Учени от Англия и Австралия проведоха проучване за връзката между дневния сън и развитието на грамотността при децата. Резултатите от експеримента са публикувани на сайта на Дружеството за изследване на детската психология (SRCD).

Проучването включва 32 деца на възраст от три до пет години от две детски градини в Сидни. Първо, децата в предучилищна възраст бяха тествани за познанията им за букви и звуци, а след това бяха разделени на две групи: участниците в едната група спяха през деня, докато траеше експеримента, а участниците в другата не правеха това.

Сигурни начини да се избавим от стреса

Оказа се, че децата, които почиват през деня, са по-добри в разпознаването на непознати думи, съдържащи изучаваните звуци. Сънят обаче не повлия на ефективността на ученето на нови звуци и букви.

Открихме, че ако са подремнали, след като са научили съвпадението на буква със звук, те си припомнят тази информация по-лесно и я използват за разпознаване на думи“, каза авторът на изследването Хуа Чен Ванг. Той добави, че предучилищните занимални могат да използват новите резултати от изследването, когато планират дейности в класната стая.

Ако учителите трябва да предадат нова информация, те могат да я планират по-близо до времето за лягане на децата, така че те да я запомнят по-добре.

Кои храни ни помагат да заспим по-бързо?

По-рано беше съобщено, че американската лекарка Ребека Робинс, изследваща съня, предупреди за опасностите от липсата на сън. Според нея през деня мозъкът произвежда токсини, чието натрупване е свързано със загуба на умствени способности. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм