Едва ли има човек, който да не е забелязал колко твърда и последователна е Полша в подкрепата си за Украйна във войната с Русия. Страната приюти около милион и половина бежанци. От самото начало на агресията изпраща пари, въоръжения и боеприпаси на украинската армия и само преди дни правителството обяви, че ще изпарти своите изтребители МиГ-29, от които Украйна има огромна нужда. Явно това е държавна политика. 

Експерт по Дарик: Използването на ядрено оръжие от Русия е реална заплаха

Темата коментира в предаването "Кой говори" по Дарик радио докторът по политически науки Спасимир Домарацки, който е роден в България, но от години живее и работи в Полша.

"Част от обяснението се крие в дългата полска история и отношенията й с Русия, както и отношенията й към държавите на изток от Полша, която започва да се кристализира като визия още по време на комунизма. Там се появява една концепция, която очертава логиката, че независимостта на Полша е директно свързана със същестествуването на държави между нея и Русия. Това е част от създаването на такива условия, в които директна заплаха от Русия може да бъде отдалечена, колкото е възможно", заяви политологът.

Голямата шахматна дъска: САЩ искат съюзниците да се изправят срещу Китай

"Полша много силно се ангажира в промяната на своята реалност, знанието, че незивисимостта от Русия има много различни облици, от които човек трябва да се откачи. До такава степен, че всъщност това, което днес виждаме като геополитическа криза в Украйна е доказателство, че полското мислене за собственото си съществуване е било резонно. Полската перспектива за съществуване щеше да бъде много по-ограничена и най-вероятно и тя щеше да се намира в същото положение като Украйна", смята той.

Димитър Стоянов: Български войник няма да стъпи в Украйна

Тази подкрепа за Украйна само на ниво власт ли е или цялото общество е настроено така?

"Първият аспект е отношението на властите и обществените нагласи. Вторият - полско-украинската история, която е много сложна, преплетена със страшни моменти. Няма да се залъгваме, че тези неща не се знаят. Тези неща определят отношенията между хората, но това са неща, които до голяма степен полското общество си дава сметка, че трябва да останат в миналото. Това че в различни моменти от историята са били врагове, че са преживявали тежки моменти с кланета и преследвания не са неща, които днес трябва да са посока на това как да се градят тези отношения. Сред полските елити съществува абсолютното чувство, че в такъв момент няма място за дискусии", заяви експертът.

„Силата на украинците буди възхищение“: Орландо Блум се срещна със Зеленски (видео)

"Ако Украйна не успее да се защити, Полша ще трябва да влезе в конфликта", това бяха думите на полския посланик във Франция Ян Емерик Рошчишевски.

"Полските медии реагираха и веднага се появиха гласове за оставката на този посланик и да не си позволява такива неща. Такива изказвания са безотговорни, не трябва да се появяват. Нямаше никакви съмнения що се отнася до оценката на този аргумент и не само чрез обществото, но и чрез полските власти. Такива аргументи са в кръга на интелектуалните спекулации, които някой може да си позволи", категоричен е Домарацки.

Северна Македония ще предаде на Украйна 12 бойни хеликоптера Ми-24

"Друга интересна тема е модернизирането на армията на Полша. Там от членството в НАТО през 1999 година започна една политика на модернизация, която с ръка на сърцето бих казал, че не върви толкова бързо и успешно, колкото на полските военни би им се искало, но е един постоянен процес", отбеляза той.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм