не забравяйте витамин D

Това е другата хранителна съставка, която Минкин определя като изключително важна за доброто здраве в менопаузата. Въпреки че стандартната минимална препоръка за витамин D е от 400 до 800 IU дневно, експертите препоръчват не по-малко от 800 IU дневно за жени над 60 години.

Хормонозаместителната терапия

Съществува устойчив мит, че е опасно да се приема и спира ХЗТ. "Не е така", казва Минкин. Всъщност, допълва тя, жените трябва да се чувстват свободни да експериментират с ХЗТ, докато намерят най-добрата за тях комбинация - или да решат, че изобщо не се нуждаят от нея. Минкин разглежда и другия основен проблем, свързан с ХЗТ - риска от рак на гърдата. "Приемането на естроген в продължение на 2 месеца няма да ви причини рак на гърдата", казва тя. Повечето лекари не се притесняват пациентите им да продължат естрогенната терапия до 5 години, казва тя. След това рискът от рак на гърдата се увеличава незначително. ХЗТ обаче се оказва едно от най-добрите средства за лечение на един от най-неприятните симптоми на менопаузата: горещите вълни.

Диета

"Жените метаболизират храните по различен начин от мъжете", казва д-р Лариан Гилеспи. "Там, където мъжете използват въглехидрати за енергия, жените използват въглехидрати, за да ги съхранят като мазнини, така че да сме в състояние да се размножаваме в условията на глад." Освен това, отбелязва тя, промените в нивата на естроген правят тези различия в храненето още по-изразени с напредването на възрастта. За да се противодейства на наддаването на тегло, характерно за жените в менопауза, Гилеспи препоръчва да се консумират пет или шест по-малки хранения, разпръснати през деня, вместо три големи хранения. "Всяко от тези хранения трябва да съдържа около 250 до 300 калории", добавя тя. 

Опитайте с лубрикант

Друго типично оплакване от менопаузата е намаленото сексуално желание, понякога причинено от физическите промени във влагалището, предизвикани от ниските нива на естроген. "Ако липсата на интерес към секса е причинена от физически дискомфорт, има редица лубриканти без рецепта, които можете да опитате. Можете също така да попитате лекаря си за естрогенни кремове, таблетки или пръстени", казва Минкин. 

Опитайте старомодни средства за сън

Ако сънят е проблем, Минкин съветва някои от старите трикове, на които баба ви може би ви е научила, да ви помогнат да спите по-добре. "Изпиването на чаша топло мляко, вземането на топла вана или неконцентрирането върху събитията от деня могат да ви помогнат да спите по-спокойно", казва тя.

Споделяйте проблемите си с приятели

Голяма част от стреса при менопаузата за жените е от други промени в живота, които може да настъпят по същото време. "Децата завършват университет и се връщат у дома, родителите остаряват и развиват здравословни проблеми, а съпрузите преживяват втория си пубертет. Това са все проблеми, които чувам от моите пациенти", казва Минкин. Приятелствата могат да ви помогнат да преодолеете тези емоционални мини. "Работете като доброволец в някоя благотворителна организация или се присъединете към група за подкрепа на менопаузата", съветва тя. "Това са чудесни начини да се срещнете с приятели, да споделите житейския стрес или просто да се съберете и да споделите преживяванията си."

Дишайте дълбоко

В едно проучване на 33 жени с чести горещи вълни са дадени уроци по дълбоко дишане, мускулна релаксация или плацебо. При тези от групата с дълбоко дишане горещите вълни намалели наполовина. Практикувайте, като седнете удобно и вдишвате дълбоко през носа, така че коремът ви да се разшири, след което издишвайте през устата. Повтаряйте в продължение на 15 минути, като вдишвате за 5 секунди и издишвате за 5 секунди. Правете това в продължение на 5 минути всеки път, когато имате гореща вълна.

Дайте на партньора си книга

На този етап от живота си може да се чувствате комфортно с разбирането си за физическите и емоционалните си преходи, но партньорът Ви може да е напълно незапознат с промените, които се случват в тялото ви, и да не разбира защо от време на време Ви е трудно. "Накарайте партньора си да прочете за това, за да разбере промените, през които преминава тялото ви, и след това се надявам да реагира с търпение и насърчение", казва Минкин.

Приемайте Магарешки бодил

Ако приемате синтетични хормони и имате симптоми, свързани с прекомерни нива на хормоните - като чувствителност на гърдите, главоболие или подуване на корема - това може да означава, че черният ви дроб не "изчиства" добре разпадните продукти на тези лекарства, казва д-р Серафина Корсело. За да му помогнете, тя препоръчва магарешки бодил или силимарин - билка, която предпазва черния дроб от вредни вещества и дори помага за възстановяването и регенерирането на увредените чернодробни клетки. Най-добре е билката да се приема под формата на стандартизиран екстракт. Обичайната доза на магарешкия бодил е 420 милиграма, разделена на два или три приема дневно в продължение на 6 до 8 седмици, след което се намалява до 280 милиграма дневно.

Потърсете Жълт кантарион

Свързаната с хормоните депресия, ако е била преживяна на по-ранен етап от живота, може да се върне по време на менопаузата, казва Кателани. Жълтият кантарион, отдавна признат за способността си да се бори с "меланхолията", е доказал своята ефективност при лека до умерена депресия. "По-малко вероятно е от предписваните с рецепта антидепресанти да предизвика странични ефекти, като умора, загуба на сексуален интерес или сухота в устата", обяснява тя. Дозата, използвана в повечето клинични проучвания, е 300 милиграма под формата на капсули, три пъти дневно, от екстракт, съдържащ 0,3% хиперицин, една от активните съставки на жълтия кантарион. И може да се наложи да го използвате редовно в продължение на 2 до 3 седмици, преди да забележите ефект. Ако симптомите продължават, незабавно потърсете помощ от квалифициран специалист по психично здраве.

Кога да се обадите на лекар

Минкин има няколко правила за това кога трябва да се обърнете към лекаря си по повод на симптомите, свързани с менопаузата. Първо, тя препоръчва годишен преглед, независимо от всичко. Освен това, ако имате нередовно зацапване или странно кървене по някаква причина, посетете лекаря си, казва тя. И накрая, ако менопаузата ви кара да се чувствате зле като цяло, посетете лекаря си.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм