Само в рамките на една седмица водещата на сутрешния блок на bTV Мария Цънцарова стана мишена на нападки от две политически сили - “Възраждане” и “Има такъв народ” (ИТН). В понеделник интервюто на Станислав Балабанов от партията на Слави Трифонов завърши с размяна на остри реплики, провокирани от въпроси на водещата.
Седем дни по-рано лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов вече бе участвал в подобна “сцена” в ефира на “Тази сутрин”. Два дни след гостуването му телевизията излезе с позиция, осъждаща атаката на политика срещу водещата. Слави Трифонов пък изпрати гневно писмо до bTV, с което заплаши, че “слага край на гостуването на негови хора при Цънцарова и нейния партньор, на който непрекъснато му забравя името”.
Мнозина журналисти, политици и граждани коментираха случилото се в социалните мрежи и оттам възникна въпросът - опит да се загуби правото на журналистите да бъдат критични ли е това?
Костадинов с анкета срещу журналисти
Миналата седмица Костадин Костадинов гостува при Мария Цънцарова и екранния ѝ партньор Златимир Йочев. Сблъсъкът “Цънцарова-Костадинов” вдигна градуса на напрежението в студиото малко след началото на разговора. Костадинов съобщи, че анонсирал в социалните мрежи участието си в сутрешния блок и попитал симпатизантите си какво искат да кажат на Цънцарова. Лидерът на “Възраждане” обясни, че “имало стотици коментари” по неин адрес, които гласяли, че много хора “си гасят телевизорите” заради нея.
Костадин Костадинов/ БТА
Костадинов продължи с лични нападки срещу журналистката като я обвини в “конфликт на интереси” с “Възраждане” (бел. ред. - персонално с него самия), в “престъпление”, заради нейно разследване от 2021 г. срещу ваксинираните антиваксъри от партията му и в “нарушение на журналистическата етика”. Така до края на интервюто грубото отношение и острия тон от страна на партийния лидер продължи.
Последва вълна от реакции, основно в социалните мрежи. Колеги на Мария Цънцарова изразиха възмущение от случилото се и подкрепиха журналистическия ѝ подход. Макар и след два дни bTV също излезе с позиция, в която застава зад водещата и обявява, че “категорично няма да толерира лични нападки и опити за сплашване, както и целенасочено дискредитиране на журналисти за това, че изпълняват професионално задълженията си”. Съветът за електронни медии (СЕМ) също подкрепи Цънцарова.
“Има такъв народ”, няма такива медии
Седмица по-късно и преди скандалът с Костадинов да е отшумял, в тона на лидера на “Възраждане” влезе Станислав Балабанов от ИТН, който в интервю, в рамките на регламента на медията за предизборната кампания, заговори на Цънцарова на “бе”.
“Абе, Вие май не ме разбирате” - с тези думи кандидат-депутатът прекъсна водещата, когато тя откри в думите му нюанс, че с ДПС на Пеевски ИТН няма да работи, а с това на Доган - също, но “по възможност”. Точните думи на Балабанов, които дадоха на водещата повод за въпрос бяха: “Ако сега има разум в нормалните политици оттук нататък трябва да се върви към изход от политическа криза, по възможност, без участието на крилото на Ахмед Доган”.
Преди да ескалира, разговорът в студиото премина и през напомняне за парламентарните ходове на ИТН, които съпътстваха избора на подуправител на НЗОК и провалената процедура за отстраняване на Антон Славчев от поста председател на Комисията за противодействие на корупцията (КПК). И в двата случая депутатите на Трифонов не бяха в зала по време на гласуванията.
Сблъсъкът между кандидата на ИТН и водещата на сутрешния блок прерасна от пряк и словесен до противопоставяне на лидера на партията и бившия му работодател - bTV. Слави Трифонов спря участията на свои политици в сутрешния блок на медията. Дългогодишният шоумен съобщи за забраната в характерния си стил и чрез Facebook. Там той публикува писмото, в което обвинява Цънцарова в “абсолютно неприемливо поведение” и обяви, че “слага край на гостуването на негови хора при Цънцарова и нейния партньор, на който непрекъснато му забравя името”.
Подобно писмо преди година Трифонов изпрати и в друг национален нюзруум - този на NOVA. Отново виждайки тенденциозност на сутрешния блок, шоуменът и тогава заяви, че спира гостуванията в предаването. Оттогава насам обаче депутати на ИТН редовно гостуват и в двете медии.
Станислав Балабанов/ БТА
Реакции
И след участието на Костадинов, и след това на Балабанов социалните мрежи станаха терен за подкрепа както към водещата, така и към политиците.
Мигновено в полза на Цънцарова реагираха нейни колеги, институции и неправителствени организации, както и политици, които съперничат на ИТН и "Възраждане". Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) застана зад Цънцарова и призова за „пълно противопоставяне на атаките срещу журналисти и за солидарност с колеги като Мария Цънцарова“.
Балабанов и Костадинов бяха подкрепени от голям брой свои симпатизанти. Кандидатът на ИТН, непосредствено след интервюто си в bTV, се оказа гост в подкаста на Мартин Карбовски, където се оплака от ситуацията.
Породиха се и въпросите - упражнява ли се натиск над журналистите да не проявяват критичност към политиците и да се автоцензурират по време на предизборна кампания и не само? От друга страна - следва ли политиците да отговарят на въпроси от общетвен интерес?
И двете интервюта затвърдиха усещането, че политическият елит предпочита гладките разговори, без провокации, базирани на определени факти, непораждащи съмнения и несъгласие сред аудиторията.
Три истории (déjà-vu) от малкия екран
През 2016 г. в запомняща се телевизионна размяна на реплики влязоха тогавашната водеща на неделния сутрешен блок на bTV Жени Марчева и Николай Бареков в ролята му на евродепутат. По онова време хит в медиите и социалните мрежи бяха видеоклипове, на които Бареков говори на английски пред чуждестранни медии. В същия период бившият TV водещ бе публикувал и снимка, на която чете вестник на английски.
Жени Марчева посрещна евродепутата с предизвикателство да прочете няколко реда от брой на вестник Times. Бареков отказа и напусна студиото, заявявайки, че оставя зрителите на bTV “да се насладят на хубавите баджаци” на водещата. Ден по-късно публична подкрепа към Марчева засвидетелства не кой да е, а именно Слави Трифонов. Той покани водещата в рейтинговото си предаване и тематично се присмя на Бареков на английски, казвайки “Barekov is stupid”.
Годината е 2017. Анна Цолова вече не води сутрешния блок на NOVA, а партньорът ѝ Виктор Николаев сам посреща гостите си. В рамките на едно предаване, журналистът разговаря последователно с двама представители на тогавашната власт - вицепремиерът Валери Симеонов от “Обединени патриоти” и Антон Тодоров от ГЕРБ. При опит на Николаев да зададе въпрос за покупката на военни самолети, Тодоров репликира с хладна категоричност: “За такъв въпрос, ако бях шеф на „Нова телевизия” - уволнявам”.
Малко след това кадърът на ГЕРБ напомни и за бившата партньорка на Николаев в сутрешния блок - Анна Цолова, чието напускане остави ярко усещане за цензура.
“Вече изядоха хляба на колежката ви. Тя… и тя малко така беше тръгнала в някаква посока, но нещо виждам, че липсва столчето ѝ”, коментира Антон Тодоров през 2017 г. по време на управлението на третото правителство на Бойко Борисов.
По-късно в предаването Виктор Николаев посреща тогавашния вицепремиер Валери Симеонов, с когото прави опит да разговаря за скандала от Хасково, придобил известност като “Кумгейт”. Вицепремиерърт призовава водещия “да не клати държавата”. Двамата влизат в словесна престелка, която завършва с лични намеци от страна на Симеонов за близки на водещия.
„Къде работят? Използвали ли са връзките на водещия на NOVA? Утре ако съм злонамерен, ще изработя един „Викторгейт”. Ето така се правят глупавите кампании”, каза тогава Симеонов.