България е пропускала да замени старата си военна техника, а също така е заобикаляла помощта за Украйна. Това става ясно от материал на Пламена Игнатова и Веселин Желев от Клуб „Z“.
В предаването „Кой говори?“ по Дарик радио Пламена Игнатова сподели повече за материала, както и за подробности, които не се съдържат в него.
Тя заяви, че България все още има възможност да сключи „триъгълна сделка“ и да обнови своята техника. Триъгълната сделка представлява договор с друга страна за западно въоръжение срещу нашето старо съветско въоръжение.
Вървят ли България и Европа в една посока
В отговор от Министерството на отбраната казват, че „триъгълните сделки“ са се сключвали в началото на 2022 г., като от тях са се възползвали Чехия, Словакия, Гърция, Словения и Полша. Същевременно министерството се е обърнало към редица държави, сред които САЩ, Швеция, Франция, Германия, за да проучи възможностите за такива сделки. Само една западна страна е проявила интерес, но не е проявен последващ такъв, след запитвания от страна на МО.
От министерството отричат умишленото саботиране на “триъгълна сделка” и допълват, че възможността за подобна е провалена от кабинета „Петков“ и решението да не предостави военна помощ за Украйна.
Говорител на ООН: През последната година българските граждани показаха огромна емпатия
Пламена Игнатова заяви, че няма яснота по въпросите, свързани с военната техника и оръжията, изпратени на Украйна, тъй като информацията е класифицирана. Тя отбеляза, че според източници количеството е било твърде малко.
Коментирани бяха и големите запаси на муниции с изтичащ срок на годност, които трябва до месец да бъдат изпратени на Украйна.
„Министерският съвет казва, че всички седем точки от решението на НС за изпращане на военна помощ на Украйна (https://darik.bg/deputatite-odobriha-voenna-pomost-za-ukraina-i-na-vtoro-chetene) са изпълнени, но забравят, че т. 6 гласи, че България трябва да продължи. Ние обаче не знаем какво още трябва да направи България, тъй като информацията е засекретена.“
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts