През последните дни вече стана ясно онова, за което мнозина експерти и политици предупреждаваха, а именно - че служебният кабинет ще направи рязък завой към някакви неясни преговори с „Газпром“.
Самият министър на енергетиката обясни, че такива преговори на практика са „неизбежни“, а от своя страна Атанас Пеканов ги нарече „неморални“ и „неприятни“, но това е блед нюанс в „черната картина“, която ни описаха назначените от президента Румен Радев.
Росен Христов: Очевидно ще трябва да водим преговори с „Газпром”
Ситуацията със сигурност е тревожна и изисква неимоверни усилия на координация от страна на институциите ни, но за целите е нужен преди всичко политически консенсус и политически континуитет, който да гарантира на практика реализацията на същия този консенсус, в името на обикновения потребител и бизнеса.
ДБ: Служебният кабинет реставрира зависимостта от Кремъл
Преди падането на кабинета „Петков“ партиите едва се бяха разбрали, че България като държава няма да отваря сметка в рубли и че все пак „Булгаргаз“ ще продължи да плаща на „Газпром Експорт“ чрез договорното установена процедура, за да не нарушава договора с руската компания. Дори линията на БСП беше, че все пак предпочитат доставки от „Газпром“, но поне проформа нямат против търсенето на алтернативи от други пазари.
ГЕРБ пусна сигнал, че ПП е купувала руски газ през Румъния
При служебния кабинет на Гълъб Донев усилията за търсене на различни възможности сякаш бяха пренасочени към това да се обяснява как само един-единствен „Газпром“ ще оправи държавата, защото и без това сме купували руски газ, плащайки повече на посредници. Между другото и „Газпром Експорт“ се явява посредник, така че опорката с „посредничеството“ е като едновремешните дъвки „Шок“- кисели, а след това стават безвкусни.
За октомври има само един танкер с газ, за ноември и декември доставките не са обезпечени
Енергийният щаб на служебния кабинет с лека ръка отхвърли 6 от 7 договорени танкера, които трябваше да уталожат нуждата от обявяване на любимия на левите форсмажор. Тук стои въпросът защо правителството на Петков не е подписало сделката, договорена с помощта на ЕК, а я е оставила на ниво „оферта“, предвид факта, че намеренията на Румен Радев бяха ясни и в обратна посока от целите на правителството.
Петков: Би било трагично да се откажем от втечнения газ и да плащаме в рубли
Засега не е даден достатъчно добре аргументиран отговор по темата и се надявам да не става дума отново за административна немарливост или пореден опасен пиар ход. Тепърва ще се изяснява ситуацията с въпросните танкери, а в един следващ парламент може да има и временна комисия по темата.
По всичко личи, че намеренията на кабинета „Донев“ са за нарушаване на европейските препоръки. Ако все пак отворим сметка и ЕС реши да ни санкционира, глобите ще се добавят ли към цената на руския газ? И каква политическа цена изобщо бихме платили?
ЕК: Плащайте на „Газпром“ в долари
В този служебен кабинет на заден план остава и темата за сигурността на тези доставки, сякаш Руската федерация не воюва и сякаш и преди това не си е позволявала да спира едностранно доставки и към България, и най-вече към Балтийските страни.
Изумително е с какво лекомислие се приема за чиста монета идеята, че „Путин просто иска сметка в рубли“, без да се отчитат абсолютно никакви други фактори от страна на служебния кабинет. По думите на пенсиониралата пенсиите Ваня Григорова, най-големия страх било дали „Газпром“ все още искала преговори с нас. Нали не беше идеология, а търговия? Че за какво му е на един енергиен гигант да отказва „сигурни“ клиенти, предвид факта, че даже финансира „специална военна операция“?
Томислав Дончев: В момента „Газпром” не е надежден източник на газ
На пръв поглед е странно как синдикалисти и представители на определени бизнес организации говорят в един тон. Според тези искащи преговори с „Газпром“ навярно това придава тежест в аргументите им, но на практика доказва, че въпросните лица са фенове на т.н. „държавен капитализъм“, чрез който ни управляваха и в последните години по пример на Владимир Путин и компания.
Разбира се, има и хора, които по краткосрочни и средносрочни прагматични причини желаят преговори с „Газпром“, но дори и те едва ли успяват да доловят все пак някаква пазарна стратегия от страна на служебния кабинет.
Приемете, че „неизбежността“ по-скоро клони към представата, че държавата би седнала на масата за преговори с наведена глава и, без извинение, на гол г@з, поради отказа на поне още 1-2 танкера от офертата.
Енергийният министър: Газ по интерконектора с Гърция ще потече на 1 октомври
Надявам се, служебният кабинет да не се мята на амбразурата като Матросов, но засега не дава признаци за обратното. Фактът, че според самия кабинет на 1 октомври трябва да заработи интерконекторът, също явно не успокоява хората на Румен Радев.
С какво следва да се оправдае това оголване на тила на България? С надеждата за непоклатима „братска любов“ или с факта, че диверсификацията се приема като прасе в исляма, а руският гигант “Газпром“ е сакрален източник на добре фиксирани мръсни пари? Както и да е, съ нами „Газпромъ“ към светлото бъдеще.
Редакцията на Darik.bg представя различни гледни точки, възможно е изразеното мнение да не съвпада с редакционната позиция на медията.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok