Адвокати от цялата страна излизат на мирен протест срещу възобновената процедура за избор на нов главен прокурор. Демонстрацията ще е на 25 октомври - Денят на европейския адвокат и европейските правни общества. Протестните действия ще се проведат пред съдебните палати във всички райони на България. 

В отговор Висшият съдебен съвет излезе с позиция, че призивите да не се провеждат процедури за избор на председател на ВАС и обвинител №1 са искание съдебните кадровици да нарушат конституцията.

В своя писмена позиция адвокатурата призовава единственият кандидат за обвинител №1 Борислав Сарафов, да оттегли номинацията си и участието си в “процедура, която е предрешена, лишена от легитимност и е на път окончателно да разруши институционалния авторитет на прокуратурата, съдебната система, а и на държавността като цяло”.

Мандатът на Висшия съдебен съвет (ВСС) изтече преди две години, но и към момента органът продължава да функционира. 

ВССВСС/БТА

“Винаги ще има съмнение и когато изборът се провежда от орган, чиято независимост и безпристрастност не е гарантирана – дори само поради обстоятелството, че Висшият съдебен съвет е с отдавна изтекъл мандат. Всичко това е резултат от дълбоката конституционна, политическа, институционална и обществена криза, в която се намираме”, пише в позицията на адвокатурата. 

Защитниците призовават всеки орган у нас да изпълни законовите си задължения своевременно, в условията на прозрачност, откритост и обоснованост, така че да няма никакви съмнения, че формалното спазване на процедури прикрива предварително взети решения от хора, които не са част от състава на съответния орган.

Протестът, иницииран от Софийската адвокатска колегия, е подкрепена от други 26 адвокатски колегии от Благоевград, Бургас, Велико Търново, Видин, Враца, Кърджали, Ловеч, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Силистра, Сливен, Смолян, Търговище и Хасково, както и от председателите на колегиите във Варна, Габрово, Добрич, Кюстендил, Монтана, Стара Загора, Русе, Шумен и Ямбол.

И още протести в страната заради избора на главен прокурор

Миналата седмица Пловдивската адвокатска колегия излезе с остра позиция за номинацията на Сарафов за главен прокурор. Основните аргументи в позицията на юристите бяха свързани с действията на Сарафов около атентата срещу бившия главен прокурор Иван Гешев, както и съмненията за връзките му с кръга около “Осемте джуджета”.

След това  инициатива “Правосъдие за всеки” организира протест пред бившия Партиен дом срещу кандидатурата на Сарафов за Демонстрацията беше под надслов “#Кой прегрупира главните прокурори”. 

Снимка: БТАПротест срещу кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор/ БТА

ВСС с призив да не се преминават граници

В четвъртък реакция последва и от Висшия съдебен съвет. От съдебния кадрови орган разпространиха позиция, в която призоваха “представителите на останалите власти и всички конституционно установени държавни органи да не преминават границите на правовия ред и в битката за надмощие на собствените им каузи да не обезсмислят базисните принципи на функциониране на правовата държава, защото това е бумеранг за всички нас”.

В позицията се посочва, че Висшият съдебен съвет е конституционно установен орган, в чиито правомощия е и задължението да направи предложение до президента за назначаване и освобождаване на т.нар. трима големи - председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор.

“Призивите от последните дни на представители на останалите власти и на НПО да не се провеждат или да бъдат спрени откритите процедури за избор на председател на ВАС и главен прокурор, по същество са искания към ВСС да наруши пряко Основния закон и да прояви правен волунтаризъм, което е недопустимо и би поставило въпроса за отговорността на членовете на съвета”, посочват от кадровия орган.

В позицията се подчертава, че когато представителите на останалите власти и конституционни органи намират за нецелесъобразно изпълнението на определени законови правомощия на ВСС, следва да инициират изменение или отмяна на закона.

“Всичко останало е демонстрация на правен нихилизъм и двоен стандарт, които невидимо рушат правовия ред и позволяват усещането за беззаконие да се мултиплицира във всяка част от обществото”.

От ВСС посочват, че е “забележителен е фактът”, че през 2023 г. когато органът откри процедура за предсрочно прекратяване на мандата на тогавашния главен прокурор Иван Гешев, са липсвали възражения за нелегитимност и морален интегритет на съвета.

Неуспехът от неслучващата се десетилетия законова съдебна реформа не може да бъде вменен на ВСС и съдебната система, които тенденциозно и непрестанно се третират като необходимия грешник за провала на всеки опит да се „прекрои“ системата по вижданията на една или друга обществена група, без да се търсят истинските причини за проблемите в работата на съдебните органи”, посочват в позицията си от ВСС.

БГНЕС

Посочва се и че внушенията за липса на морален интегритет и нелегитимност на състава на съвета за зависимост от политическата конюнктура и др., “явно са част от политическата реторика в условията на поредни предсрочни парламентарни избори, но представляват груба и безпринципна намеса в независимостта на съдебната система”.

Съдебните кадровици припомнят и, че работата на настоящия състав с изтекъл мандат не е по вина на ВСС, тъй като през 2022 г е изпълнил задълженията си и е провел избор на членове от съдебната квота.

Но поради липсата на избрани от НС членове на съвета от парламентарната квота продължава да функционира и това е признато от Конституционния съд като „несъщинско удължаване“ на мандата, като „защитен механизъм …за продължаване на дейността на държавния орган“ и „допустим способ за възпиране на фактическо изменение на предвидения от Конституцията баланс на властите и органите на държавата“. Решенията на КС са задължителни за всички правни субекти в Република България”, пише още в позицията на съдебните кадровици.