Един от основателите и лидерите на групата Pink Floyd Роджър Уотърс заяви, че се надяват Джулиан Асандж един ден да може да възобнови работата си в WikiLeaks (Уикилийкс), ако той пожелае, съобщи Ройтерс.

Уотърси обясни, че е готов да помогне за финансирането на медийната организация.

Съоснователят на Пинк Флойд, който отдавна призовава за освобождаването на основателя на "Уикилийкс", каза пред Ройтерс, че е получил съобщение от съпругата на Асандж - Стела, когато той е пристигнал в Канбера миналата седмица.

Уотърс заяви, че Асанж сега е "някъде на тайно място, но безопасно" със семейството си.

"Ако той може (да се върне в "Уикилийкс") и ако това е, което би искал да направи, сигурен съм, че има смелостта се завърне, но това предстои да видим", каза Уотърс. 

52-годишният Асандж беше обвинен в заговор за получаване и разкриване на информация, свързана с националната сигурност и отбрана. От години САЩ твърдят, че файловете на Wikileaks, които разкриват информация за войните в Ирак и Афганистан, застрашават живота на хората. Асанж прекара последните пет години в британски затвор, откъдето се бореше за екстрадиция в САЩ. 

Той стана известен през 2006 г. във връзка с работата си сайта „Уикиликс”, основан за публикуване на секретни документи. През 2010 г. сайтът публикува секретни кадри от американската армия, показващи как най-малко 18 цивилни са били убити след нападение с американски хеликоптер в Багдад през 2007 година.

Австралийският премиер определи освобождаването му като победа за страната, която е използвала връзките си в областта на сигурността с Вашингтон и Лондон, за да подсили опитите си за разрешаване на проблема на австралийския гражданин.

„Исторически ден“

Така защитата на основателя на "Уикилийкс: Джулиън Асандж определи освобождаването му след 14 годишна съдебна сага. Той призна вината си по обвинение в заговор за получаване и публикуване на класифицирани документи, отнасящи се до националната сигурност на САЩ и сключи споразумение с прокуратурата.

"Работех като журналист и насърчих мой източник ми да ми предостави информация, за която се казваше, че е класифицирана, за да публикувам тази информация", каза той пред съда. "Смятах, че Първата поправка защитава тази дейност, но приемам, че това е било в нарушение на Закона за шпионажа", коментира Асандж.

Защитата му пък заяви:

"Днес е исторически ден. Той слага край на 14 години правни битки и накрая, след 14 години, Джулиан Асандж може да се завърне у дома си като свободен човек"