На извънредно заседание парламентът ще обсъди проект на решение за приемане на Правила за процедурата по обсъждане и приемане на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията. Това предвижда програмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на Народното събрание.

Проектът на решение е внесен от председателя на Комисията по конституционни въпроси Радомир Чолаков (ГЕРБ-СДС), Надежда Йорданова ("Продължаваме Промяната - Демократична България"), Гюнер Ахмед (ДПС), Гроздан Караджов ("Има такъв народ").

Според проекторешението Народното събрание обсъжда и приема на три гласувания в различни дни Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията. Срокът за разглеждане на постъпилото предложение за изменение на Конституцията започва да тече от деня на внасяне на законопроекта, като се изключва времето, през което Народното събрание е във ваканция, пише още в предлаганите процедурни правила. Според тях на първо гласуване законопроектът се разглежда, след като Народното събрание изслуша доклада на комисията. Вносителите представят мотивите към законопроекта в рамките на 20 минути. При първото гласуване законопроектът се обсъжда и гласува по принцип и в цялост. Обсъждането протича при условията и по реда, предвиден за обсъждане на законопроекти при първо гласуване, като разполагаемото време на парламентарните групи се удвоява. Законопроектът е приет на първо гласуване, ако за него са гласували три четвърти от всички народни представители, предвиждат още предлаганите правила.

Ако законопроектът получи по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети, от гласовете на всички народни представители, се поставя за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане законопроектът се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети от всички народни представители, предлагат от Комисията по конституционни въпроси.

За да бъдат гласувани промените на второ четене, всеки от текстовете за изменение и допълнение на Конституцията, следва да е получил две трети от гласовете на всички народни представители. Текстовете, които не са получили две трети, се смятат за отхвърлени. Между второ и трето гласуване не се правят предложения по текстовете, предвиждат още правилата. След второто гласуване комисията по конституционни въпроси представя текста за трето гласуване, като тя може да прави само редакционно-технически поправки. Третото гласуване е предвидено да бъде в цялост и поименно. Законопроектът за промени в Конституцията ще се счита за приет на трето гласуване, ако за него са гласували две трети от всички народни представители, се предлага в проекта на решение. 

Освен това, в дневния ред за днес е и проект на решение за попълване състава на постоянната делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на НАТО, както и изслушване на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, председателя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова и председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев. В програмата за извънредното заседание е предвидено време и за парламентарен контрол.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм