Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания /АПОЗ/ подготвя проект за обучение на пациентски консултанти, които ще ориентират болните за конкретните стъпки в лечението им. Това съобщи в ефира на Дарик създателят и председател на асоциацията Евгения Александрова.
По думите й е добре всяка онкоболница да има такива консултанти. Защото те ще бъдат от полза не само на пациентите, но и на лекарите, които често нямат време да обясняват важните стъпки в лечението на болните. Евгения Александрова призова за организирана профилактика на рака на гърдата, като напомни, че ранното откриване е ключово за лечението.
Диагнозата рак не е присъда, има много сървайвъри
В предаването на Дарик "Реактивно" Евгения Александрова коментира, че диагнозата рак на гърдата отдавна не е присъда.
„За съжаление от рак се умира, но се умира и от много други болести, станали като че ли обществено приемливи. Тук обаче имаме възможности и стратегии за предпазване, защото ранното откриване е ключът към ефективното лечение“, обясни тя.
И добави: „Явно това не е присъда, щом аз 22-ра година живея и то живея пълноценно без някакви загуби. Може би това са най-пълноценните и смислени години в живота ми. Очевидно с рак може да се живее. Много хора са сървайвъри, просто не разказват за това“.
Ранното откриване трябва да залегне в националния антираков план
Тя посочи, че категорично в България липсва организирана профилактика и усилията за ранното откриване на това заболяване. Нещо, което трябва да залегне и в липсващия все още национален антираков план.
„Липсва ни добре организирана здравна политика, с ясни и дългосрочни измерими цели в областта на онкологичното лечение“, заяви още Жени Александрова.
Тя поясни, че според дефиниция на СЗО грижите, свързани с рака започват от публичните нагласи, минават през профилактика, диагностика, лечение, проследяване и палиативни грижи. „В България това, което липсва категорично е организираната профилактика и ранното откриване и палиативните грижи. Т.е. на входа и на изхода на тази система сме с дупки и от двете страни“, заяви председателката на АПОЗ.
В резултат на кампаниите все повече млади жени отивали на преглед
С липсата на организирана профилактика се обяснява и това, че у нас все още много от жените се диагностицират не в начален стадий на заболяването, а в напреднал етап. Но пък все повече млади жени обръщали внимание и се насочвали към преглед.
„Всичките тези кампании и това интензивно публично говорене за опасността от рака, за това че тази болест може да бъде изпреварена, може да бъде изненадана в гръб в полза на пациента. Това отключи една радваща динамика сред младите жени в България, защото виждам все повече млади българки, които се насочват към преглед“, разказа Жени Александрова.
Пациентите често се чувстват изгубени след като чуят диагнозата си, разказа Жени Александрова. „Системата не е организирала, не е направила видим пътят на пациента. Хората буквално казват – ние сме изгубени, чувам го много често“, каза тя.
Затова е особено важна ролята на пациентския консултант, който все още е екзотика в родните онкоболници, но може да бъде безценен навигатор за болните.
„Ние в АПОЗ ще се опитаме да обучим такива навигатори. Хора, които познават системата и процесите, през които ще мине целия период на лечени Те ще трябва да въведат пациента във всички стъпки и етапи“, обясни Евгения Александрова.
По думите й опитът показвал, че това изключително позитивно влияе на хората и намалява напрежението и съпротивата им. „Консултантите биха били безкрайно полезни не просто на пациентите, а на системата и на лекарите, които нямат време да обясняват на болните всички стъпки“, допълни тя.
Страната ни е една от последните, които все още нямат национален раков план в Европа. „Европа вече прие антираков план - това, което ние трябва да направим е да си създадем план как да адаптираме нашата здравна система и организираната онкологична помощ, така че да постигнем тези цели, поставени на европейско ниво“, коментира още Жени Александрова.
Чуйте разговора с Евгения Александрова в предаването на Дарик "Реактивно".