"Кой ще отговаря, ако някоя от сградите, обявени „спешно“ за паметник на културата, падне?" Това попита днес кметът на Пловдив Здравко Димитров, след скандалите за събарянето на няколко от старите сгради на бившите тютюневи складове в града, заради което пристигна вчера и министъра на културата Велислав Минеков.

Това е проблем от много години, има множество писма на собственици, които искат да се изясни статута на сградите им, и те отлежават в Министерството на културата и НИНКН. Това са проекти за 5 милиарда лева. Ако не могат да се справят, да наемат още хора в администрацията им“. Това коментира още кметът на Пловдив.

Според него трябва да има ясна концепция и правила, които да се следват, за да не се стига до ескалация на напрежението. Той допълни, че Община Пловдив следва законовите разпоредби и не се притеснява от проверки.

Пламена Андонова, експерт в дирекция "Устройство на територията" обяви, че до този момент липсват режими за работа в Тютюневия град, които се бавят от Министерството на културата.

С писма от 17 август от културното ведомство уведомиха общината, че сградата на бул. „Христо Ботев“ 51 не е паметник на културата и че предстои да се предприемат процедури по обявяването на такъв статут за нея заедно с още 12 такива в квартала“, съобщи арх. Пламена Андонова от отдел „Устройство на територията“ и допълни, че само със заповед на министъра на културата може една сграда да бъде обявена за паметник на културата, като след обявяването й следва и законоустановеният ред за обжалване.

Повече от 5 години Община Пловдив чака от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) да изготви правила за т.нар. Тютюнев град. Чрез тях ще се регламентира общата визия и начинът на стопанисване на сградния фонд. За целта експертите по устройство на територията от общината са съдействали активно през годините на колегите си от културното ведомство. Архитект Андонова поясни, че с колегите й са съдействали на комисии за огледи на място, като за последната една година е имало две такива. „На всички е ясно, че в момента няма действащи режими и това затруднява изключително работата. Преди повече от 10 години в този квартал има изготвени градоустройствени планове и разработки, които са за застрояване в голяма част от имотите. Те са действащи и към момента. Въз основа на тях реално собствениците предприемат действия по събаряне. Община Пловдив няма законови основания да отказва на собственици да прилагат План за безопасност и здраве, на базата на който се извършва събарянето“, каза още тя.

Предстои кметът Здравко Димитров да направи среща със собствениците от Тютюневия град, на която да се коментират инвестиционните им планове и да се обединят усилията за съхраняване на културното наследство в квартала.

Междувременно Окръжна прокуратура – Пловдив се самосезира по публикации в медиите и разпореди проверка по реда на надзора за законност по повод събарянето на тютюнев склад на бул. „Христо Ботев“ в Пловдив. 

Дадени са указания за приобщаване на всички документи с оглед установяване на правомерността или неправомерността на действия на администрацията и собственика по събарянето на бившия тютюнев склад.

Проверката е възложена на отдел „Икономическа полиция“ към ОД на МВР – Пловдив. Срокът за приключването е едномесечен.

Чуйте още по казуса от кмета Здравко Димитров и Пламена Андонова, експерт в дирекция "Устройство на територията" към Община Пловдив.