Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Израел би обмислил възможността за "малки тактически паузи" в боевете в Газа, за да улесни влизането на хуманитарна помощ или да позволи извеждането на заложници, държани от бойците на "Хамас", предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс.
Израелският лидер обаче отново повтори, че страната му отхвърля възможността за прекратяване на огъня без освобождаване на всички хора, държани в плен в управлявания от "Хамас" палестински анклав.
Нетаняху направи тези коментари в интервю за американска телевизия по време на което беше попитан кой трябва да управлява Газа след края на конфликта.
"Мисля, че Израел за неопределен период от време ще има цялостната отговорност за сигурността, защото видяхме какво се случва когато нямаме тази отговорност за сигурността", каза Нетаняху пред "Ей Би Си Нюз".
Израел започна въздушна и сухопътна офанзива срещу "Хамас", след като военната групировка извърши смъртоносна въоръжена атака в Южен Израел миналия месец, при което бяха убити 1400 души и други 240 бяха взети за заложници. Според здравните власти на анклава при израелските бомбардировки в Газа са загинали най-малко 10 000 души.
Както Израел, така и "Хамас" отхвърлят нарастващите международни призиви за прекратяване на огъня, посочва Ройтерс. Израел твърди, че "Хамас" първо трябва да освободи заложниците, а "Хамас" казва, че няма да ги освободи или да спре, докато Газа е атакувана.
В отговор на запитване дали е готов за хуманитарна пауза в Газа, Нетаняху каза: "Няма да има прекратяване на огъня, няма да има общо прекратяване на огъня в Газа, ако не бъдат освободени нашите заложници". Той добави: "Що се отнася до малките тактически паузи - един час тук, час там - ние сме ги правили и преди. Предполагам, че ще проверим обстоятелствата, за да се даде възможност за стоки, хуманитарни стоки, да влязат или за нашите заложници, отделни заложници, да напуснат".
Междувременно Съветът за сигурност на ООН отново не успя да постигне съгласие по резолюция относно продължаващата вече месец война между Израел и "Хамас", предаде Асошиейтед прес.
Въпреки продължилите повече от два часа обсъждания при закрити врата, различията не бяха преодолени. САЩ призовават за "хуманитарни паузи", докато много други членове на Съвета настояват за "хуманитарно прекратяване на огъня", за да може да бъде доставена крайно необходима помощ и да се предотвратят нови цивилни жертви в Газа.
"Разговаряхме за хуманитарни паузи и сме заинтересовани да продължим да говорим по този въпрос", заяви пред репортери след срещата представителят на САЩ Робърт Ууд. "В рамките на съвета обаче има разногласия относно това дали това е приемливо", добави той.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви пред репортери, че иска незабавно хуманитарно прекратяване на огъня в Газа и спиране на "спиралата на ескалация", която вече се наблюдава от окупирания Западен бряг, Ливан и Сирия до Ирак и Йемен.
Гутериш заяви, че международните хуманитарни закони, които изискват защита на цивилното население и на инфраструктурата, необходима за живота му, очевидно се нарушават, и подчерта, че "нито една страна във въоръжен конфликт не стои над" тези закони. Той призова за незабавно и безусловно освобождаване на заложниците, които "Хамас" отведе в Газа след нападението си в Израел на 7 октомври.
Китай, който председателства Съвета за сигурност този месец, и Обединените арабски емирства, арабският представител в съвета, свикаха заседанието снощи заради "кризата на човечността" в Газа.
В понеделник Министерството на здравеопазването на управляваната от "Хамас" Ивица Газа съобщи днес, 6 ноември, че 10 022 души са били убити при израелски въздушни удари в палестинската територия от 7 октомври, предадоха световните агенции.
Министерството каза, че най-малко 292 палестинци са били убити само през изминалата нощ при интензивни бомбардировки от страна на израелската армия, която обвини, че е извършила 19 масови убийства през последните часове.
Тези данни не са проверени по независим път.
По данни на министерството повечето от убитите от началото на конфликта палестинци са цивилни, от които над 4000 са деца, съобщи Франс прес. Ранени са повече от 25 хиляди души, предаде АП.
Израел бомбардира Ивицата Газа в отговор на безпрецедентната атака на "Хамас" на израелска територия, при която бяха убити 1400 души, повечето от които цивилни.
Същевременно граничният пункт "Рафах" между Ивицата Газа и Египет отново бе отворен, което ще позволи да се поднови евакуацията на чужденци и на хора с двойно гражданство, намиращи се в палестинската територия. Пунктът беше отворен в сряда, четвъртък и петък, което позволи оттам да бъдат изведени десетки ранени палестинци и стотици чужденци и хора с двойно гражданство. После пунктът бе затворен. "Хамас" постави като условие за повторното му отваряне пропускането на линейки към "Рафах" след израелски обстрел по линейка в град Газа в петък.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Александър Танев: Бюджетът на Русия за отбрана за 2025 г. е 4 пъти повече в сравнение с довоенния период
- Мирослав Зафиров: България няма външна политика
- Мохамед Халаф: Не съм сигурен, че ще се стигне до третата фаза на споразумението между Израел и Хамас
- Израел освободи 90 палестински затворници в първия ден от примирието (СНИМКИ)