Стремейки се да на бъдат разкрити и атакувани, руските войски в Украйна използват клони на дървета и слама, дори парчета килими, за да прикрият танкове и други бронирани превозни средства, в това, което анализаторите определят като ​​изненадваща липса на софистицираност за такава напреднала армия и допълнителни доказателства за това, колко зле подготвени са били някои руски командири за продължителната битка, която се разгърна.

Това пише в свой анализ по темата Алекс Хортън от The Washington Post.

Камуфлажът, независимо дали за персонала, или за оборудването, е основна част от бойните действия, дори когато технологичният напредък в лицето на дронове, сателитни изображения и инфрачервени оптики затрудняват максимално възможността да се скриеш на съвременните бойни полета. 

Колко военни имат държавите държавите по света?

Камуфлажът изкривява възприятието на образите и намалява топлинните сигнатури, като на практика заблуждава окото, за да създаде съмнение и объркване у противника.

И все пак за някои наблюдатели, които следят отблизо конфликта в Украйна, руските сили, въпреки военното си превъзходство, са показали „спираща дъха степен на аматьорство“. И посочват видеоклипове, циркулиращи в социалните медии.

До 40 000 убити, ранени, пленени или изчезнали руски войници в Украйна, според оценки на НАТО

В единия, за който се твърди, че е сниман по време на престрелка от руски войник, търсещ прикритие сред множесто излезли от употреба бронирани транспортни машини, по едно от превозните средства се вижда нещо, приличащо на купчина от борови фиданки.

Това е гледка, която „намирисва на отчаяние“, казва Майк Джейсън, пенсиониран офицер от американската армия. Той е служил в Ирак и Афганистан.

Американската военна тактика, отбеляза Джейсън, е да се обвиват цели превозни средства с лека камуфлажна мрежа, когато не се движат, дори ако това е само за кратко време.

Адът на земята: Жители разказват за Мариупол, превърнат в сцена от филм на ужасите

Украинските единици са забелязвани да използват комбинации от мрежа и зеленина, за да помогнат за разчупването на формата на корпусите на бронирани превозни средства. 

Боровите фиданки, според Джейсън, са „по-добри от нищо“, но изглежда показва, че на тези единици им липсва основна компетентност за използване на камуфлаж или просто още от самото начало не са разполагали с подходящо оборудване.

Дронове убийци дебнат чрез мобилните мрежи в Украйна

Други изображения, които се появяват от Украйна, показват бронирани превозни средства с нещо, което наподобява сено, разпръснато по върховете им.

В още едно видео, споделено в социалните медии, може да се види как руските войски покриват превозно средство с килими или друг вид тежък плат.

Това може и да е опит, предполага Джейсън, да се намалят или изкривят топлинните сигнатури, които противотанкови оръжия като произведените в САЩ и доставяни на Украйна ракети Javelin използват, за да поразят своите цели. 

Променената топлинна сигнатура би могла да затрудни стрелеца да направи разлика между руска бронирана машина и цивилна кола например, въпреки че един обучен разузнавач би използвал, освен термален прицел, също и бинокъл, за да събере възможно повече информация за врага, отбеляза той.

Американските военни изхождат от собственото си самодоволство след войните в Ирак и Афганистан, където използването на камуфлаж за превозни средства в борбата срещу бунтовниците често е закъснявало.

„Новото военно обучение показва определено завръщане към основите като използването на камуфлажна мрежа“, каза Джейсън. 

Мрежата и други тъкани могат да помогнат при укриването, а използването на зеленина за изкривяване на контурите на превозните средства може да даде на екипажите жизненоважни секунди за реакция при сблъсък или атака. 

От Киев потеглят 45 автобуса за евакуация на цивилни от Мариупол

Но камуфлажът е с ограничена употреба в ерата на дронове и сателитни изображения, отбелязва Джейсън и посочва, че това е начинание, предназначено най-вече да заблуди човешките очи.

Очевидната липса на модерни камуфлажни мрежи у руснаците е последният пример за това, което анализаторите наричат ​​поредица от тактически грешки от началото на инвазията, започнала в края на февруари, потвърждавайки оценките в Съединените щати и Европа, че президентът Владимир Путин и неговите висши военни командири не са били подготвени за силната съпротива, пред която ще бъдат изправени техните войски.

Уволниха шефа на френското разузнаване, защото не успял да предвиди войната

За недоумение на много западни наблюдатели, руските войници показват склонност да говорят по незащитени радиостанции и мобилни телефони, позволявайки на вражеското разузнаване да прихваща техните комуникации. 

Осигуряващите военната логистика също не са успели да разпределят достатъчно гориво и храна, което доведе до това руските войски да изоставят превозните средства на място и в някои случаи да се предадат.

Също толкова объркващо, казват анализаторите, е, че руските части всъщност са добре запознати с камуфлажирането за своите превозни средства и има доказателства, че са го правили в минали военни учения. 

Още през 2018 г. руските държавни медии рекламираха усъвършенстваните камуфлажни прототипи на своите военни, които според тях са способни да дублират околната среда.

Руски хакери са атакували източния фланг на НАТО, показва доклад на Гугъл

Роб Лий, руски военен експерт и старши сътрудник от Изследователския институт за външна политика, казва, че неравномерното използване на камуфлаж в Украйна може да сочи към липсата на подготовка и насоки на командирите към подчинените, или да свидетелства за тяхната прекомерна самоувереност от самото начало, че тази битка ще бъде лесна и че украинското правителство ще падне бързо.

Стана ясно, казва Лий, че по-малките тактически дронове „Bayraktar TB2“, предоставени на украинците от Турция, им позволяват да засичат руски части, което потенциално кара някои от тях да прибягват до ad hoc решения, като например покриването на техните превозни средства с парчета храст или просто изкарването им от пътя и криене сред дърветата.

„Русия“, добавя той, „няма добър отговор“.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм