По повод 30-годишнината на Дарик радио, няма как да не се обсъди темата за свободата и независимостта на медиите в България. Гости в предаването “Кой говори” бяха главните редакторки на две от медиите, които са символ на свободата - Теодора Пеева от вестник “Сега” и Стояна Георгиева от “Медиапул”.

Според Пеева трябва да си луд, за да се занимаваш с медии в България.

Двете коментираха как е функционирала българската журналистика през 90-те години и как се е стигнало до падението през последните 10-15 години.

ЕК ще предложи европейски закон за свободата на медиите

Георгиева сподели, че на хората в медиите не им се е струвало, че е много хубаво, но 90-те са били години на идеализъм. Пеева добави, че тогава е било престижно да си журналист, за разлика от сега.

Какво е влиянието на социалните мрежи върху медиите?

“В момента, като че ли, не само в България, но и в света има рефлексия и саморефлексия върху това, което се случи с бума на социалните мрежи и тяхната доминираща роля върху публичните комуникации”, коментира Георгиева.

Тя е на мнение, че нито една от социалните мрежи не е създадена, за да произвежда съдържание.

Осъдиха руския журналист Сафронов на 22 години затвор за държавна измяна

Казусът TELUS

Според Пеева, проблемът е в модератора на фейсбук в България, защото повечето от отстранените мнения са на хора, които са против войната в Украйна. Тя разкри, че форумът на вестник “Сега” е бил целенасочено унищожен от тролове.

“Когато има модерация, винаги има субективно мнение”, добави тя.

Масово блокиране на граждански активисти във Facebook

Пеева сподели още, че хората в България предпочитат да четат статии, които подкрепят тяхното мнение и не се опитват да добият различните гледни точки.

“Благодарение на целенасоченото сриване на медиите от страна на властта, това до голяма степен предопредели едно поколение, което живее в социалните мрежи и което не разбира, че медията задължително трябва да предоставя проверена информация”.

Георгиева добави, че в България най-лесното нещо е да се притисне или сплаши медия.

В края на разговора Пеева сподели, че се покачва цената на това да бъдеш критичен.

“Един от проблемите на българската журналистика, е че имаме едно цяло поколение журналисти, да не кажа две, които нямат нужда от цензура. Те се самоцензурират”, завърши тя.

Петър Карабоев, международен редактор в Дневник, коментира излязлото разследване на WELT, което разкрива, че България е играла прикрита роля в подпомагането на Украйна. Според него има три основни извода от публикацията.

Първият е, че разбираме, че българският премиер е човекът, който е тласнал по някакъв начин решението за блокиране и замразяване на активите на руската централна банка и изключването на няколко водещи руски банки от SWIFT системата.

Вторият е свързан с действията на другите евроатлантически партии по това време. Карабоев напомни, че тогава се сваляше правителството на Петков.

Последният извод е, че в България обществото не разбира, че публикацията е насочена срещу немския канцлер Олаф Шолц.

"Германия в момента е в много деликатна и коварна ситуация, коварна за сигурността на Европа", коментира Карабоев.

Какво още сподели той по темата, чуйте в разговора.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм