Народното събрание отхвърли предложението на ГЕРБ-СДС за отпадане на дерогацията за руски петрол в тридневен срок. Според вносителите рафинерията Нефтохим може да работи нормално и без руски петрол, а дерогацията обслужва единствено интересите на Лукойл и Кремъл. От ПП-ДБ подкрепиха по-ранното отпадане на дерогацията, която според настоящия закон трябва да действа до октомври следващата година. Те обаче настояват това да се случи от 1 март, за да може рафинерията и държавата да се подготвят, така че да не се стигне до недостиг на горива и до повишаване на цените.
Темата за вноса на руски петрол отново влезе в парламента. Този път с предложението на Делян Добрев дерогацията да отпадне в тридневен срок. Идеята му беше подкрепа единствено от ГЕРБ-СДС и ДПС.
Според Искра Михайлова от Възраждане незабавното прекратяване на дерогацията крие рискове за производствените мощности на рафинерията.
Управляващите потвърдиха, че рафинерията може да работи изцяло с неруски петрол, но ако това се случи веднага, ефектът върху пазара ще е негативен. Затова от ПП-ДБ предлагат дерогацията да продължи до 1 март, а Кирил Петков уточни.
От ДПС коментираха, че и в момента дерогацията не облагодетелства българските граждани, а Хамид Хамид обвини правителството в бездействие и в лобизъм.
От БСП също поискаха дерогацията да остане в сила, тъй като защитава националния интерес през цените на горива. В крайна сметка предложението за незабавно отпадане на дерогацията беше отхвърлено от мнозинството в Народното събрание.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Със стабилно мнозинство депутатите решиха да са в коледна ваканция до 5 януари
- Депутатите изслушват служебния премиер Главчев и осем министри от кабинета
- Георги Георгиев: Не може заради политическата криза да се “обезглави” съдебната система
- “Голямото колегиално жури”: За нивото на комуникацията в НС и “българския сценарий”, който притеснява Румъния