Досегашният изпълняващ функциите главен прокурор Борислав Сарафов е единственият желаещ да заеме поста на обвинител №1. Днес изтече срокът за издигане на кандидатури за поста на заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет и единствената постъпила бе тази на Сарафов.
Предложението Сарафов да бъде избран за главен прокурор, а не просто изпълняващ функциите обвинител №1, както досега, бе направено от Стефан Петров, Светлана Бошнакова и Пламен Найденов, които са членове на Прокурорската колегия в съдебния кадрови орган.
Сарафов е начело на прокуратурата от юни м.г., когато беше определен като изпълняващ функциите след бързото освобождаване на Иван Гешев. Сега изслушването на Сарафов и изборът за главен прокурор са насрочени за 16 януари догодина. За да бъде избран, са необходими най-малко 13 гласа от състава на съдебните кадровици.
Снимка: Пленум на ВСС / БТА
Сарафов не за първи път е устремен към поста. През 2012 г. той беше един от тримата кандидати за главен прокурор заедно със зам.-главния прокурор тогава Галина Тонева и съдията от Окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров. ВСС избра Цацаров, а Сарафов и Тонева станаха негови заместници. Впоследствие Сарафов беше заместник и на следващия главен прокурор Иван Гешев, който защитаваше от публични нападки до момента, в който не се разбра, че ще бъде освободен от длъжност.
Сарафов е прокурор от кариерата. Роден е през 1969 г. в София. Завършва „Право“ във Висшия институт на МВР в столицата. По-късно, от 1994 до 1996 г. е инспектор по режимно-административната дейност в Главно управление на местата за лишаване от свобода. В съдебната система влиза като следовател в Софийската окръжно-следствена служба. След това става зам.-шеф на районната прокуратура в Сливница. Започва работа като прокурор в Софийската окръжна прокуратура през януари 2001 г. През 2006 г. става обвинител в отдел “Съдебен” на Върховната административна прокуратура. Година по-късно се “изкачва” до Върховната касационна прокуратура в отдела за борба с организираната престъпност. През 2011 г. оглавява новооткритата Апелативна спецпрокуратура, която вече не съществува.
Последният скандал, при който името му нашумя беше, когато в публичното пространство се появиха снимки, илюстриращи как дружески се здрависва с бившия шеф на Столичното следствие Петьо Петров-Пепи Еврото, който е сочен за лобист в съдебната система и е герой от разследването „Осемте джуджета”. Сега Пепи Еврото е обвиняем и в момента е в неизвестност.
Снимка: Борислав Сарафов се здрависва с Петьо Петров пред ресторант Осемте джуджета / АКФ
От Антикорупционния фонд, който през 2023 г. публикува снимката на Сарафов и Петьо Еврото разпратиха позиция до медиите по повод номинацията за главен прокурор като я определиха като срамна.
„Припомняме, че от 2020 г. насам, когато Антикорупционният фонд (АКФ) публикува разследването си „Осемте джуджета“, в публичното пространство бяха изнесени множество свидетелства и данни за близки връзки между Борислав Сарафов (тогава заместник-главен прокурор и директор на Националната следствена служба) и лидера на мрежата за неформално влияние в съдебната система Петьо Петров – Еврото. Така например, един от основните свидетели в „Осемте джуджета“ Илия Златанов твърди, че между Борислав Сарафов и Петьо Петров – Еврото е имало близки отношения и че повече от веднъж е виждал Сарафов да чака за среща с Петров в „Осемте джуджета“.“, се посочва в текста на АКФ.
Сарафов видя в номинацията си висока оценка за работата на обвинението
Борислав Сарафов благодари за номинацията и заяви, че има “необходимите решения на всеки от актуалните проблеми”. В позицията, изпратена до БТА, номинираният за главен прокурор Борислав Сарафов посочва:
“Отсега мога да декларирам, че ако бъда избран за главен прокурор на Република България, ежедневно и целеустремено ще работя за възстановяване на чувството за справедливост в обществото, за налагането на принципа на върховенство на правото, политическата неутралност на институцията и защитата на независимостта на съдебната власт”.
Сарафов уточнява, че и занапред ще продължи да подкрепя българските прокурори и следователи, които изпълняват съвестно и отговорно професионалните си задължения, проявявайки разбиране и съпричастност към всеки житейски казус. Накрая номиниарният за главен прокурор допълва, че “отлично” разбира изключително тежката задача прокуратурата да получи общественото доверие, което заслужава и е готов да работя за това.