На 7 октомври палестинската войнствена групировка "Хамас" предприе безпрецедентно нападение срещу Израел, като стотици въоръжени лица проникнаха в местности в близост до Ивицата Газа, съобщава Би Би Си.
Снимка: Ютюб
Повече от 1400 израелци бяха убити, а израелските военни твърдят, че 230 войници и цивилни, включително жени и деца, са били отведени в Газа като заложници.
По данни на управляваното от "Хамас" министерство на здравеопазването в Газа над 9000 палестинци там са били убити при въздушните и артилерийските удари, нанесени от израелските военни в отговор.
Един месец от войната: “Хамас” срещу Израел
Какво е Израел преди 1948 г.?
Великобритания поема контрола над района, известен като Палестина, след разгрома на Османската империя, която управлява тази част от Близкия изток, през Първата световна война.
Снимка: Ютюб
Земята е била населена с еврейско малцинство и арабско мнозинство, както и с други по-малки етнически групи.
Напрежението между двата народа нараства, когато международната общност възлага на Обединеното кралство задачата да създаде в Палестина "национален дом" за еврейския народ.
Това произтича от Декларацията на Балфур от 1917 г. - обещание, дадено от тогавашния министър на външните работи Артър Балфур на британската еврейска общност.
Декларацията е залегнала в британския мандат над Палестина и е одобрена от новосъздадената Лига на нациите - предшественик на ООН - през 1922 г.
За евреите Палестина е техен родов дом, но палестинските араби също претендират за земята и се противопоставят на преместването.
Между 20-те и 40-те години на ХХ век броят на пристигащите там евреи нараства, като много от тях бягат от преследване в Европа, особено от нацисткия Холокост през Втората световна война.
Насилието между евреи и араби, както и срещу британското управление, също се увеличава.
През 1947 г. ООН гласува Палестина да бъде разделена на отделни еврейски и арабски държави, а Йерусалим да стане международен град.
Този план е приет от еврейските лидери, но е отхвърлен от арабската страна и никога не е осъществен.
Как и защо е създаден Израел?
През 1948 г., след като не успява да реши проблема, Великобритания се оттегля и еврейските лидери обявяват създаването на държавата Израел.
Снимка: Ютюб
Тя е предназначена да бъде сигурно убежище за евреите, бягащи от преследване, както и национална родина за евреите.
Сраженията между еврейските и арабските милиции се засилват от месеци и ден след като Израел обявява своята държавност, пет арабски държави го нападат.
Снимка: Getty Images
Стотици хиляди палестинци са избягали или са били принудени да напуснат домовете си по време на това, което те наричат Ал Накба, или "Катастрофата".
До момента, в който сраженията приключват с прекратяване на огъня през следващата година, Израел контролира по-голямата част от територията. Йордания окупира земите, които стават известни като Западния бряг, а Египет окупира Газа. Йерусалим е поделен между израелските сили на запад и йорданските сили на изток.
Тъй като мирно споразумение така и не е сключено, през следващите десетилетия има още войни и сражения.
По време на войната през 1967 г. Израел окупира Източен Йерусалим и Западния бряг, както и по-голямата част от сирийските Голански възвишения, Газа и египетския Синайски полуостров.
Повечето палестински бежанци и техните потомци живеят в Газа и Западния бряг, както и в съседните Йордания, Сирия и Ливан.
Израел не е разрешил нито на тях, нито на техните потомци да се завърнат по домовете си - Израел твърди, че това би претоварило страната и би застрашило съществуването ѝ като еврейска държава.
Израел все още окупира Западния бряг и претендира, че целият Йерусалим е негова столица, докато палестинците претендират, че Източен Йерусалим е столица на една бъдеща палестинска държава, на която се надяват. САЩ са една от малкото държави, които признават града за столица на Израел.
През последните 50 години Израел изгради селища на Западния бряг и в Източен Йерусалим, където сега живеят повече от 700 000 евреи.
Селищата се смятат за незаконни според международното право - такава е позицията на Съвета за сигурност на ООН и на правителството на Обединеното кралство, наред с други - въпреки че Израел отхвърля това.
Какво представлява Ивицата Газа?
Газа е тясна ивица земя, разположена между Израел и Средиземно море, но с къса южна граница с Египет.
Снимка: Ютюб
Дълга само 41 км и широка 10 км, тя има повече от два милиона жители и е едно от най-гъсто населените места на Земята. След войната от 1948-49 г. Газа е окупирана от Египет в продължение на 19 години.
Израел окупира Газа през войната от 1967 г. и остава там до 2005 г., като през това време изгражда еврейски селища.
През 2005 г. Израел изтегля войските и заселниците си, въпреки че запазва контрол над въздушното пространство, общата граница и бреговата линия. ООН все още счита територията за окупирана от Израел.
Къде се намира Ивицата Газа?
Снимка: Уикипедия
Кои са основните проблеми между израелците и палестинците?
Има редица въпроси, по които двете страни не могат да постигнат съгласие.
