Служебният министър на правосъдието Мария Павлова застава зад единствената номинация за главен прокурор и се обяви “за” избора на нов председател на Върховния административен съд (ВАС) .
Причината - не е редно ръководители на органи да бъдат с изтекли мандати и да се управляват от временно изпълняващи длъжностите. В същото време се очертава изборът на двама от “тримата големи” да бъде направен от Висшия съдебен съвет (ВСС), който също е с изтекъл мандат. Мандатът на сегашния председател на ВАС Георги Чолаков изтича в края на ноември.
Бившата заместничка на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов е на мнението, че Народното събрание през последните две години дори не е приело правила за избора и не показало “елементарно желание да започне тази процедура”.
Борислав Сарафов/ БТА
“Дори беше отменен изборът на вече избрани членове от магистратската квота”, подчерта тя.
Миналата седмица стана ясно, че досегашният изпълняващ функциите главен прокурор Сарафов е единственият желаещ да заеме поста на обвинител №1.
Последва искане на “Продължаваме промяната - Демократична България” за тълкувателно решение от Конституционния съд (КС) за това дали ВСС може да избира “тримата големи” с изтекъл мандат. 48 са нужните подписи за внасяне на искането и по този начин процедурата по избор на титуляр на прокуратурата може да бъде спряна поне до произнасянето на магистратите.
Протест срещу кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор/ БТА
След това имаше и протест пред бившия Партиен дом срещу кандидатурата на Сарафов. Демонстрацията беше организирана от инициатива “Правосъдие за всеки” и беше под наслов “#Кой прегрупира главните прокурори”.
Още по темата
- Окончателно: ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор
- Велислав Величков: Процедурата за избор на главен прокурор ще се прекрати на първото заседание на ВСС
- В сила: Този ВСС няма право да избира главен прокурор и шеф на ВАС
- Адв. Ина Лулчева: Докато членове на ВСС се чувстват притискани от политическите сили, няма да имаме независими