В „Игирте на ума“ гостуваха психотерапевтът и специалист по ранно детско развитие Нели Василева-Стефанова и психиатърът д-р Васил Урумов. Ето за какво разговаряха те с водещия д-р Иван Кацаров:

Режисьорът Кристина Беломорска от надеждата през гнева до политическата апатия

„Ние не сме отговорни за поведението на другия. Ако някой ви обвинява: „заради теб крещя“, „виж какво ме накара да направя“ – това са патологични форми на поведение и е добре вашият инстинкт за самосъхранение да сработи. Здравословната агресия или асертивно поведение означава да заявя и отстоявам себе си, без да вредя на другите хора...“

Нели Василева-Стефанова, д-р Васил Урумов и д-р Кацаров в студиото на Дарик 

„Колкото един човек има по-богата култура и повече опит в различни житейски ситуации, толкова по-социализиран е и следователно става по-лесно да бъде разбран. Особено днес, когато високите технологии позволяват, ние все по-малко влизаме в реални взаимодействия с други хора. И когато те все пак са случат, понеже конфликтът се ражда във взаимодействието – ето го потенциала за стрес и агресия...“

„Важно е да се чувстваме свободни и да не се притесняваме да повдигаме трудните и болезнени теми. Ако прекалено дълго време си мълчим, ние се отчуждаваме и идва момент, когато вече не можем да се понасяме. Това е валидно както за партньорските двойки, така и за обществото като цяло. Говорейки открито, ние учим децата си как се решават конфликти – не със замитане под килима или като се правим, че слонът в стаята не съществува, нито чрез системно потискане на емоциите. Когато нещата, които ни фрустрират, се изговорят, ние деескалираме агресията...“

Чакащи артисти: Кой започна пръв

„Пасивността и отказът от действие също могат да са проява на агресия. Има хора, които буквално са зациклили в живота си и всъщност животът им се случва все по-травматичен; можем да кажем, че в него има все повече агресия в опит да ги провокира към някаква жизнена реакция, към действие. Разбира се, че в някакви конкретни ситуации да сме пасивни, да изчакаме е най-адекватната адаптационна стратегия. Когато обаче трайно, хронично сме в пасивност, трябва да знаем, че на първо място това е проява на агресия към себе си, защото така се отказваме от живота...“

От хаос в хармония


В аудиофайла чуйте цялата рубрика, посветена на агресията и как да я отработваме здравословно.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм