„Галъп интернешънъл болкан“ публикува щрихи от демографските профили от екзитпол на втория тур на местния вот в София, Пловдив и Варна.
Анализът е проведен от „Галъп интернешънъл болкан“ по поръчка на БНР, БНТ, „Нова Броудкастинг Груп“ ЕООД и „Инвестор.БГ“ АД.
Демографска структура на вота в София
В София демографската структура на вота показва, че сред по-младите и хората в активна възраст предпочитанията са насочени по-скоро към Васил Терзиев.
При Терзиев над 80% от вота идва от висшисти, докато при Ваня Григорова този дял е десетина пункта по-нисък. Ваня Григорова пък събира симпатии в по-голяма степен сред най-възрастните.
Разликата в профилите на двамата кандидати не е драстична, но все пак сред тези, дали гласа си за кандидата на „Обединени за София“, работещите са малко по-видим дял, в сравнение с тези зад кандидата на обединената левица – където пък личи и по-сериозен дял пенсионери.
Налице е малко по-голямо предпочитание за Ваня Григорова сред женската аудитория - делът на дамски вот при нея е близо 60%, а при Терзиев – малко по-нисък.
Ако над 70% от вота за Терзиев идва от "Продължаваме промяната – Демократична България"(Спаси София), то делът на привържениците на БСП при гласувалите на втория тур за Григорова е малко над една трета. Григорова затвърждава образа на кандидат с по-скоро протестен и отвъдпартиен фокус.
А колко хора от другите електорати излязоха
Около две трети от излезлите на първия тур в София за листа или кандидат кмет на „Възраждане“ са излезли да гласуват и сега. Сериозно мнозинство сред тях са избрали Григорова. Така, малко над 20 хиляди гласа за Ваня Григорова на втория тур от местния вот идват от партия „Възраждане“.
Над тези нива пък са гласовете, идващи от ГЕРБ. Тук обаче може да се предположи и доста по-солиден резултат – доколкото в големия брой откази на екзит пол вероятно се крият именно гласуващи за Григорова привърженици на ГЕРБ. Общо около половината, излезли на първия тур за ГЕРБ или Хекимян явно се излезли и сега.
Половината симпатизанти на Вили Лилков излязоха и сега. При тях съотношението е отчетливо в полза на Терзиев, макар и да личат високи дялове в опцията „Не подкрепям никого“. Подобни личат и при привържениците на ГЕРБ в София.
В Пловдив и във Варна е интересно да се проследи как са гласували силните местни листи, чиито кандидати за кмет останаха извън балотажите. Няколко хиляди гласа от „Съединени за Пловдив“ действително са отишли към Костадин Димитров, както бе обявено. Във Варна пък близо една десета от вота за Благомир Коцев идва от „Алтернативата на гражданите“, а други няколко процента – от Земеделски съюз „Александър Стамболийски“. Това са общо около няколко хиляди гласа.
Припомняме, че Терзиев спечели кметската битка в София с 48.20% на сто, при обработени 100% от протоколите на СИК в ОИК. Той получава 175 044 от гласовете в столицата. Ваня Григорова има 46.89%, или 170 258 гласа. Вот „Не подкрепям никого" са дали 17 834 души в столицата, или 4.91%.
Двамата кандидати, които влязоха в битка за кметското място в София - Васил Терзиев и Ваня Григорова - упражниха правото си на глас още в ранните часове на деня в неделя. Терзиев коментира, че надеждата му е хората да разберат, че силата е в тях. Григорова призова избирателите да отидат до урните и уточни, че е гласувала за град без корпоративни зависимости.
Много от манипулациите отказват хората да гласуват, заяви Васил Терзиев. По думите му всеки, който е имал доверие в машинното гласуване, не го е загубил, а самият той също е гласувал чрез машина.
От хората зависи управлението през следващите 4 години, коментира Ваня Григорова. Тя уточни, че е гласувала за град, свободен от корпоративни зависимости, в който всеки има свободата да бъде такъв, какъвто е, без да се притеснява.
И двамата кандидати за кметския пост призоваха жителите на столицата да излязат и да гласуват, без значение дали с машина, или на хартия.
Припомняме още, че на първия тур на местните избори за Терзиев гласуваха 119 121 души, с което той събра 31.80% от подкрепата на гласоподавателите. Зад номинацията на Григорова застанаха 80 875 избиратели, или 21.59% от отишлите до урните.
Почти 14 000 души по-малко бяха решили да се доверят на Антон Хекимян, който получи 17,84 процента.
На втория тур на местните избори гласувахме по два начина – с хартия и чрез машина. Избирателните секции в страната бяха около 7250, като в 5900 от тях имаше и машини. Изборният ден започна в 7 часа и завърши в 20 часа.
На балотажа гласувахме за кметовете на общини, кметства и райони, които не са събрали повече от половината от гласовете при първия тур на местните избори. Този път при гласуването избирателите можеха да избират как да пуснат своя вот – чрез хартиена или чрез машинна бюлетина.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts