Кирил Петков трябва да дръпне две крачки назад – не само една, да не участва по никакъв начин в ново правителство и да ограничи много публичните си изяви. Това по думите на политолога Любомир Стефанов, заедно със смирение и диалогичност е нужно, за да може да се постигне съгласие за подкрепа на ново правителство с мандата на „Продължаваме промяната“.
В „Има такъв народ“ е ключа за това ще има ли правителство или не, коментира в ефира на Дарик Любомир Стефанов. Той посочи още, че Борисов и ГЕРБ дават пореден знак, предлагайки подкрепа.
"Има такъв народ" също се завръща тихомълком към коалиционния формат... По-скоро е компромисна фигура... Осигурява приемственост", обясни политологът Любомир Стефанов в "РеАктивно" по Дарик радио по повод предложението вицепремиерът и финансов министър в оставка Асен Василев да бъде кандидатът за премиер, който да получи мандат за ново правителство от президента.
"Асен Василев е човекът, който в голяма степен изнесе преговорния процес след изборите. Така че той - да, е по-скоро консенсусна фигура, която хем предлага ръководството на ПП, хем като финансов вицепремиер осигурява приемственост", каза Любомир Стефанов.
Според него обаче е съмнително дали ще се намери по-широка подкрепа за правителство с премиер Асен Василев, защото не трябва да се забравя, че вотът на недоверие, свалил кабинета „Петков“, беше за финансовата политика и икономическа политика на страната, коментира политологът в ефира на Дарик.
Асен Василев е предложението на ПП за кандидат-премиер
"Предполагаемият мандат може да бъде тази маслинова клонка към ГЕРБ и може би към ДПС", обясни още той.
Той пожела българските политици да узреят за това, че бъдещите кабинети ще бъдат коалиционни - "да започнат да си говорят преди избори, а не след избори, да спрат да бъдат толкова лично обострени, лично ругаещи и хулещи се".
Тошко Йорданов: Много лошо предложение за премиер
Любомир Стефанов спомена и възможността от кабинет на "националното съгласие", защото по казуса с РСМ решението е било взето на ръба на постигането на конституционно мнозинство.
"Малко повече смиреност и диалогичност - и може да станем свидетели на някакво политическо чудо, да имаме някакъв консенсус около правителство на националното спасение", коментира политологът.
Зелена светлина за РСМ от Народното събрание
"Въпросът е докога Кирил Петков ще упорства да именова политическите си противници, които той превърна във врагове? Бих казал г-н Петков да дръпне две крачки назад, не една - и да не участва в ново правителство по никакъв начин, както и да ограничи публичните си изяви и наелектризирането на обрстановката", каза още Любомир Стефонав.
Според него Кирил Петков изисква компромиси от другите лидери, но преди това трябва да спре да сочи опонентите си с пръст.
"Предизборната кампания е започнала", обясни Стефанов относно обръщението на Кирил Петков.
"Някакъв тип месианство блести в очите на министър-председателя в оставка", категоричен е той. И добави, че чувството за непогрешимост, което демонстрира Кирил Петков, трябва да бъде прибрано. Защото така не се постига диалогичност.
По думите му зависи от ИТН дали ще има ново правителство в това Народно събрание. Макар че знаци според него има от ГЕРБ.
"Борисов и партията му правят пореден знак. Няма да кажа намигване, защото това не е намигване, а си е направо предлагане на подкрепа", отбеляза политологът. Който напомни, че такъв знак е даден за ветото върху европреговорите на РСМ, а сега за изгонването на руските дипломати.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- ГЕРБ и ИТН видяха “тревожно” финансово състояние в държавата
- Ивайло Иванов се оттегля като шеф на политическия кабинет на вътрешния министър
- Съветът за съвместно управление започва работа тази седмица
- Президентът: Ще разберем дали мнозинство и опозиция ще се заемат с проблемите или със своите интимни отношения