Въпреки критиките, че съдебните кадровици са с изтекъл мандат, Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) възобнови процедурата за избор на нов главен прокурор. В четвъртък ВСС възобнови процедурата за избор на обвинител № 1, след като миналата година тя бе прекратена.
Сега, по предложението на Прокурорската колегия Пленумът на кадровия орган в съдебната система реши да избере главен прокурор в средата на януари догодина.
Желаещите да заемат поста ще станат известни през следващите четири заседания на ВСС - на 19 и 26 септември, и на 3 и 10 октомври. Крайният срок за представяне на концепциите на кандидатите е 24 октомври. На 27 ноември Прокурорската колегия трябва да се произнесе по допустимостта на кандидатите, а на 5 декември Пленумът на Висшия съдебен съвет да обяви датата, часа и мястото за изслушване на кандидатите, която вероятно ще бъде 16 януари 2025 година.
Постът беше овакантен, след като през юни м.г. ВСС свали Иван Гешев, а на негово място беше назначен неговият заместник, който и до момента е и.ф. обвинител №1 Борислав Сарафов.
Снимка: Иван Гешев и Борислав Сарафов, когато заедно бяха налечо в прокуратурата / Дарк архив
До днешното решение на съдебните кадровици се стигна след разпалена дискусия “за” и “против” избора на нов главен прокурор. Според част от кадровиците ВСС не бива да избира главен прокурор за следващите 7 години, при положение, че е с изтекъл мандат. Според други обаче, Висшият съдебен съвет е постоянно действуващ и функциониращ висш орган в системата на съдебната власт“ и „не е орган с мандатен статут”.
Снимка: ВСС / БТА
В крайна сметка решението този състав на ВСС да избере новият главен прокурор мина с 18 гласа “за” и трима “против”.
Според последните промени в Закона за съдебната власт за легитимен избор на главен прокурор от всички 25 членове на ВСС трябва да са гласували в негова подкрепа поне 13. В момента съставът на кадровия орган е намален на 21 членове, а скоро ще бъде освободено и още едно място - това на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков, чийто мандат изтича през ноември.
След решението на ВСС коментар по темата за избора на нов главен прокурор направи Огнян Дамянов от Прокурорската колегия на ВСС.
“Политиците ще използват процедурата за избор на главен прокурор в своя полза”, заяви той.
Снимка: Огнян Дамянов / БТА
Дамянов заговори и за политически натиск върху кадровия орган:
„Върху ВСС последната седмица беше оказан политически и медиен натиск да не възобновява процедурата, включително и със законодателни предложения да се забрани този ВСС да избира и да освобождава тримата големи (бел.ред. главния прокурор, председателите на ВКС и ВАС)“.
Още по темата
- Иван Брегов: Зад Сарафов се готви алтернативна кандидатура за главен прокурор
- Сарафов все още не е взел решение дали ще иска имунитета на Бориславова
- Силвия Великова: ВСС може и да получи съответния сигнал и Сарафов да не бъде избран за главен прокурор
- Калин Милчев е новият председател на БСП Пловдив