Джулиан Асандж слезе от частния самолет на международното летище в Канбера, помаха на чакащите медии и ликуващи поддръжници, след което целуна съпругата си Стела и я прегърна, вдигайки я от земята. Той прегърна и баща си, преди да влезе в сградата на терминала заедно с юридическия си екип. 

Австралийският министър-председател Антъни Албанезе, който от години лобира за освобождаването на Асандж, заяви, че е разговарял с него по телефона след кацането на самолета. Албанезе призова медиите да зачитат личния живот на семейството на Асандж и да му дадат възможност да се събере с близките си.

Австралийският премиер определи освобождаването му като победа за страната, която е използвала връзките си в областта на сигурността с Вашингтон и Лондон, за да подсили опитите си за разрешаване на проблема на австралийския гражданин.

„Исторически ден“. Така защитата на основателя на Уикилийкс Джулиън Асандж определи освобождаването му след 14 годишна съдебна сага. Той призна вината си по обвинение в заговор за получаване и публикуване на класифицирани документи, отнасящи се до националната сигурност на САЩ и сключи споразумение с прокуратурата.

"Работех като журналист и насърчих мой източник ми да ми предостави информация, за която се казваше, че е класифицирана, за да публикувам тази информация", каза той пред съда. "Смятах, че Първата поправка защитава тази дейност, но приемам, че това е било в нарушение на Закона за шпионажа", коментира Асандж.

Защитата му пък заяви:

"Днес е исторически ден. Той слага край на 14 години правни битки и накрая, след 14 години, Джулиан Асандж може да се завърне у дома си като свободен човек"

Съдия Рамона Манглона издаде присъда за излежаване на присъда за времето, прекарано в лондонския затвор Белмарш, и пусна на свобода Асандж.

Решението е част от споразумението, сключено със САЩ, и слага край на дългогодишната битка на Асандж срещу екстрадирането му в САЩ, където щяха да му бъдат повдигнати 18 обвинения в тежки престъпления.

Един от адвокатите на Асандж заявява, че работата на Wikileaks ще продължи и че Асандж "ще продължи да бъде сила за свободата на словото и прозрачността на управлението".

"Надявам се фактът, че днес успяхме да освободим Джулиан Асандж въпреки всичко и въпреки едно от най-могъщите правителства на света, ще даде надежда за всички журналисти и публицисти по света, които са вкарани в затвора. Ние призоваваме всеки, който се бори за Джулиан, да продължи да се бори за него и за всички останали с надежда, че ще осигурим и тяхната бъдеща свобода", каза още адвокат Робинсън.

Белият дом обвиняваше Асандж, че е откраднал и публикувал секретни документи от военните операции в Ирак и Афганистан. Според данните по този начин е застрашил живота на източници на американското разузнаване и на други хора.

До 2019 г. австралиецът се укриваше в посолството на Еквадор в Лондон. Тогава бе прекратено предоставянето на политическо убежище. Така британската полиция го арестува по искане на САЩ и Асандж прекара последните 5 години в затвора.