В Ню Йорк приключва 79-то Общо събрание на ООН. От трибуната послания отправиха редица световни лидери, дипломати и обществено значими фигури. Фокусът на дневния ред бяха двете войни, на които световната общност е свидетел – тази в Газа и тази в Украйна.

Какво се казва и има ли смисъл от казаното

От години ООН е критикувана в празнословие и безрезултатни дипломатически говорения. Съветът за сигурност, който е съставен от постоянни и временни членове, също не изглежда функционален, основно заради правото на вето на страните. Въпреки това в продължение на десетилетия, Общото събрание е форум, който има своята роля в диагностицирането на „болестите“ по света. Нека не забравяме за това какво се случва в кулоарите на събитието в Ню Йорк – там поле за изява имат „асовете“ в дипломацията и политическата реторика. Срещи лице в лице и групови дискусии между няколко държавни представители имат капацитета да накланят везните в дадена посока.

Апелите на големите

„Днес имам едно основно послание - призив към държавите членки за дух на компромис.“

С тези думи генералният секретар Антонио Гутериш се обърна към присъстващите в залата. Според португалеца, безнаказаността, неравенството и несигурността водят съвременната цивилизация към „буре с барут, което рискува да погълне света“.

„Не можем да продължаваме по този начин“, заяви генералният секретар в тревожно обръщение за състоянието на света, с което откри годишната среща на високо равнище на 193-те държави - членки на ООН.

Той заяви, че светът се намира в „епоха на епична трансформация“ и е изправен пред невиждани досега предизвикателства, като геополитическите разделения се задълбочават, планетата се нагрява, а в Близкия изток, Украйна, Судан и на други места бушуват войни, за които няма представа как ще приключат.

„Наближаваме невъобразимото - буре с пушек, което рискува да погълне света“, заяви Гутериш пред президенти, премиери и министри в огромната зала на Общото събрание.

Смятаният за „най-силен човек в света“ - президентът на САЩ Джо Байдън, се обърна от трибуната с нотка оптимизъм.

„Дори от ужасите на войната има път напред. Нещата могат да се подобрят. Никога не трябва да забравяме това....Знам, че мнозина гледат на света днес, виждат трудности и реагират с отчаяние.....Но аз не го правя. Няма да го направя.“ , заяви Байдън.

По отношение на кризата в Близкия изток той заяви, че смята, че споразумението за прекратяване на огъня и преговорите за заложниците е близо. За войната в Украйна, Байдън подчерта, че руският президент Владимир Путин се е „провалил“ в основната си цел, като заяви, че Украйна все още е свободна, а НАТО е „по-голям, по-силен и по-обединен“ от всякога.

След Общото събрание на ООН: Имат ли страните-членки воля за реални реформи?

Снимка: Джо Байдън в ООН, Getty Images

Другата супер-сила – Русия, традиционно беше представена от първия дипломат Сергей Лавров. Той заяви пред ООН, че е безсмислено да се пренебрегват алтернативите на мирните предложения на Украйна, като предупреди Запада за опасността от опити за „победа в борбата с ядрена сила“. Лавров взе на прицел поддръжниците на Украйна, които подкрепят мирното предложение на Киев.

"Тук няма да говоря за безсмислието и опасността от самата идея да се опитваш да се бориш за победа с ядрена сила, каквато е Русия“, каза Лавров.

В речта на китайския външен министър Ван И не се чу нищо по-различно от друг път, а именно – акцент в националния суверенитет с препратка към Тайван, който принадлежал на Пекин. Относно Украйна, той заяви, че страната му работела за мир.

Без съмнение най-очакваният политик в Ню Йорк бе израелският премиер Бенямин Нетаняху.

Не възнамерявах да идвам тук тази година. Страната ми е във война и се бори за живота си“, каза Нетаняху от трибуната и продължи:
 

Но след като чух лъжите и клеветите, отправени към моята страна от много от ораторите на тази трибуна, реших да дойда тук и да изясня ситуацията.“

След Общото събрание на ООН: Имат ли страните-членки воля за реални реформи?

Снимка: Бенямин Нетаняху в ООН, Getty Images

„Ако Хамас остане на власт, тя ще се прегрупира ... и ще атакува Израел отново и отново и отново ... Така че Хамас трябва да си отиде“, заключи Нетаняху и подчерта, че няма да се откаже докато Хамас не се предадат.

Какво послание изпрати нашата страна на света?

"Светът е изправен пред редица сериозни проблеми – от безпрецедентното предизвикателство срещу глобалния мир и сигурността до ескалиращата климатична криза и растящите неравенства и всеки от тях изисква внимание и общи усилия от страна на международната общност“.

Това заяви президентът Румен Радев в изказването си от трибуната на Общото събрание на ООН.

Държавният глава подчерта, че България се обръща към 79-ата сесия на Общото събрание с решимост да насърчава многостранната дипломация и да търси работещи решения на основата на Устава на Обединените нации.

Служебният премиер Димитър Глъвчев заяви от същата трибуна малко по-рано, че страната ни е за реформа на ООН. Според Главчев организацията и по-конкретно Съветът за сигурност има нужда от реформиране, за да бъде по-ефективен.Същото мнение изразиха френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц, който дори стои зад договарянето на „Пакта за бъдещето“, който включва и точка за реформиране на Съвета за сигурност.

Дарик

„Пактът за бъдещето“ и има ли той бъдеще

От началото на годината страните преговарят за приемането на амбициозния план. Пактът, който включва и анекс за работа за отговорно и устойчиво дигитално бъдеще, беше приет без гласуване в началото на двудневната среща на върха на бъдещето. Русия не успя в опита си да включи поправка, подкрепена от Северна Корея, Сирия, Никарагуа, Беларус и Иран, която би посочила, че

"Обединените нации и нейната система няма да се намесват по въпроси, които по същество са във вътрешната юрисдикция на който и да е състояние."

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за амбициозни реформи в ООН и други международни организации, за да стане международната общност по-справедлива и по-способна да действа в условията на многобройни кризи и войни.
Пактът включва декларации за намерение за реформиране на Съвета за сигурност на ООН и призиви за възстановяване на баланса на международната финансова система в полза на страните от глобалния Юг. Пактът ще бъде и първата част от глобалните разпоредби за изкуствения интелект. Текстът се противопоставя и на надпреварата във въоръжаването в космоса.

Но какво, кога и как ще се случи предстои да се изясни в хода на историята.