Те включват:
- Какво трябва да се случи с палестинските бежанци;
- Дали еврейските селища в окупирания Западен бряг трябва да останат, или да бъдат премахнати;
- Дали двете страни трябва да си поделят Йерусалим;
- И - може би най-сложното от всичко - дали трябва да се създаде палестинска държава заедно с Израел.
Какви усилия са положени за разрешаване на тези проблеми?
Снимка: Getty Images
Израелско-палестинските мирни преговори се провеждаха периодично между 90-те и 2010 г., като бяха прекъсвани от изблици на насилие.
В началото изглеждаше възможно да се постигне мир чрез преговори. Поредица от тайни преговори в Норвегия се превърна в мирния процес от Осло, завинаги символизиран от церемонията на поляната на Белия дом през 1993 г., ръководена от президента Бил Клинтън.
В един исторически момент палестинците признават държавата Израел, а Израел признава своя исторически враг - Организацията за освобождение на Палестина (ООП) - за единствен представител на палестинския народ. Създадена е самоуправляваща се Палестинска власт.
Скоро обаче се появиха пукнатини, като тогавашният лидер на опозицията Бенямин Нетаняху нарече Осло смъртна заплаха за Израел. Израелците ускориха проекта си за заселване на евреи в окупираните палестински територии. Наскоро появилата се палестинска терористична групировка "Хамас" изпрати атентатори самоубийци, които да убиват хора в Израел и да провалят шансовете за споразумение.
Обстановката в Израел се влошава и кулминацията е убийството на израелския министър-председател Ицхак Рабин от еврейски екстремист на 4 ноември 1995 г.
През 2000 г. са направени опити за съживяване на мирния процес, включително през 2003 г., когато световните сили разработват пътна карта с крайна цел постигане на решение за две държави, но тя така и не е осъществена.
Усилията за постигане на мир окончателно спират през 2014 г., когато преговорите между израелците и палестинците във Вашингтон се провалят.
Най-новият мирен план - изготвен от САЩ, когато президент беше Доналд Тръмп - беше наречен от министър-председателя Нетаняху "сделката на века", но беше отхвърлен от палестинците като едностранен и така и не беше осъществен.
Защо Израел и Газа са във война сега?
Газа се управлява от "Хамас" - ислямистка групировка, която се стреми към унищожаване на Израел и е обявена за терористична групировка от Обединеното кралство и много други държави.
Снимка: Getty Images
"Хамас" спечели последните избори в Палестина през 2006 г. и пое контрола над Газа през следващата година, като отстрани съперничещото си движение "Фатах" на базирания на Западния бряг президент Махмуд Абас.
Оттогава бойците в Газа водят няколко войни с Израел, който заедно с Египет поддържа частична блокада на ивицата, за да изолира Хамас и да се опита да спре нападенията, особено безразборното изстрелване на ракети към израелски градове.
Палестинците в Газа твърдят, че ограниченията на Израел и въздушните му удари по гъсто населени райони са равносилни на колективно наказание.
Тази година е най-смъртоносната година за палестинците в окупирания Западен бряг и Източен Йерусалим. Те също се оплакват от ограниченията и военните действия, които се извършват там в отговор на смъртоносните нападения срещу израелци.
Това напрежение може да е една от причините за последното нападение на "Хамас".
Възможно е обаче бойците да са се опитвали да увеличат популярността си сред обикновените палестинци, включително чрез използване на заложници, за да окажат натиск върху Израел да освободи някои от около 4500-те палестинци, държани в неговите затвори.
Кой подкрепя Израел в настоящия конфликт и кой не?
Снимка: Getty Images
САЩ, Европейският съюз и други западни държави осъдиха нападението на "Хамас" срещу Израел.
САЩ, най-близкият съюзник на Израел, през годините са предоставили на еврейската държава военна и икономическа помощ в размер на над 260 млрд. долара и са обещали допълнително оборудване, ракети за противовъздушна отбрана, управляеми бомби и боеприпаси.
Освен това изпрати две ударни групи самолетоносачи в Източното Средиземноморие, за да възпре враговете на Израел, по-специално ливанското движение "Хизбула", да открият втори фронт във войната.
Русия и Китай отказват да осъдят "Хамас" и заявяват, че поддържат контакти и с двете страни в конфликта. Руският президент Владимир Путин обвини политиката на САЩ за липсата на мир в Близкия изток.
Снимка: Getty Images
Иран, заклетият враг на Израел, е основен поддръжник на "Хамас", както и на "Хизбула", чиито бойци почти ежедневно разменят огън с израелските сили след нападението на "Хамас".
Бяха зададени въпроси за ролята на Иран в нападението на "Хамас", след като според съобщенията той е дал зелена светлина дни преди това. Техеран обаче отрича да е замесен.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Александър Танев: Бюджетът на Русия за отбрана за 2025 г. е 4 пъти повече в сравнение с довоенния период
- Мирослав Зафиров: България няма външна политика
- Мохамед Халаф: Не съм сигурен, че ще се стигне до третата фаза на споразумението между Израел и Хамас
- Израел освободи 90 палестински затворници в първия ден от примирието (СНИМКИ)