За да стигнем до положението, в което политиците ни разбират демокрацията като игра, а не отговорност, изминахме доста срамен път, който стана все по-наситен откъм капани, в които обаче бива вкарвано и цялото ни общество. Често само си помага, но нека все пак уточним, че демокрацията не е управление на народа, а „за“ народа.
Кои депутати влизат в 48-ото Народно събрание?
Чрез изборите гражданите предоставят възможността на политиците да ги представляват и да защитят техните искания чрез политическа воля. Този израз на воля се случва в Народното събрание, от което носителите й май искат да ни лишат за пореден път.
Първото волеизявление, така наречена конституираща роля на Народното събрание, е избирането на Министерски съвет, а те немили-недраги вече говорят за второстепенните задачи.
За жалост, политиците ни обясняват как като държава скачаме от криза в криза, но се надяват да управляват в оптимални за тях самите условия, които считат, че гражданите следва да им осигурят. Това им разбиране идва от нежеланието им да осъзнаят, че те самите не са достатъчно релевантни за мнозинството от гражданите.
Социолог пред Дарик: Мандатите щяха да са други при актуални данни за преброяването
След изборите не един път чухме някакви замаскирани упреци към „чуждите“ на съответните партии избиратели или негласувалите, че те така били избрали. Чухме и обратното - „Нашите избиратели не ни дават“. Тук не става въпрос само за политиците от ПП, ДБ или БСП. Навярно и тези от ГЕРБ и други формации не биха искали да се коалират с конкретни партии, но изборните резултати предполагат коалиционно управление.
Костов пред Дарик: Мафията, облечена в униформата на властта, мафиотизира цялата държава
Някои недотам осъзнати „демократи“ или откровени демагози се опитват всячески да внушат, че изборните резултати НЕ предполагат коалиционно управление, а нещо друго.
Да се пита човек, кое е това „другото“? При положение, че задачата на изборите е именно да бъде излъчено легитимно избрано управление на държавата. След като официално никоя от партиите не е обявила изборите за невалидни, то е редно да се мисли по въпроса „Как да има правителство?“, а не „Откъде да изнамерим пари за нова кампания?“
Струва ми се, че малцината, които обясняват, че разговори между партиите трябва да има, изведнъж се привиждат като „агенти на задкулисието“ от онези „демократи“. И когато споровете изглеждат толкова непреодолими, винаги можем да се върнем към онова, което следва да спазваме - Конституцията. Там е написано ясно още в чл. 1, че „България е република с парламентарно управление“. Няма „Ама“ или „Обаче“.
Бивш депутат пред Дарик: Изненадата не е в първото място, а в битката за последните места
А как ще се намери „златното сечение“ между правовия ред в България и външнополитическото й позициониране е труден въпрос, на който журналисти, политолози, социолози и други експерти не трябва да отговарят. Отговорът на този въпрос е чисто политически и именно политиците следва да го дадат на обществото. Все пак никой никога не им е обещавал да бъде лесно.
Ако няма отговор на този въпрос, залитаме от един модел на единовластие в друг модел на единовластие и всичко това за сметка на демокрацията - единствената, която може да събере в себе си пъстротата на различните мнения. Не е като да нямаме различни мнения, нали?
Редакцията на Darik.bg представя различни гледни точки, възможно е изразеното мнение да не съвпада с редакционната позиция на медията.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм