Ще внесем наши предложения, с които ще покажем, че е възможно дори да няма такъв дефицит, каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов в ефира на Нова телевизия по повод проектобюджета за 2026 г. По думите му за по-нисък дефицит могат да бъдат вдигнати концесионните такси на добива на злато, мед и др.

На 24 юни проектът на Закон за държавния бюджет за 2026 г. беше публикуван на сайта на Министерството на финансите. Заложеният дефицит е в размер на 5,7 на сто от брутния вътрешен продукт, пише БТА.

Вината за този бюджет не е само на Радев, той продължава политиките на предишните управляващи – ГЕРБ, БСП, ДПС, ПП и ДБ, коментира още Костадинов. Това, което се случва сега, е заради изкуственото раздуване на приходите, за да може да покрием трипроцентния дефицит, смята лидерът на  „Възраждане“.

Според него няма да има сериозно „рязане“ на разходи през бюджета за 2026 г. По думите на Костадинов, ако Румен Радев щеше да прави нещо подобно, щеше да го направи още с представянето на структурата на Министерския съвет – имаме излишни министерства и раздута администрация, каза още лидерът на „Възраждане“. Той уточни, че държавният служител не трябва да се сатанизира, защото „това, което все още съществува като някаква държавност в България, е благодарение на усиления труд на десетки хиляди държавни служители, чиито труд не се забелязва“. 

Не виждам борба със сивия сектор в посока едрия бизнес, виждам да се удря дребният предприемач, каза също лидерът на „Възраждане“.