Усилията да се блокира ядрената енергия в плановете на ЕС за зелена енергия могат да подкопаят борбата с изменението на климата, предупреди френският министър на атомната енергия, докато Германия се подготвя да затвори последните си три ядрени реактора този уикенд.
„Времето на изобилието приключи“: Сухата зима изправя Европа пред нарастваща криза с водата
Жоел Баре, който през октомври бе обявен за ръководител на усилията на Франция за изграждане на нови атомни електроцентрали, заяви, че изграждането на повече реактори и удължаването на живота на съществуващите е от съществено значение за намаляване на използването на изкопаеми горива - работа, заради която пресата го нарече "Господин ядрен".
"Ако не инвестираме, очевидно сме изправени пред пропаст, тъй като животът на нашите реактори, които в момента са в експлоатация, ще изтече между 2040 и 2050 г.", каза Баре пред POLITICO.
Миналата година френският президент Еманюел Макрон обеща, че ще бъдат построени цели 14 нови реактора като част от "ренесанса" на атомната енергетика, която произвежда около 70% от електроенергията в страната. Екипът на Баре сега работи по изграждането на шест модерни реактора EPR2, които ще бъдат построени между 2035 и 2042 г. - така ще се гарантира, че при спирането на старите реактори няма да има рязък скок на електроенергията, произвеждана от газ и въглища.
Въпреки обещанията: Светът продължава да изгражда електроцентрали на въглища
Но стремежът на Франция към ядрена енергетика предизвиква недоволството на други страни от ЕС, начело с Германия, които искат да премахнат този източник на енергия.
Това води до чести сблъсъци между лагерите "за" и "против" ядрената енергетика; през март се случиха два такива сблъсъка.
Едната беше по повод водещия акт на ЕС за нулево потребление на електроенергия, в който се определят цели за технологиите, считани за необходими за декарбонизиране на икономиката на блока. Спорът за ядрената енергетика забави предложението, а крайният резултат беше замазване на положението, тъй като атомната енергия не беше включена в списъка на "стратегическите технологии с нулево нетно съдържание", докато на друго място в текста определението за технологии с нулево нетно съдържание включваше "усъвършенствани технологии за производство на енергия от ядрени процеси с минимални отпадъци от горивния цикъл" и "малки модулни реактори".
Подобна битка засенчи призива на ЕС за засилване на целите за възобновяема енергия до 2030 г., като Франция спечели незначителна победа, която позволява използването на ядрена енергия при ограничени обстоятелства.
Европа се опитва да се откаже от самолетите и да ги замени с влакове. Ето как се случва това
Ядрен натиск
Баре даде ясно да се разбере, че Париж няма да се откаже от борбата.
"Искаме да имаме стратегия за ядрената енергетика в Европа", каза той. "А от друга страна, държави, най-вече Германия, но също и Австрия и Люксембург, се противопоставят на ядрената енергия и това е жалко. Трябва да продължим да се опитваме да преодолеем тази опозиция в рамките на ЕС".
Той твърди, че атомната енергия играе важна роля, тъй като континентът се стреми към декарбонизация.
"Не разбирам позицията на Германия, защото изобщо не вярвам, че до средата на века те ще могат да осъществят стратегия за нулеви въглеродни емисии, основана единствено на възобновяеми източници", каза Баре.
Критиците обаче твърдят, че френският аргумент се подкопава от проблемите, пред които е изправена EDF, контролираната от правителството компания, която управлява ядрения парк на страната.
"Ако погледнем само Франция, половината от френския реакторен парк е изключен от експлоатация през 2022 г.; EDF по същество е в несъстоятелност - дългът ѝ е 64 млрд. евро и Макрон е принуден да я национализира напълно", каза Пол Дорфман, асоцииран член на изследователското звено за научна политика към университета в Съсекс.
Неизследваните води на дълбоководния добив: Шанс за Европа или риск, който не можем да поемем?
През тази година EDF беше засегната от редица технически проблеми, след като бяха открити неизправности в редица нейни електроцентрали. Повече от дузина реактори бяха изключени от експлоатация, докато инженерите извършват инспекции и аварийни ремонти, а през март в централата в Пенли в северната част на страната беше регистрирана голяма пукнатина, която предизвика вълна от нови ремонти, за които се наложи да бъдат докарани специалисти от САЩ.
Чиста енергия
Привържениците на по-големите инвестиции във възобновяеми енергийни източници твърдят, че проблемите със съществуващите реактори, както и забавянето и преразходът на средства при изграждането на нови реактори, не ги правят привлекателна опция и че ядрената енергия трябва да се разглежда като преходна технология, а не като бъдещето на чистата енергия.
"Възобновяемите енергийни източници могат да бъдат спрени много по-бързо от реакторите. Основният проблем за ядрената енергетика е, че е твърде късно - нямаме време, нямаме ресурси", казва Дорфман.
Но бракуването на ядрената енергия - особено на съществуващите централи, както направи Германия - носи своите собствени проблеми, каза Леон Цицел, професор по ядрено инженерство в Университета в Любляна и президент на Европейското ядрено дружество.
"20-годишният и много скъп експеримент с възобновяеми енергийни източници без ядрена енергия в Германия не намали въглеродния отпечатък на германското производство на електроенергия", каза той.
ЕС се придвижва към автомобили с нулеви емисии след сделката с Германия за е-горивата
Той също така предупреди, че ако ЕС не започне да инвестира в научни изследвания и не развие вериги за доставки на нова и съществуваща ядрена енергия, атомната индустрия на блока ще се разпадне.
Баре настоя, че ядрената енергетика има бъдеще.
"Не можем да провеждаме консолидирана, силна енергийна политика в Европа, без тя да се основава на комбинация от енергийни източници - от една страна възобновяеми енергийни източници, а от друга - ядрена енергия", каза той. "Трябва да се противопоставим на усилията да се каже, че има само едно решение - необходим е микс."
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Смяна на печките на твърдо гориво с екоотопление започва в Пазарджик
- Търновци вече могат да рециклират PET бутилки и кенове в магазина
- Кметът на община Видин се срещна с участниците в Ученическото състезание „Зелената политика на УТРЕ и как се разбира ДНЕС“
- Все повече компании в България се интересуват от „зеленото“ банкиране