Втечненият газ от САЩ е най-добрият вариант за България. Това заяви в пред NOVA бившият министър-председател Кирил Петков.

По думите му той е преговарял лично с доставчиците, без посредници.

За мен би било трагично да се откажем от втечнения газ и да платим в рубли. Не за друго, а защото ще ме е страх какво ще се случи зимата. Сега се говори дали „Газпром” ще ни пусне да плащаме в рубли, или не. Проблемът не са рублите. Истинският проблем е сигурността на доставката. В момента германските компании плащат с рубли и им спряха газа по „Северен поток” 1, италианските им намалиха доставките. Най-много ме е страх, че наесен, точно като започне отоплителният сезон, ще започнат проблемите. Например - планов ремонт на някаква турбина”, каза още бившият министър-председател.

Съдът допусна регистрацията на „Продължаваме промяната“ като политическа партия

Според него най-добрият вариант е, ако България е независима от „Газпром” тази зима.

Когато имате доставчик, който си сменя от сутрин до вечер мнението,  как да разчитате че през зимата той ще бъде коректен?. Ако някой успее да договори някакви количества да напълни „Чирен” с някакъв евтин газ, нека го направи. Тук е въпрос сигурност-цена. Сигурността е по-важна от цената. Цяла Европа се чуди какво да прави, всички се страхуват за зимата. България не спря нито за секунда подаването и имането на газ. Мисля, че се справихме идеално към този момент”, допълни  Петков.

Илия Проданов: Няма нужда от внос на украинско зърно, имаме над 6 млн. тона пшеница

Той коментира и седемте кораба с втечнен газ.

Офертата е в рамките на рамковия договор и тя е задължителна. С други думи, ако България поиска тези танкери, предлагащата фирма не може да откаже. За октомври и ноември бяхме готови с възможност корабът да се паркира в Гърция. Не искахме да ги подпишем, защото не искахме в последните 2-3 дни на правителството да кажат „Те подписаха еди какви си газови договори”. Искахме  да дадем шанс на следващия кабинет да направи оценка. Седемте танкера бяха с цена 30 долара под европейския пазар в този момент", заяви той. 

Василев за енергийния щаб: ПР изпълнение, което няма общо с реално решаване на проблемите

За 24 часа „Газпром” спря подаването на природен газ, въпреки че имаме съществуващ договор. 2 седмици по-късно вече имахме 2 кораба, които пътуваха към нас и бяхме договорили пристанище в Турция. С други думи, в средата на най-голямата криза,когато войната се разгаряше, за две седмици успяхме да паркираме корабите.  Хубавото е, че седемте танкера идват дирено от производител. Най-голямата американска компания в света ги дава, няма посредници. Само трябва да кажат 2 кораба отиват в Гърция през октомври и ноември, нататък се договарят с Турция, ако трябва. Аз доказах, че това може да се направи за две седмици”, поясни Петков.

 По думите му България е имала опция дали да купи американски втечнен газ.

„Гледа го в очите, носи кафето“: Защо снимката на Петков и Бориславова е повече от манипулация?

„Когато едната страна е задължена да ти продаде, а другата не е задължена да купи – това се нарича опция. Тази опция обикновено струва пари. Успяхме да договорим това да не струва на България нищо”, каза още бившият премиер.

На въпрос колко би струвало това на хората, Петков заяви следното:

Ако цената на корабите е с 30 долара под европейската, което е горе-долу 30 евро,  регазификацията и преноса не може да е повече от 10 евро. Това е таванът, който може да струва независимо от кой взимаш слотовете. С други думи договорихме с около 20 евро под пазарната цена опция на България да го вземе. Като се обяви кризисния щаб за многото страшно нещо, което идвало, в него не се покани никой от „Булгаргаз”. Никой не се обади на тази фирма, която беше готова да отстъпи слота за октомври. Американската фирма също не беше потърсена поне първата седмица. Въпросът е какво прави този кризисен щаб по-точно? Да не се заключи октомврийският и ноемврийският кораб е голям риск. Когато завъртяхме крана и Борисов се упражняваше с глупости, че няма нищо в крана. В него имаше вече налягане в гръцката връзка от 40 бара. Тогава акт 14 беше подписан, сега ни трябват акт 15 и 16. Те спокойно могат да се издават от българските власти до края на август. Ако не заработи през септември газовата връзка с Гърция, наистина ще твърдя, че има забавяне нарочно”, уточни Кирил Петков.

По думите му има и неща, които харесва в служебното правителство. Едно от тях е, че проверките на „Капитан Андреево” продължават.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм