Това е вид снимка, която всеки ще разпознае. Група приятели или съученици, може би братовчеди или роднини. Това е своеобразно семейство, свързано с необикновена съдба, която въвлича тези деца в едно от най-смразяващите престъпления на войната в Украйна: незаконното депортиране на хиляди деца от Русия. Това е историята на тяхното изпитание под прицела на пистолета, невероятното им бягство и храбростта на една жена, която рискува всичко, за да ги спаси. Историята предава Sky News.

“Мечтая скоро да проходя“. Войници без крайници и криза на психичното здраве в украинските болници

Миналата Коледа Наталия Луцик приготвя 15 различни ястия - по едно за всяко дете, което спасява от руснаците. Тя прекарва часове, правейки пиршество от любимите им храни, с плодове и специалния украински пудинг с плодове за десерт. Тя не им е майка, но те са нейни деца. В безопасността на столицата на Грузия Тбилиси цялото й домакинство се нарежда на стълбите по височина. Докато влизат в трапезарията, те обикалят масата и пеят. Но под техните усмивки и щастливи лица се крие споменът от нощта, в която руснаците пристигат.

„Бях невероятно уплашена“, казва Наталия, директор на специално средно училище в Южна Украйна.

“Слава на Украйна”: Застреляният мъж, изкопал сам гроба си, ни напомня, че Русия не се променя

Тя първа вижда танковете да минават през селото. Руският командир си пробива път през вратите на училището, обграден от войници с картечници. Лицето му е покрито с маска, виждат се само заплашителните му очи. Като посочва с пръст Наталия, той й нарежда да отиде при него. Войната е на три седмици и училището на Наталия в село Новопетривка е дом на 100 деца, смесица от сираци и такива, чиито родители не могат да се грижат за тях. Благодарение на руското настъпление, сега е зад вражеските линии. Когато руснаците се приближават, тя призовава роднините да отведат децата на безопасно място. Докато командирът и неговите танкове спират навън, семействата на 85 деца реагират, но на 15 деца няма кой да им помогне, освен Наталия... 

„Сега Русия ще бъде навсякъде, ще те застреляме в гръб, ако си тръгнеш“, казват ѝ войниците, след като тя ги моли да ѝ позволят да заведе децата в контролирана от Украйна територия.

„Руснаците ми казаха, че ще вземат децата. Казах, че никой няма да ходи никъде без мен.“

Кремъл използва посещението на Столтенберг, за да оправдае войната си срещу Украйна

Наталия работи в училището повече от 30 години и обича децата като свои собствени. Тя е готова да рискува всичко, за да ги предпази, но не е заложен само нейният живот. Партньорът ѝ Валерий Владимирович, ветеран от украинския флот, който работи като охрана на сиропиталището, отказва да я напусне.

„Казах му: „Ти си свободен. Това е моята съдба. Можеш да останеш или да се махнеш оттук. Аз ще бъда с децата“.

Преди войната Валерий отглежда гълъби и двойката прекарва уикендите си в шофиране из град Николаев, пуска ги за събития и ги следва вкъщи. Сега той ще последва Наталия.

„Ще бъдем заедно до края“, обещава ѝ той.

Столтенберг от “Рамщайн“: Украйна е готова за настъпление

ТРАФИК НА ДЕЦА

От всички престъпления, за които се твърди, че руснаците са извършили в Украйна, незаконното депортиране на хиляди деца е едно от най-смразяващите кръвта. За първи път се появиха съобщения за отвеждане на украински деца в Русия миналата пролет. Деца, изпратени в лагери в окупирания Крим доброволно от родителите си, не бяха върнати. Първоначално предложението е звучало привлекателно за всяко семейство, живеещо във военна зона - изпратете детето си на летен лагер, за да се порадва на хубавото време и да поплува. Трябвало е да бъде триседмична почивка, но за някои тя продължава много по-дълго.

До февруари 2023 г. Международният наказателен съд събра достатъчно документи за дело, за да издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин и комисаря по правата на децата Мария Лвова-Белова, обвинявайки ги във военно престъпление за депортиране на деца. Руснаците твърдят, че спасяват деца от войната по хуманитарни причини. Прокурори и украинци казват, че извършват военни престъпления в огромен мащаб и ако се грижат за благополучието на децата, биха ги върнали по домовете им чрез Червения кръст или ООН.

Съюзниците в НАТО “са съгласни Украйна да се присъедини”

Следовател на военни престъпления твърди, че Русия изглежда систематично мести деца, за да ги русифицира. Като объркват националността и самоличността на децата, в бъдеще те ще могат да предявят повече претенции към земята, от която идват. В институциите, в които ги изпращат, има доказателства, че русифицират и милитаризират децата с пропагандна цел.

КОШМАРЪТ НА НАТАЛИЯ

Руснаците се връщат в обикновен летен ден. Наталия и Валерий работят в градината, събират домати.

„Дойде кортеж от около шест коли и излязоха много войници. Всички бяха въоръжени. Шефът им Иван ми каза да отида за децата“, разказва Наталия.

Русия случайно удари свой град, в центъра му се образува 20-метров кратер (видео и снимки)

Отначало тя отказва. „Хайде да отидем да попитаме децата“, казва тя, повеждайки войниците към приюта в мазето, където живеят през последните пет месеца. Когато войниците се опитват да примамят децата навън с обещанието за електричество и течаща вода, те предизвикателно отвръщат с „не“.

— Добре си ги научила — изръмжава Иван на Наталия. — Те говорят като теб.

На следващата сутрин те са натоварени на микробуси, а във въздуха са изстреляни предупредителни изстрели, за да ги сплашат.

„Скарахме се с тях и казахме, че предпочитаме да останем в мазето“, спомня си 14-годишната Даша. „Тогава започнаха да стрелят в двора на училището.“

„Аз убивах деца със собствените си ръце“: Бивши бойци от Вагнер говорят за зверствата на войната (видео)

Уплашени и объркани, Наталия, Валерий и децата са преместени на 300 км в друго сиропиталище, точно зад вражеските линии в село Степановка. Въоръжени ги последват до местоназначението им, возейки се в задните части на камиони, стиснали оръжията си. Наталия няма право да се вози с децата; вместо това тя и Валерий пътуват отзад в конвой.

„Всяко спиране беше страшно за мен“, спомня си тя, борейки се със сълзите.

„Мислех, че ще ме накажат и ще ни изхвърлят някъде.“ Когато прехвърлят децата във военна кола, позволяват на Наталия да ги провери. „Видях, че са уплашени... Казах им, че всичко ще бъде наред“, казва тя. Наталия описва дестинацията им в Степановка като "психиатрична болница". И добавя: "Когато децата ми видяха решетките на прозорците, те започнаха да плачат." Но с боевете от разстояние лятото преминава в относителен мир. Три месеца след като пристигат, руснаците се връщат и нареждат на сираците да се преместят отново.

Възможно ли шефът на „Вагнер“ Пригожин да наследи Путин?

„Не е нужно, тук не сме в опасност“, каза Наталия.

„Никой не те пита“, изплюва ѝ в отговор руската жена командир. Следващите ѝ думи всяват страх в сърцето на Наталия:

„Ако не искате да дойдете, децата ще отидат без вас“.

На групата са дадени 10 минути за опаковане. Те трябва да бъдат преведени през река Днепър и да излязат от района на Херсон. Руснаците се изтеглят от града и вземат децата със себе си. Те хвърлят имуществото си в чували за боклук и калъфки за възглавници. Наталия няма време да се облече както трябва и е обута с маратонките на Валерий, когато се качва в автобуса.

„Бяхме шокирани, никой не го очакваше.“

Плаването през река Днепър е най-ужасяващият момент от тяхното изпитание. „Ще помня тази ръждясала лодка до края на живота си“, казва Наталия. „Лодката започна да се люлее и децата се изплашиха“, спомня си тя. "Не бяха облечени както трябва. Това беше октомври. Извадих хавлиите и започнах да ги увивам. Бяха замръзнали."

Путин посети Херсонска и Луганска област (видео и снимки)

„Когато прекосихме реката, имах чувството, че никога няма да се върнем в родната Украйна.“

След като преминават реката, те са транспортирани с автобуси през окупирания от Русия Крим, през Керченския мост. Крайната им дестинация е лагер в Краснодар, Южна Русия.

„С Валерий плакахме през целия път“, казва Наталия. „Беше страшно да кажа думата „Русия“ на децата, да им кажа, че ги водят в страната, която ни взе всичко. Чувствах се така, сякаш бяха изтръгнали душата ми.“

Медведев отхвърли призива на Г-7 за ядрени гаранции от страна на Москва

ДЯСНАТА РЪКА НА ПУТИН

Наталия и децата ѝ не са единствените, които са отведени от родината си. Съобщава се, че изчезналите деца на Украйна са преместени в институции в цяла Русия и окупирания от Русия Крим, някои от които на около 11 000 километра в далечния изток. Sky News потвърждава, че тези институции са приели украински деца. Някои са сиропиталища, други са летни лагери, а трети са интернати. Руските държавни медии съобщават, че 728 000 деца са пристигнали в Русия - някои от тях сираци, други със семействата си - след инвазията миналата година.

Мария Лвова-Белова, заедно с Путин, е обвинена във военни престъпления. Белова е майка на 23 деца, включително пет биологични деца, 13 деца с увреждания, на които тя е законен настойник, четири осиновени деца и едно от Мариупол, което е отгледала.

Украйна отрече твърденията на Пригожин, че силите на “Вагнер“ контролират 80 процента от Бахмут

КАКВО СЕ СЛУЧВА С ДЕЦАТА

Военните инструктажи, обучението и патриотичното възпитание изглеждат нещо обичайно. Животът в Русия на Путин става все по-милитаризиран и украинските деца са в епицентъра му. Русия казва, че води тази война, за да демилитаризира Украйна. Вместо това изглежда, че прави обратното, милитаризирайки децата на Украйна.

Децата се използват като боеприпаси в информационна война. Историите на три деца могат да нарисуват картина на преживяванията на много.

Преди войната Алина*, на 12 години, която страда от тежко физическо увреждане и затруднения в обучението, е била щастливо дете в сиропиталище в Украйна. На снимките, направени след преместването й от руснаците, тя изглежда отдръпната и косата й е обръсната. Явно отчаяно иска да се прибере у дома.

Украйна остава без ракети, Египет тайно помага на Русия и още от изтеклите секретни документи на Пентагона

Катерина* е украинска тийнейджърка, изпратена на 1000 километра в Русия. Тя казва, че иска да се прибере в Донецк. Социалните медии показват украинско момче в същата институция, заснето да прави реч, казвайки: „Вярата и славата са с Русия завинаги, победата е близо“.

Иван* е друго малко дете от Донецк, което е изпратено в институция на стотици километри в Русия. Той се появява в руски новинарски репортаж там, в пореден пропаганден филм в тяхната информационна война.

Трудно е да се потвърди истинският брой на институциите в Русия, в които сега са настанени украински деца. Февруарски доклад на Обсерваторията за конфликти на Йейлския университет идентифицира 43 такива места в Русия и окупирания от Русия Крим. Украински тийнейджъри са били на летен лагер в Чечня, казва Русия със съгласието на родителите им. Както показват промоционалните видеоклипове, обучението във военен стил е ключова дейност, децата се учат да боравят и да стрелят с оръжия.

Боя в цветовете на украинското знаме беше разпръсната пред руското посолство в Лондон (видео и снимки)

Група от 200 деца са отведени на 900 км пътуване от Харков до летен лагер в Кабардинка в Русия миналия август. Харков беше превзет от Украйна няколко седмици по-късно, но не е известно дали всички тези деца са се върнали у дома. В детския санаториум Орловчанка, на около 200 км от руската граница, деца от окупирани райони на Украйна и техните родители са информирани от руски правителствен служител за „наказателната отговорност на непълнолетните“ и „неправилното изпълнение на родителските задължения“.

Девет деца са изпратени от Донецк в сиропиталище в руската област Липецк миналия октомври. Публикациите на училището в социалните медии описват програма за патриотично образование, включваща посещение на руски кадети, по време на което децата могат да боравят с оръжия. Известно е, че деца от окупирани райони на Украйна са били отведени в сиропиталище в Саратовска област на Русия. Публикации в социалните медии ги показват как празнуват с руските въоръжени сили.

Украинци рецитират текста на песента „Никога няма да ходиш сам“ във видео за годишнината от войната

В училище в град Сизран в Самарска област децата гледат онлайн военни брифинги и четат за „специалните операции“ в Украйна. В публикации в социалните медии се казва, че това ще ги "научи на патриотизъм и любов към родината". В сиропиталище на 2000 км навътре в Русия деца рисуват картини, показващи „защитата на Родината“. В друг лагер близо до столицата има доказателства, че украински тийнейджъри са участвали в така наречената от Москва „социално-психологическа рехабилитация“ и са били обучавани за руската култура. А близо до Санкт Петербург още малки деца славят руските въоръжени сили, правейки играчки модели на военна техника. И има много други места в цялата страна, където се съобщава, че са изпратени украински деца.

ОБВИНЕНИЯ ЗА ВОЕННИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

През март Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Владимир Путин и комисаря по правата на децата Мария Лвова-Белова за военно престъпление за предполагаемо депортиране на деца. Руснаците се опитаха да оправдаят предполагаемото масово депортиране на непълнолетни, като казаха, че украинските деца се спасяват от военна зона. Те твърдят, че регионите, от които са взети децата, сега са част от Русия след анекси, които останалият свят не признава.

Подлезите на Украйна преди войната - от гейминг център до бомбоубежище

„Не знаем нито един конкретен пример за деца, които са били отделяни от  семействата им и прехвърляни в приемни семейства“, казва Мария Левова-Белова на първата си телевизионна пресконференция от началото на войната, където тя също така определи твърденията като „ заговор“.

„Живеем в ерата на информационните технологии, когато всяко действие веднага става достъпно в интернет“, добави Левова-Белова. „Всички деца имат телефони, но все още не съм видяла нито един видеоклип от лагерите, [да показва], че са били третирани жестоко или че там е имало някакви процеси на превъзпитание.“

Режимът на Путин експлоатира украински деца на събития, ръководени от самия президент. На московски стадион през февруари редица деца от опустошения град Мариупол са представени на митинг. Руснаците твърдят, че спасяват деца от военна зона и действат по хуманитарни причини. Снимки на официални уебсайтове показват Лвова-Белова да надзирава украински деца, пристигащи в сибирския град Новосибирск, на 4500 километра от родината им. На снимките се вижда как ги посрещат чакащи руски семейства. Разследващите военни престъпления казват, че предполагаемият трафик на деца от Русия представлява геноцид и твърденията ѝ не издържат на проверка.

„Идваш с нас, иначе ще те убием“. Руски войници принуждавани да се бият в Украйна

„Те искат децата да приемат Русия за своя родина, това е част от цялостния престъпен план за унищожаване на украинската идентичност. Говорим за културен и физически геноцид“, обяснява британският адвокат и международен следовател по наказателни права Уейн Джордаш.

Той също така обвини Левова-Белова, че се е опитала да "замаже" обвиненията срещу нея на неотдавнашната пресконференция. Коментирайки документа, издаден от руското правителство, опровергаващ твърденията, той добавя: „В най-добрия случай той разкрива явните пропуски на руското правителство да действа добросъвестно за връщането на децата. А в най-лошия – демонстрира явния опит за прикриване незаконното депортиране на децата“.

„Електронен ГУЛАГ“: Русия започва да връчва повиквателни онлайн

“ПЪТЯТ КЪМ РАДОСТТА“

За щастие, децата, за които се грижи Наталия, ще имат различна съдба. След като става ясно, че не се връщат в Украйна, тя измисля смел план за бягство. Групата ще пътува от лагера в Краснодар близо до Черно море, през планините и през границата в Грузия. Тя иска подробностите за плана ѝ да останат в тайна, защото се надява, че други ще ги последват. Пътуването им е изпълнено с опасности. Наталия притежава само оригиналните документи за самоличност на половината деца и се притеснява, че фотокопията на удостоверенията за раждане на другите ще бъдат отхвърлени.

Освен това тя се опасява, че ветеранският статут на Валерий може да бъде разкрит на границата, където проверяват телата за военни татуировки. Отнема им часове, за да стигнат до местоназначението. Те претърпяват тревожно чакане, докато документите им се проверяват от гранични служители. Тогава идва кимването. Свободни са...

Зеленски порица руски войници след обезглавяването на украински военнопленник

ЩАСТЛИВЦИТЕ

Наталия държи децата близо до себе си и се усмихва, докато те си спомнят този момент на свобода.

„Огледахме се и видяхме планините, но все още изпитвахме това неспокойно чувство отвътре“, казва Леди.

„Бяхме толкова щастливи, че напуснахме Русия“, добавя Даша.

Ако Наталия не беше действала, децата щяха да бъдат загубени завинаги. Били са само няколко дни от това да бъдат изпратени по-дълбоко в далечния изток на Русия и предадени на чакащи семейства. Група международни доброволци помага на Наталия да се спаси, включително Кати Стикъл, безстрашна американка с голямо сърце. В деня, когато децата пресичат границата, Кати си прави селфи на площад „Свобода“ в столицата на Грузия Тбилиси. На заден план има статуя на Свети Георги, убиващ дракона. Тя изпраща снимката на екипа си с посланието: „Днес ще откраднем 15 украински деца и най-смелата жена в света направо от леговището на дракона“.

Ройтерс: Сърбия тайно е доставяла оръжие на Украйна

На 53-годишната Кати не ѝ е чужда храбростта, тъй като е служила в резерва на армията на САЩ. Тя прекарва последната година в евакуация на засегнати украинци и сега живее в Тбилиси в „сиропиталището в изгнание“ - голямата къща на две нива, която също е дом на Наталия, Валерий и децата. Кати не само се грижи за децата и взема под внимание различните им интереси – Александър например е „страхотен в игрите със стрелба“...

Даренията от международна мрежа на доброжелатели, която тя ръководи, помагат да се плати наемът на къщата в Тбилиси (4280 лв. на месец) и да се нахранят много гладни. Тя също така им преподава география и уроци по пиано, води ги на зъболекар (за повечето е за първи път) и прави всичко по силите си, за да се чувстват сигурни и защитени. Ако Наталия е майка на тези деца, тогава Кати е като фея кръстница.

Войната в Украйна стимулира или вреди на руската икономика?

Има хиляди деца, изправени пред подобна съдба, които нямат Наталия или Кати, за да им помагат. Тези деца са изчезнали в огромен брой институции, осиновителни семейства и лагери, разпръснати из Русия. Въпреки че усилията за тяхното идентифициране и проследяване продължават, Русия изглежда е решена да ги обяви за свои.

„Дори сега не мога да повярвам, че успях“, казва Наталия. „Обещах на децата, че ще направя всичко, за да ги отведа от Русия и успях.“

*Имената са променени

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм