Светът продължава да развива нови въглищни електроцентрали, въпреки че това е най-замърсяващото изкопаемо гориво, въпреки обещанията за постепенно спиране на използването на въглища и въпреки споразуменията, че всички въглищни централи трябва да бъдат затворени до 2040 г.

„Времето на изобилието приключи“: Сухата зима изправя Европа пред нарастваща криза с водата

Това са унищожителните заключения в доклад на базираната в Калифорния неправителствена организация Global Energy Monitor (GEM), която следи енергийните проекти по света, пишат от Sky News.

Почти всички нови въглищни проекти са в Китай, казва GEM, който нарича Китай "яркото изключение от продължаващия глобален спад в развитието на въглищните централи".

Светът вече разполага с около 2100 гигавата (GW) мощности, а в процес на изграждане са още 176 GW въглищни мощности в над 189 централи и се планират още 280 GW.

Европа се опитва да се откаже от самолетите и да ги замени с влакове. Ето как се случва това

Миналата година глобалният капацитет за изгаряне на въглища нарасна с 19,5 гигавата, което е достатъчно за осветяването на около 15 милиона домове.

Това увеличение от 1 % идва точно в момента, когато светът трябва да изведе от експлоатация въглищния си парк четири и половина пъти по-бързо, за да постигне целите за опазване на климата, се казва в доклада.

"С тези темпове преходът от съществуващи и нови въглища не се осъществява достатъчно бързо, за да се избегне климатичният хаос", каза Флора Шампеноа, водещ автор на доклада.

На COP26 в Глазгоу през 2021 г., най-голямата среща на върха за климата от пет години насам, страните обещаха постепенно да намалят използването на въглища, за да помогнат за ограничаване на затоплянето до 1,5C над нивата преди индустриалната революция - цел, заложена в Парижкото споразумение.

След това броят на въглищните централи, предвидени за закриване, се удвои, но "последният дъх на въглищата все още не се вижда", се казва в доклада.

Неизследваните води на дълбоководния добив: Шанс за Европа или риск, който не можем да поемем?

Всички правителства подписаха доклад на учени от ООН, в който се заключава, че всички въглищни електроцентрали трябва да бъдат затворени до 2040 г., за да се постигнат целите на Парижкото споразумение.

Богатите страни трябва да затворят своите още по-рано, до 2030 г., се казва в доклада на IPCC.

Какво ще се случи, ако температурата на Земята се повиши с 6 градуса?

"В момент, когато развитите страни би трябвало да помогнат на останалата част от света както да прекрати изграждането на нови въглищни централи, така и да започне сериозен преход към въглища, много от тях вместо това планират да експлоатират въглищните си централи у дома далеч след крайните срокове, изисквани от науката за климата", заявиха от GEM.

През последните години Япония, Южна Корея и Китай, както и всички страни от Г-20, обещаха да прекратят публичната подкрепа за изграждане на нови мощности на въглища в международен мащаб, което означава, че по същество не е останал значителен световен публичен финансист за нови въглищни централи.

Китай обаче продължава да работи на национално ниво. През 2021 г. започна изграждането на 33 GW нови въглищни електроцентрали, което е най-много от 2016 г. насам и почти три пъти повече, отколкото в останалия свят, взети заедно.

Отказване от единична употреба: Как да станем по-екологично осведомени и да намалим отпадъците

Свръхдържавата е най-големият замърсител в света, който представлява около 30% от световния сектор, а емисиите му на глава от населението го поставят на 48-мо място в света.

Макар че на Китай се падат 92 % от всички обявени нови проекти за въглища, страни като Индия, Индонезия, Турция и Зимбабве едновременно добавиха нови въглищни централи и обявиха нови проекти.

Дългосрочната траектория все още е към чиста енергия

Но "дългосрочната траектория все още е в посока на чистата енергия", каза Шантану Сривастава, енергиен анализатор от Института за енергийна икономика и финансови анализи, който се намира в Ню Делхи.

ЕС се придвижва към автомобили с нулеви емисии след сделката с Германия за е-горивата

В Европа, където руското нахлуване в Украйна доведе до търсене на алтернативни източници на енергия, а сушата задуши водноелектрическите централи, използването на въглища на континента се увеличи съвсем малко.

Водещата световна енергийна агенция IEA заяви, че кризата е "ускорила" ръста на възобновяемата енергия, тъй като страните се надпреварват да укрепват енергийната си сигурност.

Тъй като цените на газа се повишиха, миналото лято Обединеното кралство сключи договори за извънредни ситуации с редица въглищни генератори за зимата, като удължи живота на пет блока, които трябваше да излязат от експлоатация.

Въпреки че бяха включени по време на периодични студени периоди, само два от блоковете бяха използвани за производство на електроенергия за кратък период в началото на март.

С близо 2 500 централи по света въглищата представляват около една трета от общото количество енергийни съоръжения в световен мащаб. Останалата част се пада на други изкопаеми горива, ядрена енергия и възобновяеми енергийни източници. 

Снимки: Pixabay

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм