Факт е най-голямата размяна на затворници между Русия и Запада от Студената война насам. 7 държави, 25 души – 16 западняци за 8 руснаци. Най-ярките фигури, които изпъкват от списъка с разменените затворници са тези на журналиста на Wall Street Journal Евън Гершкович и това на руския наемен убиец, очевидно особено важен човек за руския президент Владимир Путин, Вадим Красиков.

Гершкович прекара зад решетките точно 491 дни по обвинения в шпионаж. Така той се превърна в първия чуждестранен кореспондент, арестуван за шпионаж в Русия от ерата на Студената война. От Белия дом, както и от вестника, отрекоха категорично всички обвинения. Репортерът беше арестуван миналия март, докато прави репортаж в град Екатеринбург, а прокурорите го обвиниха, че работи за Централното разузнавателно управление.

Големият успех на Байдън...или на Путин?

Повечето анализатори определят Джо Байдън като човекът с най-много заслуги за размяната на затворници. През неговия мандат, преди около месец, беше освободен и основателят на Уикилийкс Джулиан Асандж. Несъмнено демократът получава "зелена точка" в полето на дипломацията.

Ами Путин? Руският президент получава обратно осъден за убийство, доказан наемен убиец, който стои зад серия политически покушения. Вадим Красиков - агент на Федералната служба за сигурност (ФСБ), излежаваше доживотна присъда в Германия за убийството през 2019 г. на чеченски командир в изгнание в парк в Берлин.

В интервю през февруари с американския водещ на Фокс Тъкър Карлсън Путин намекна, че страната му иска освобождаването на „патриота“ Красиков в замяна на американския журналист Еван Гершкович. Тогава на света му стана ясно, че Кремъл е готов да преговаря, че дори и условия поставя. Кой печели от тази размяна? Байдън или Путин? Или и Байдън, и Путин?

Факт е, че Байдън доста се е постарал, защото Красиков не беше американски затворник за размяна – той лежеше в Германия. Намеси се и канцлерът Олаф Шолц. Германия винаги е отказвала да коментира съобщенията, че Русия може да иска да размени Красиков за Гершкович. Размяната би била необичайна, тъй като би довела до това Германия да се откаже от лице, осъдено за убийство на нейна територия, за да си върне американски гражданин.

Идеята е била да се освободи и Навални

Според световните агенции преговорите преди размяната са продължили близо 2 години. А редица информатори твърдят, че в плана е било включено и освобождаването на Алексей Навални, който издъхна в изгнание в руски затвор в началото на тази година. Вдовицата му Юлия дори беше цитирана да казва, че подобна размяна би била „чудесен повод за радост“.

Последната размяна на затворници на високо ниво се състоя през декември 2022 г., когато американската баскетболна звезда Бритни Грийнър беше разменена на пистата на летище Абу Даби за известния руски търговец на оръжие Виктор Бут, който беше държан в американски затвор в продължение на 12 години.

Последната сравнима размяна се състоя във Виена през 2010 г., когато 10 руски шпиони, държани в САЩ, бяха разменени за четирима предполагаеми двойни агенти, държани в Русия.

Един от тях беше Сергей Скрипал, бивш офицер от военното разузнаване, който по-късно беше отровен с нервнопаралитичното вещество "Новичок" в Солсбъри през 2018 г.

Напрежението между Москва и Запада е голямо през последните години, особено след руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. Wall Street Journal дори цитира свои източници, според които подобни размени на затворници могат да доведат до това, Русия умишлено да отвлича американски граждани, а в последствие да иска да получи обратно своите убийци и шпиони.