"От петролните рафинерии протече нов свеж поток от драматизъм към пазарите на горива. Дълго време това беше един скучен бизнес с нормална оперативна печалба от 5 до 10 долара за преработен барел. Ако погледнем дългосрочен период - за последните пет години почти няма изменение от средната норма. В момента обаче, тръгвайки от януари до началото на юни, котировките на суровия петрол достигнаха до нива 60 долара за барел. И драмата вече е налице", коментира в рубриката "Икономистът говори" на Дарик - Югоизток ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов.

Той постави акцент върху пазара на „черното злато“ и посочи отличителните характеристики на пазарния сегмент: „Нефтът не е на високи рекордни нива. На високо рекордни нива е преработката на нефтопродуктите.“

Проф. Балтов посочи и основните фактори за това. На първо място  - дългосрочния спад в инвестициите в рафинериите в развитите западни икономики в условията на зелен преход. Друг „агент“ е Китай - традиционен голям износител на преработени нефтопродукти и устойчивото движение на глобалния авторитет към оформянето на национална система за „зелено бъдеще“, в резултат на което износът на рафинираните петролни продукти от КНДР в момента е снижен с 50 процента. Сред обичайните заподозрени е и Русия и наложеното върху страната частично петролно ембарго. В противовес на санкциите, въведени от редица западни държави, излизат двата азиатски гиганта – Китай и Индия.

„В момента Русия изнася много със 700 000 барела на ден повече, но непреработен нефт. И той отива най-вече в Индия. Там, по един заобиколен начин рафинираните вече нефтопродукти - бензина и дизела се предлагат като индийски“. Всичко това обаче е относително, обобщи проф. Балтов.

Чуйте проф. Милен Балтов в „Икономистът говори“ по Дарик Югоизток в звуковия файл: