След като упражни правото си на глас, президентът Румен Радев коментира и обвинението от страна на финансовия министър Асен Василев, че със сезирането на Конституционния съд за таксата върху вноса и транзита на природен газ през България, той защитава чужди интереси.
"Дори и най-благородната инициатива не може да оправдае погазването на Конституцията и договора за функциониране на ЕС. Такива внезапни хрумвания без никакви разчети водят до несигурност и хаос. Водят до нашата самоизолация в европейското семейство, отклоняват ни и ни отдалечават от европейските принципи и норми. И нещо повече - поставят под голяма заплаха структуроопределящо дружество като "Булгаргазтранс", коментира Радев.
Президентът не защитава националния интерес, поне не така, както аз го разбирам, каза преди дни министърът на финансите Асен Василев. Националният интерес от тази такса е на България, а не на Руската федерация и на "Газпром", смята министърът.
"Гласувах за развитието на София като модерна европейска столица, каквато всички българи искаме и имаме правото да имаме", каза по-рано държавният глава Румен Радев, след като гласува в Професионалната гимназия по транспорт „Макгахан”.
"Важно е да се осигури спокойствие в изборния ден и да има увереност, че всеки българин ще получи коректно зачитане на своя глас", добави той и призова да се гласува масово. Президентът каза още, че уважава решението на ЦИК за гласуване само с хартиени бюлетини, но дали е правилно и законосъобразно, ще реши съда. Дали има нещо притеснително в доклада на ДАНС ще установят компетентните органи, добави той.
Днес България избира местната власт. Малко над 6 милиона и 48 хиляди души имат право да гласуват на изборите за кметове, кметски наместници и общински съветници. След последните решения на ЦИК този път избирателите ще могат да гласуват само с хартиена бюлетина. В над 11 000 секции отново ще има видеонаблюдение и излъчване на резултатите.
Особеност при местните избори е, че за всеки отделен избор - за кмет на община, на район или на кметство, както и за общински съветници, се гласува с отделна бюлетина. Избирателите получават различен брой бюлетини в зависимост от това колко вида избор има в населеното им място.
Бюлетината се сгъва пред избирателя от секционната комисия, а на гърба ѝ се полага печат. Гласува се зад паравана, като след това избирателят занася бюлетината - отново сгъната, до комисията, за да ѝ ударят втори печат и да откъснат отрязъка с номера ѝ. Никой от комисията няма правото да я разгъва. След това избирателят я получава обратно, за да я пусне в урната. Подписва се в избирателния списък и си взема документа за самоличност.
Гласоподавателят отбелязва вота си за кмет и листа с общински съветници, като поставя знак Х или V в квадратчето с номера на избрания от него кандидат, партия или коалиция, или в това на опцията "Не подкрепям никого". Отбелязването с тези знаци е действително само ако е с химикалка, пишеща със син цвят.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- ГЕРБ и ИТН видяха “тревожно” финансово състояние в държавата
- Президентът: Ще разберем дали мнозинство и опозиция ще се заемат с проблемите или със своите интимни отношения
- Президентът призова кабинета да е независим от политически и олигархични кръгове
- ПП-ДБ за състава на проектокабинета: „Меко казано скандален”